romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Městský policista za zastřelení 3 Romů dostal 9 let

Bratislava, 27.3.2013 15:07, (ROMEA)
Milan Juhász před soudem (Zdroj: Reprofoto sme.sk)
Milan Juhász před soudem (Zdroj: Reprofoto sme.sk)

K devíti letům vězení odsoudil dnes slovenský soud bývalého městského policistu Milana Juhásze, který loni v Hurbanovu na jihu země zastřelil tři lidi a další dva zranil. Zároveň mu nařídil psychiatrickou léčbu. Obžalovanému původně hrozilo doživotí; uložení mírnějšího trestu přistoupili soudci po návrhu prokurátora a po výpovědi znalců, že střelec nebyl v době spáchání činu zcela příčetný. Rozsudek je pravomocný, obžalovaný i prokurátor se zřekli práva na odvolání.

Případ k sobě poutal pozornost i kvůli tomu, že oběti patřili k romské rodině. Juhász chtěl střelbou údajně "vyřešit problém s nepřizpůsobivými obyvateli", rasový motiv útoku se ovšem nepotvrdil.

"Je mi velmi líto, co se stalo. Nemám k tomu co dodat," řekl obžalovaný podle medií před Specializovaným trestním soudem, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími případy kriminality. K vraždě se Juhász přiznal a nic nenamítal ani proti obžalobě, což soudu umožnilo zkrátit celý proces. Soudci se tak zaměřili pouze na výpovědi svědků, které mohly ovlivnit výši trestu.

Soud při rozhodování o trestu vyhověl obžalobě. Prokurátor tvrdil, že Juhász si vraždu připravoval a že nešlo o zkratovité jednání. Snížení navrhovaného trestu pod nejnižší možnou sazbu 25 let vězení prokurátor odůvodnil závěry psychiatrického vyšetření obžalovaného. Obhajoba naopak navrhovala osvobození klienta, protože podle ní nebyl kvůli duševní poruše trestně odpovědný.

Tragédie se odehrála loni v červnu před domem obětí střelce. Juhász nelegálně drženou zbraní zastřelil 44letého muže, jeho syna i zetě. Druhý syn hlavy rodiny utrpěl průstřel plic a jeho manželka měla poraněnou nohu. Po činu Juhász vyhrožoval, že se zastřelí, po vyjednávání s policií se ale vzdal.

Znalci u soudu tvrdili, že Juhász jednal v afektu. Vyšetřením u obžalovaného zjistili neurologické poškození mozku. Navrhli proto, aby byl podroben psychiatrické léčbě. Už během vyšetřování tragédie se spekulovalo, že kvůli údajné nepříčetnosti by muž dokonce mohl být zproštěn viny.

Střelba v Hurbanovu připomněla podobný masakr v okrajové části Bratislavy, který se stal v roce 2010. Útočník tehdy údajně kvůli sousedským sporům zastřelil sedm lidí a poté zbraň obrátil proti sobě.

Přečteno: 4243x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Vražda, Policie, Romové, Rasismus, Rasistické vraždy, ÚtokHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo