romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Masový vrah Anders Behring Breivik byl odsouzen na 21 let do vězení

Oslo, 24.8.2012 11:29, (ROMEA)
Anders Behring Breivik
Anders Behring Breivik

Norský masový vrah Anders Behring Breivik byl odsouzen na 21 let do vězení. Trest může být opakovaně prodlužován až do jeho smrti. Soud v Oslu shledal pravicového teroristu vinným ze spáchání útoků v norské metropoli a v jejím okolí, při nichž loni 22. července zahynulo 77 lidí. Verdikt oznámila předsedkyně senátu Wenche Arntzenová.

Klíčovou otázkou bylo, zda pětice soudců uzná obžalovaného příčetným a pošle ho do vězení, nebo zda ho označí za nesvéprávného a rozhodne o jeho umístění do psychiatrické léčebny. Soud nakonec dospěl k názoru, že Breivik byl v době útoků duševně zdráv a že si byl plně vědom toho, co dělá.

V Norsku neexistuje doživotní trest vězení. Breivikovi byla nicméně uložena zvláštní forma trestu zvaná "forvaring", která dává možnost uvěznění odsouzeného opakovaně prodloužit vždy o pět let. Dotyčný tak může setrvat v cele až do konce svého života. Teoreticky "forvaring" umožňuje propustit odsouzeného nejdříve po deseti letech.

Breivik již dříve řekl, že bude-li shledán příčetným, proti verdiktu se neodvolá. Poslán bude zpátky do věznice Ila. Jeho cela se skládá ze tří místností. Má vlastní koupelnu a k dispozici dostal také malou tělocvičnu nebo stůl s laptopem. Ovšem bez přístupu k internetu.

Bývalý ministr spravedlnosti Knut Storberget stanici NRK řekl, že je s rozsudkem nad Breivikem spokojený. Zdůraznil ale, že státní zástupci se mohou ještě odvolat.

Osudy některých mnohonásobných vrahů či vraždících extremistů:

19. dubna 1995
Před sídlem amerických federálních úřadů v Oklahoma City explodovala dodávka s výbušninami. Detonace a pád budovy si vyžádaly 168 obětí, dalších 700 lidí bylo zraněno. Útok provedl Timothy McVeigh, vyznamenaný veterán války v Perském zálivu, jenž tak chtěl pomstít dva roky starý útok FBI na sídlo davidiánů Davida Koreshe v texaském městě Waco, kde zahynulo přes 80 členů sekty.
McVeigh byl v červnu 1997 odsouzen k tresti smrti, jeho komplic Terry Nichols dostal doživotí. Další aktér atentátu Michael Fortier dostal výměnou za spolupráci 12 let vězení a v lednu 2006 byl za dobré chování propuštěn. McVeigh byl popraven injekcí 11. června 2001.

28. dubna 1996
Celkem 35 osob se stalo oběťmi řádění 28letého mentálně postiženého Martina Bryanta v Port Arthuru v Austrálii. Bryant byl 22. listopadu téhož roku odsouzen k doživotnímu trestu vězení. Posudky psychiatrů konstatovaly, že má sice inteligenční kvocient jedenáctiletého dítěte, dokáže však rozeznat dobro od zla a je za své jednání plně odpovědný.

4. května 1998
Za 16 teroristických útoků v letech 1978-1995, při kterých zahynuli tři lidé, byl odsouzen k doživotí bez možnosti propuštění Theodore Kaczynski. Původně byl geniálním matematikem, později žil jako poustevník ve srubu v Montaně, kde vyráběl pumy, které poštou posílal svým domnělým nepřátelům.
Do dějin vstoupil jako Unabomber, protože útočil proti univerzitám a leteckým společnostem. Kaczynski motivoval své činy odporem k průmyslové civilizaci a láskou k přírodě. Na stopu policii přivedl Kaczynského bratr David, jenž po přečtení Unabomberova manifestu úřady upozornil na mnoho paralel s dopisy, které psal jeho bratr domů. Podle odborníků celé pasáže tohoto textu opsal dnes odsouzený norský atentátník Anders Behring Breivik.

10. března 1999
Duševně narušený Rakušan Franz Fuchs byl odsouzen k doživotí za spáchání série 28 bombových a dopisových atentátů v Rakousku a Německu. Způsobily smrt čtyř lidí a 15 dalších vážně zranily. Většinu adresátů výbušných zásilek tvořili příslušníci národnostních menšin či obhájci utečenců. Snad nejznámější obětí Fuchse, který při jednom útoku sám přišel o ruce, byl někdejší starosta Vídně Helmut Zilk, který ztratil tři prsty na ruce. V únoru 2000 spáchal Fuchs sebevraždu.

31. května 2003
Při nahodilé kontrole zadržela policie v Severní Karolíně Erika Rudolpha. Tento truhlář a stoupenec náboženského hnutí Christian Identity měl na svědomí několik atentátů na území USA. Při tom největším, v roce 1996 na olympijských hrách v Atlantě, zahynul jeden člověk a více než 100 lidí bylo zraněno. Další směřovaly proti potratovým klinikám a klubu homosexuálů. Rudolph byl v roce 2005 odsouzen na doživotí bez možnosti propuštění.

11. listopadu 2009
V americkém státě Virginie byl popraven John Allen Muhammad, který v roce 2002 se svým komplicem zastřelil z úkrytu svého vozu speciální puškou deset lidí. Muhammad, veterán z války v Perském zálivu, a jeho mladý společník Lee Boyd Malvo v roce 2002 svými útoky paralyzovali americké hlavní město Washington a další státy. Muhammad byl v roce 2004 odsouzen ve Virginii k trestu smrti za jednu z vražd.
V době, kdy očekával výkon trestu, jej úřady vydaly do Marylandu, kde byl usvědčen ze šesti vražd a odsouzen k šesti doživotním trestům vězení bez možnosti propuštění. Malvo byl odsouzen k doživotí.

24. srpna 2012
Norský atentátník Anders Behring Breivik byl odsouzen k trestu 21 let vězení, který může být opakovaně prodlužován až do jeho smrti. Soud v Oslu shledal pravicového extremistu vinným ze spáchání pumovém útoku před vládním úřadem v centru Osla a střelby v táboře sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya, při nichž loni 22. července zahynulo 77 lidí.
Spáchali sebevraždu či byli zastřeleni:

1. srpna 1966
Pětadvacetiletý student Charles Whitman postřílel na univerzitě v texaském Austinu 16 lidí a 31 zranil, než ho zneškodnil policejní střelec. Předešlé noci zabil Whitman svou manželku a matku.

26. dubna 1982
Opilý jihokorejský policista U Pom-kon se doma pohádal se ženou a poté v amoku v několika vesnicích postřílel 57 lidí a 35 osob zranil. Nakonec spáchal sebevraždu. Až do útoku Breivika se jednalo o nejkrvavější obdobný případ.

25. února 1994
Židovský osadník Baruch Goldstein postřílel v Hebronu v mešitě při modlitbě 29 Arabů a 100 jich zranil. Poté byl ubit rozlícenými věřícími.

13. března 1996
Na základní škole ve skotském městě Dunblane postřílel Thomas Hamilton 16 dětí a jejich učitelku, 15 dětí bylo zraněno. Poté spáchal sebevraždu.

26. dubna 2002
Na Gutenbergově gymnáziu v Erfurtu zastřelil bývalý žák školy Robert Steinhäuser 16 lidí a pak sebe.

16. dubna 2007
Při střelbě na Virginském polytechnickém institutu a státní univerzitě přišlo o život 32 lidí; vraždil student z Jižní Koreje Čo Sung-hu, který nakonec spáchal sebevraždu. Střelec, který byl posedlý násilím, měl v minulosti problémy s univerzitní policií a byl léčen na psychiatrii.

Přečteno: 1464x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, Extremismus, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo