romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Madonna na koncertu promítla klip, v němž má krajně pravicová politička Le Penová na čele hákový kříž

16.7.2012 11:32
Madonna na koncertě 14. 7. 2012 v Paříži ukázala v jednom z videoklipů portrét vůdkyně franzouské Národní fronty (FN) Marine Le Penové doplněný hákovým křížem na jejím čele. (FOTO: YouTube.com)
Madonna na koncertě 14. 7. 2012 v Paříži ukázala v jednom z videoklipů portrét vůdkyně franzouské Národní fronty (FN) Marine Le Penové doplněný hákovým křížem na jejím čele. (FOTO: YouTube.com)

Madonna má za sebou další performanci, kterou zvedla hlasy nevole i souhlasu. Na svém sobotním koncertě v Paříži ukázala v jednom z videoklipů portrét šéfky Francouzské krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penové, doplněný hákovým křížem na jejím čele. FN se kvůli tomu rozhodla podat na americkou zpěvačku žalobu.

Krajní pravice žaluje

"Nelze připustit podobné hanebné spojování. Marine Le Penová žalobou brání nejen svou vlastní čest, ale také čest členů strany, přívrženců a voličů Národní fronty," řekl  místopředseda FN Florian Philippot. Le Penová skončila v nedávných prezidentských volbách mezi deseti kandidáty na třetím místě, v následných parlamentních volbách vstoupila FN pod jejím vedením po mnoha letech opět do parlamentu.

Podle AFP někteří diváci, poté, kdy se objevila videomontáž s Le Penovou, dávali hlasitě najevo nelibost. Madonna má ve Francii v rámci svého celosvětového turné MDNA koncertovat ještě jednou, a to 21. srpna v Nice na Azurovém pobřeží, kde má Národní fronta mnoho přívrženců.

Antirasistiská iniciativa SOS Racisme naopak v neděli Madonně vyjádřila svou podporu a pochválila ji za její "rozhodnost v boji proti rasismu."

FN je jednou z evropských krajně pravicových stran. A to především "díky" jejímu dlouholetému předsedovi Jean-Maria Le Penovi, který šokoval svými rasistickými, antisemitskými a neonacistickými projevy. Jeho dcera Marine se podle některých pozorovatelů od loňského převzetí vedení strany snaží předešlou rétoriku trochu mírnit a dát FN image parlamentní nacionalistické strany, která "chrání zájmy Francouzů" před dopady přistěhovalectví, světové globalizace a evropské integrace.

Provokace a úspěch

Madonna, která je stoupenkyní židovského mystického učení kabala, vždy ráda provokovala a vyvolávala protesty různých skupin obyvatel. I to ale přispělo k jejímu mimořádnému úspěchu. V žebříčku 100 nejvlivnějších celebrit časopisu Forbes byla ještě nedávno na třetím místě. Byla také uvedena do rokenrolové síně slávy. Celkem prodala po celém světě stamiliony alb.

Proti příjezdu Madonny do Polska předem protestuje polská katolická mládež. Podle ní Madonna uráží katolickou víru a Ježíše Krista, když při koncertech pálí kříže a nasazuje si trnovou korunu. Svým chováním, kdy "dělá nechutná gesta a pózy" a kdy se "chlípně líbá se ženami", prý propaguje pornografii a homosexualitu. Bojkot plánovaného koncertu Madonny 1. srpna ve Varšavě podpořilo přes 16 000 lidí.

Madonna má na provokaci postavenou v podstatě celou svou kariéru. Stačí vzpomenout třeba na její raný hit Like Prayer v kostele se stigmaty na rukou nebo když se objevila ve špičaté podprsence od návrháře Jean Paul Gaultiera či nakonec úplně nahoře bez v klipu Vogue, nebo když v muslimském Turecku odhalila na koncertu ňadro. Na desce s názvem MDNA má ještě jeden kontroverzní klip, který server YouTube nakonec zpřístupnil jen osobám starším osmnácti let.

V roce 2008 Madonna pro změnu zaútočila na koncertu ve velšském Cardiffu na prezidentského kandidáta amerických republikánů Johna McCaina. Na stadionu Millenium se na plátně objevily záběry válek a globálního oteplování, následovala fotografie Adolfa Hitlera, zimbabwského diktátora Roberta Mugabeho a nakonec - Johna McCaina.

Madonna má však i druhou tvář, která se líbí nejen iniciativě SOS Racisme. V rumunském hlavním městě Bukurešti  se během koncertu zastala Romů. Publikum jí odpovědělo pískáním a bučením. V přestávce dvouhodinového koncertu Madonna řekla, že Romové jsou ve východní Evropě diskriminováni. Označila to za smutnou věc a dodala, že nikdo by neměl být diskriminován. "Existuje mnoho případů diskriminace Romů ve východní Evropě a to mě rozesmutňuje hlavně proto, že my věříme na toleranci - Romové, homosexuálové, lidé, kteří jsou odlišní, musejí mít možnost stejného zacházení, nezapomeňte na to," uvedla zpěvačka.

Ve zmíněném roce 2008 doprovázela Madonnu na jejím turné "Sticky and Sweet" známá romská kapela Kolpakov Trio.

Madonnino tažení proti krajní pravici lze zařadit mezi veřejná prohlášení tohoto druhu, kdy se zastává slabších.

fk, čtk
Přečteno: 1075x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Xenofobie, Lidská práva, KoncertHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo