romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Magazín Der Spiegel: Úspěch Kotlebovců by mohl otřást demokracií na Slovensku

24.2.2020 12:25
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Demokracií na Slovensku by mohl otřást úspěch krajně pravicových Kotlebovců v nadcházejících volbách, varuje německý magazín Der Spiegel. Všechny parlamentní strany se sice dušují, že s Kotlebovci-Lidovou stranou Naše Slovensko (LSNS), jejíž předseda Marian Kotleba má antisemitský a xenofobní náhled na svět, spolupracovat nebudou. Jestli to dodrží, není ale podle Spiegelu vůbec jisté.

Nejčtenější německý seriózní týdeník v článku věnovaném situaci v zemi před volbami 29. února konstatuje, že Slovensko bylo dlouho i díky úspěšnému ekonomickému vývoji považováno za příklad povedené západní integrace. "Před dvěma lety ale fasáda vzorové země dostala první trhliny, když nájemný vrah zastřelil novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku," poznamenává Spiegel.

Vražda podle něj odhalila skutečné poměry na Slovensku. "Vedoucí členové levicově populistické strany Směr zjevně za dobu u vlády spletli dohromady široce rozvětvený korupční systém," píše magazín, podle něhož sestával z politiků, byznysmenů a lidí pohybujících se na hraně zákona. Spiegel připomíná, že v důsledku rozsáhlých protestů musel z funkce odejít premiér Robert Fico, který tento systém zosobňoval jako nikdo jiný.

Směr se poté propadl v průzkumech veřejného mínění, Zuzana Čaputová se stala prezidentkou a nějakou dobu to vypadalo, že šok z vraždy posílí především Evropě nakloněné síly, což se ale nestalo. Liberální opozice je rozhádaná a nejednotná, a tak ze situace podle Spiegelu profituje především extrémní pravice vedená Marianem Kotlebou.

"Svým voličům servíruje o sociální tématiku obohacený nacionalismus, s nímž bodují i jiné konzervativní strany v Evropě, jen radikálněji," míní německý magazín. "Kotlebův pohled na svět je utvářen antisemitismem a xenofobií, nadává na 'asociální' Romy a chce zabránit údajně hrozící 'invazi migrantů'," podotýká dále.

Strana dvaačtyřicetiletého politika, která je podle Spiegelu tak radikální, že vedle ní vládní uskupení v Maďarsku a Polsku vypadají úplně jako občanská, má nyní šanci skončit druhá ve volbách. "Pokud pravice ve volbách příští týden dopadne tak dobře, jak předpovídají průzkumy, mohla by se po Polsku a Maďarsku otřást i demokracie na Slovensku," obává se magazín.

Mohlo by se tak stát zejména v případě, že dnes opoziční strany nezískají většinu. Pak by podle slov šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petera Bárdyho mohla přijít hodina Kotlebovců. Jistě by si ani Směr nedovolil připustit fašisty otevřeně do vlády. "Mohli by však v zákulisí sloužit k získávání většiny - bez zodpovědnosti, ale s velkým vlivem," dodává Spiegel.

Přečteno: 690x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Kotleba, Xenofobie, antisemitismus, Politika, VolbyHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo