romea - logo
25. ledna 2020 (sobota)
svátek má Miloš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Městský policista za zastřelení 3 Romů dostal 9 let

Bratislava, 27.3.2013 15:07, (ROMEA)
Milan Juhász před soudem (Zdroj: Reprofoto sme.sk)
Milan Juhász před soudem (Zdroj: Reprofoto sme.sk)

K devíti letům vězení odsoudil dnes slovenský soud bývalého městského policistu Milana Juhásze, který loni v Hurbanovu na jihu země zastřelil tři lidi a další dva zranil. Zároveň mu nařídil psychiatrickou léčbu. Obžalovanému původně hrozilo doživotí; uložení mírnějšího trestu přistoupili soudci po návrhu prokurátora a po výpovědi znalců, že střelec nebyl v době spáchání činu zcela příčetný. Rozsudek je pravomocný, obžalovaný i prokurátor se zřekli práva na odvolání.

Případ k sobě poutal pozornost i kvůli tomu, že oběti patřili k romské rodině. Juhász chtěl střelbou údajně "vyřešit problém s nepřizpůsobivými obyvateli", rasový motiv útoku se ovšem nepotvrdil.

"Je mi velmi líto, co se stalo. Nemám k tomu co dodat," řekl obžalovaný podle medií před Specializovaným trestním soudem, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími případy kriminality. K vraždě se Juhász přiznal a nic nenamítal ani proti obžalobě, což soudu umožnilo zkrátit celý proces. Soudci se tak zaměřili pouze na výpovědi svědků, které mohly ovlivnit výši trestu.

Soud při rozhodování o trestu vyhověl obžalobě. Prokurátor tvrdil, že Juhász si vraždu připravoval a že nešlo o zkratovité jednání. Snížení navrhovaného trestu pod nejnižší možnou sazbu 25 let vězení prokurátor odůvodnil závěry psychiatrického vyšetření obžalovaného. Obhajoba naopak navrhovala osvobození klienta, protože podle ní nebyl kvůli duševní poruše trestně odpovědný.

Tragédie se odehrála loni v červnu před domem obětí střelce. Juhász nelegálně drženou zbraní zastřelil 44letého muže, jeho syna i zetě. Druhý syn hlavy rodiny utrpěl průstřel plic a jeho manželka měla poraněnou nohu. Po činu Juhász vyhrožoval, že se zastřelí, po vyjednávání s policií se ale vzdal.

Znalci u soudu tvrdili, že Juhász jednal v afektu. Vyšetřením u obžalovaného zjistili neurologické poškození mozku. Navrhli proto, aby byl podroben psychiatrické léčbě. Už během vyšetřování tragédie se spekulovalo, že kvůli údajné nepříčetnosti by muž dokonce mohl být zproštěn viny.

Střelba v Hurbanovu připomněla podobný masakr v okrajové části Bratislavy, který se stal v roce 2010. Útočník tehdy údajně kvůli sousedským sporům zastřelil sedm lidí a poté zbraň obrátil proti sobě.

Přečteno: 4180x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Vražda, Policie, Romové, Rasismus, Rasistické vraždy, ÚtokHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo