romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Madonna na koncertu promítla klip, v němž má krajně pravicová politička Le Penová na čele hákový kříž

16.7.2012 11:32
Madonna na koncertě 14. 7. 2012 v Paříži ukázala v jednom z videoklipů portrét vůdkyně franzouské Národní fronty (FN) Marine Le Penové doplněný hákovým křížem na jejím čele. (FOTO: YouTube.com)
Madonna na koncertě 14. 7. 2012 v Paříži ukázala v jednom z videoklipů portrét vůdkyně franzouské Národní fronty (FN) Marine Le Penové doplněný hákovým křížem na jejím čele. (FOTO: YouTube.com)

Madonna má za sebou další performanci, kterou zvedla hlasy nevole i souhlasu. Na svém sobotním koncertě v Paříži ukázala v jednom z videoklipů portrét šéfky Francouzské krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penové, doplněný hákovým křížem na jejím čele. FN se kvůli tomu rozhodla podat na americkou zpěvačku žalobu.

Krajní pravice žaluje

"Nelze připustit podobné hanebné spojování. Marine Le Penová žalobou brání nejen svou vlastní čest, ale také čest členů strany, přívrženců a voličů Národní fronty," řekl  místopředseda FN Florian Philippot. Le Penová skončila v nedávných prezidentských volbách mezi deseti kandidáty na třetím místě, v následných parlamentních volbách vstoupila FN pod jejím vedením po mnoha letech opět do parlamentu.

Podle AFP někteří diváci, poté, kdy se objevila videomontáž s Le Penovou, dávali hlasitě najevo nelibost. Madonna má ve Francii v rámci svého celosvětového turné MDNA koncertovat ještě jednou, a to 21. srpna v Nice na Azurovém pobřeží, kde má Národní fronta mnoho přívrženců.

Antirasistiská iniciativa SOS Racisme naopak v neděli Madonně vyjádřila svou podporu a pochválila ji za její "rozhodnost v boji proti rasismu."

FN je jednou z evropských krajně pravicových stran. A to především "díky" jejímu dlouholetému předsedovi Jean-Maria Le Penovi, který šokoval svými rasistickými, antisemitskými a neonacistickými projevy. Jeho dcera Marine se podle některých pozorovatelů od loňského převzetí vedení strany snaží předešlou rétoriku trochu mírnit a dát FN image parlamentní nacionalistické strany, která "chrání zájmy Francouzů" před dopady přistěhovalectví, světové globalizace a evropské integrace.

Provokace a úspěch

Madonna, která je stoupenkyní židovského mystického učení kabala, vždy ráda provokovala a vyvolávala protesty různých skupin obyvatel. I to ale přispělo k jejímu mimořádnému úspěchu. V žebříčku 100 nejvlivnějších celebrit časopisu Forbes byla ještě nedávno na třetím místě. Byla také uvedena do rokenrolové síně slávy. Celkem prodala po celém světě stamiliony alb.

Proti příjezdu Madonny do Polska předem protestuje polská katolická mládež. Podle ní Madonna uráží katolickou víru a Ježíše Krista, když při koncertech pálí kříže a nasazuje si trnovou korunu. Svým chováním, kdy "dělá nechutná gesta a pózy" a kdy se "chlípně líbá se ženami", prý propaguje pornografii a homosexualitu. Bojkot plánovaného koncertu Madonny 1. srpna ve Varšavě podpořilo přes 16 000 lidí.

Madonna má na provokaci postavenou v podstatě celou svou kariéru. Stačí vzpomenout třeba na její raný hit Like Prayer v kostele se stigmaty na rukou nebo když se objevila ve špičaté podprsence od návrháře Jean Paul Gaultiera či nakonec úplně nahoře bez v klipu Vogue, nebo když v muslimském Turecku odhalila na koncertu ňadro. Na desce s názvem MDNA má ještě jeden kontroverzní klip, který server YouTube nakonec zpřístupnil jen osobám starším osmnácti let.

V roce 2008 Madonna pro změnu zaútočila na koncertu ve velšském Cardiffu na prezidentského kandidáta amerických republikánů Johna McCaina. Na stadionu Millenium se na plátně objevily záběry válek a globálního oteplování, následovala fotografie Adolfa Hitlera, zimbabwského diktátora Roberta Mugabeho a nakonec - Johna McCaina.

Madonna má však i druhou tvář, která se líbí nejen iniciativě SOS Racisme. V rumunském hlavním městě Bukurešti  se během koncertu zastala Romů. Publikum jí odpovědělo pískáním a bučením. V přestávce dvouhodinového koncertu Madonna řekla, že Romové jsou ve východní Evropě diskriminováni. Označila to za smutnou věc a dodala, že nikdo by neměl být diskriminován. "Existuje mnoho případů diskriminace Romů ve východní Evropě a to mě rozesmutňuje hlavně proto, že my věříme na toleranci - Romové, homosexuálové, lidé, kteří jsou odlišní, musejí mít možnost stejného zacházení, nezapomeňte na to," uvedla zpěvačka.

Ve zmíněném roce 2008 doprovázela Madonnu na jejím turné "Sticky and Sweet" známá romská kapela Kolpakov Trio.

Madonnino tažení proti krajní pravici lze zařadit mezi veřejná prohlášení tohoto druhu, kdy se zastává slabších.

fk, čtk
Přečteno: 1068x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Xenofobie, Lidská práva, KoncertHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo