romea - logo
8. prosince 2019 (neděle)
svátek má Květoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Městský policista za zastřelení 3 Romů dostal 9 let

Bratislava, 27.3.2013 15:07, (ROMEA)
Milan Juhász před soudem (Zdroj: Reprofoto sme.sk)
Milan Juhász před soudem (Zdroj: Reprofoto sme.sk)

K devíti letům vězení odsoudil dnes slovenský soud bývalého městského policistu Milana Juhásze, který loni v Hurbanovu na jihu země zastřelil tři lidi a další dva zranil. Zároveň mu nařídil psychiatrickou léčbu. Obžalovanému původně hrozilo doživotí; uložení mírnějšího trestu přistoupili soudci po návrhu prokurátora a po výpovědi znalců, že střelec nebyl v době spáchání činu zcela příčetný. Rozsudek je pravomocný, obžalovaný i prokurátor se zřekli práva na odvolání.

Případ k sobě poutal pozornost i kvůli tomu, že oběti patřili k romské rodině. Juhász chtěl střelbou údajně "vyřešit problém s nepřizpůsobivými obyvateli", rasový motiv útoku se ovšem nepotvrdil.

"Je mi velmi líto, co se stalo. Nemám k tomu co dodat," řekl obžalovaný podle medií před Specializovaným trestním soudem, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími případy kriminality. K vraždě se Juhász přiznal a nic nenamítal ani proti obžalobě, což soudu umožnilo zkrátit celý proces. Soudci se tak zaměřili pouze na výpovědi svědků, které mohly ovlivnit výši trestu.

Soud při rozhodování o trestu vyhověl obžalobě. Prokurátor tvrdil, že Juhász si vraždu připravoval a že nešlo o zkratovité jednání. Snížení navrhovaného trestu pod nejnižší možnou sazbu 25 let vězení prokurátor odůvodnil závěry psychiatrického vyšetření obžalovaného. Obhajoba naopak navrhovala osvobození klienta, protože podle ní nebyl kvůli duševní poruše trestně odpovědný.

Tragédie se odehrála loni v červnu před domem obětí střelce. Juhász nelegálně drženou zbraní zastřelil 44letého muže, jeho syna i zetě. Druhý syn hlavy rodiny utrpěl průstřel plic a jeho manželka měla poraněnou nohu. Po činu Juhász vyhrožoval, že se zastřelí, po vyjednávání s policií se ale vzdal.

Znalci u soudu tvrdili, že Juhász jednal v afektu. Vyšetřením u obžalovaného zjistili neurologické poškození mozku. Navrhli proto, aby byl podroben psychiatrické léčbě. Už během vyšetřování tragédie se spekulovalo, že kvůli údajné nepříčetnosti by muž dokonce mohl být zproštěn viny.

Střelba v Hurbanovu připomněla podobný masakr v okrajové části Bratislavy, který se stal v roce 2010. Útočník tehdy údajně kvůli sousedským sporům zastřelil sedm lidí a poté zbraň obrátil proti sobě.

Přečteno: 4166x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Vražda, Policie, Romové, Rasismus, Rasistické vraždy, ÚtokHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo