romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Masakr v Dallasu potom co policisté zabili dva černochy. Střelec zabíjel bělošské policisty

8.7.2016 17:19
Útočníci zabili 8. 7. 2016 v americkém Dallasu pět policistů a dalších šest zranili během jinak poklidné čtvrteční demonstrace proti policejnímu násilí na černoších
Útočníci zabili 8. 7. 2016 v americkém Dallasu pět policistů a dalších šest zranili během jinak poklidné čtvrteční demonstrace proti policejnímu násilí na černoších

Útočníci zabili v americkém Dallasu pět policistů a dalších šest zranili během jinak poklidné čtvrteční demonstrace proti policejnímu násilí na černoších. Policie v souvislosti s útokem zatkla tři lidi, z toho jednu ženu. Jednoho z podezřelých obklíčila v garážích v centru města. CNN po několika hodinách s odvoláním na policii oznámila, že je mrtev. Americký prezident Barack Obama incident odsoudil.

VIDEO

Střelci pálili po policistech z vyvýšených míst v budovách.

Policie: Sřelba měla rasový motiv, směřovala na bílé policisty

Zatím není zcela jasné, kolik odstřelovačů se do čtvrtečnčího útoku zapojilo. Zabitý muž ale před smrtí tvrdil, že nepatří k žádné skupině a že útočil sám. Jeho motiv byl zřejmě rasový. Zabíjet chtěl podle svých slov především bílé policisty.

V několikahodinovém rozhovoru s policejním vyjednavačem střelec mimo jiné uvedl, že je naštvaný kvůli policejnímu násilí vůči příslušníkům černošské komunity v USA, a chce proto zabíjet bělochy, hlavně příslušníky policie.

Po neúspěšném vyjednávání se policie rozhodla muže, který se zabarikádoval v garážích, zneškodnit a vyslala k němu policejního robota s trhavinou, po jejímž výbuchu muž zahynul. Šéf dallaské policie David Brown tak vyvrátil dosavadní informace, že muž spáchal sebevraždu.

Přesný počet podezřelých Brown uvést odmítl. Není tak jasné, zda zabitý střelec byl jediným pachatelem, jak sám tvrdil. Dosud se hovořilo přinejmenším o dvou odstřelovačích. "Najdeme vás a přivedeme k odpovědnosti," obrátil se policejní šéf k možným komplicům zabitého střelce.

V závěru tiskové konference Brown i starosta Dallasu Mike Rawlings vyzvali veřejnost ke spolupráci a k vyjádření podpory policii. "Potřebujeme vaši podporu, abychom vás mohli chránit před těmi, kteří jsou zodpovědní za tyto tragické události," uvedl Brown.

Bezpečnostní složky pátraly také po nastražených výbušninách, kterými hrozil podezřelý, jehož policisté obklíčili v garážích. Podle policejní mluvčí se ale zatím žádné nenašly.

Zatím neznáme všechna fakta, ale útok v Dallasu byl "brutální, chladnokrevně naplánovaný a opovrženíhodný", řekl během summitu NATO ve Varšavě americký prezident Barack Obama. Dodal, že už hovořil se starostou Dallasu, nabídl mu pomoc a vyjádřil soustrast.

Demonstrace proti policejnímu násilí na černoších

V Dallasu se stejně jako na dalších místech USA konaly demonstrace v souvislosti se zastřelením dvou černochů při policejních kontrolách v minulých dvou dnech. Protest byl zcela poklidný až do chvíle, než se ozvaly první výstřely. K tomu došlo ve čtvrtek okolo 20:45 místního času (dnes 3:45 SELČ).

Jeden ze svědků, který scénu pozoroval ze svého bytu, řekl CNN, že viděl zabití jednoho policisty. Podle něj se zdálo, že útočník měl akci dobře naplánovanou. "Vypadalo to jako poprava. Postavil se za policistu, když už ležel na zemi, a střelil ho možná třikrát nebo čtyřikrát do zad," dodal.

Zraněna byla také jedna civilistka, která se podle AP snažila během střelby chránit své syny.

Minnesotský guvernér: Přístup policistů byl rasistický

Federální ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek zahájilo vyšetřování smrti černochů v Minnesotě a v Louisianě, kteří zemřeli při zásazích policie. V Minnesotě byl několika výstřely při běžné dopravní kontrole ve středu zabit Philand Castile, kterého policisté zastavili kvůli rozbitému světlu. K velkému pobouření veřejnosti přispělo živé video ze zásahu, které jeho přítelkyně umístila na Facebook. Přístup policistů odsoudil minnesotský guvernér, který jej označil za rasistický.

V Louisianě o den dříve zemřel Alton Sterling, kterého policie kontrolovala na základě anonymního oznámení, že má u sebe zbraň.

Policie v USA ohlásila další dva útoky

Americká policie dnes po masakru v Dallasu ohlásila další dva útoky. Oba se odehrály ve státě Georgia - jeden na předměstí Atlanty a druhý na jihu ve Valdostě. Informace o zraněných podle agentury AP prozatím nejsou.

Na atlantském předměstí Roswell útočník střílel na hlídkujícího policistu z jedoucího vozu; policie útočníka dopadla po krátké honičce, při které muž havaroval. Jedenadvacetiletý útočník palbou policistu a ani jeho vůz nezasáhl. Roswellská policie uvedla, že motiv prozatím nezná, muž totiž hovoří s vyšetřovateli jen v omezené míře.

Ve Valdostě na jihu Georgie se do přestřelky dostal policista, který přijel prošetřit zprávu o majetkových škodách. Incident se odehrál na parkovišti před bytovým komplexem. Zatím podle úřadů není jasné, zda byl někdo zraněn.

Přečteno: 1496x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Policie, Rasismus, střelba, Násilí, Násilí z nenávisti, VraždaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo