romea - logo
27. listopadu 2021 (sobota)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mezi nominovanými na Roma Spirit 2021 je Pavel Berky, Denisa Havrľová nebo raper Čavalenky

27.10.2021 16:03
FOTO: Roma Spirit 2021
FOTO: Roma Spirit 2021

Již po třinácté přináší ocenění Roma Spirit jednadvacet inspirativních příběhů a představuje finalisty letošního ročníku. Roma Spirit oceňuje a široké veřejnosti přibližuje aktivity jednotlivců a organizací, kteří se zasazují za šíření porozumění a budování respektu mezi Romy a majoritou na Slovensku. Letos přípravný výbor vybíral ze 130 přihlášek.

Veřejnost se v nejbližší době bude mít možnost seznámit s rozsáhlými aktivitami a projekty úspěšných nevládních organizací Eduma n.o., Návrat o.z., či Spokojenost - centrum sociálních služeb z Prievidze.

Mezi tři finálové nominace v kategorii Společnost a zaměstnavatel postoupila společnost působící v Popradu, Pasell Slovakia s.r.o., Základní škola s mateřskou školou v obci Jurské, či Střední odborná škola technická z Košic. Roma Spirit zavítá do města Fiľakovo, obce Radnovce a Vtáčkovce. Představí výjimečné osobnosti jako pedagogičku paní Janu Pierovou, Jarmilu Holubovou, která tvoří komunikační most mezi majoritou a romskou komunitou ve Spišském Podhradí a mladého sportovce Viliama Tanka.

V kategorii Média zabojují o ocenění novinář a redaktor Jozef Šivák, aktivistka a influencerka Denisa Havrľová ale také projekt Romale z dílny Art society s.r.o. V kategorii Kultura trojici finalistů zastupuje módní designér Pavel Berky, raper Rudo Danihel alias Čavalenky a spisovatelka Nadežda Malčeková, píšící pod pseudonymem Nela Nezábudková.

Přípravný výbor zaujal výjimečný počin pana Alexandra Mušinky, který zpracoval monografii Eleny Lackové, precizní zpracování jedinečného Romsko-slovenského frazeologického slovníku paní Martinou Horňákovou, ale i televizní relace která byla určena pro děti bez internetového připojení z dílny národnostního vysílání RTVS.

Kdo si nakonec odnese ocenění Roma Spirit 2021, o tom rozhodne mezinárodní Odborná porota a Porota čin roku. Galavečer předávání ocenění Roma Spirit 2021 bude vysílat RTVS v předvečer Mezinárodního dne lidských práv, 9. prosince 2021.

Vyhlašovateli 13. ročníku Roma Spirit jsou Asociace pro kulturu, vzdělávání a komunikaci (ACEC) a Rozhlas a televize Slovenska (RTVS). Záštitu nad akcí převzala prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová a veřejná ochránkyně práv Mária Patakyová.

Roma Spirit je veřejnou platformou, která již od roku 2009 vytváří komunitu a prostor pro rozvoj interkulturního dialogu, prezentaci reálných příběhů a aktivit zaměřených na podporu romských komunit a soužití. Roma Spirit oceňuje a široké veřejnosti přibližuje aktivity jednotlivců a organizací, kteří se zasazují za šíření porozumění a budování respektu.

FINÁLOVÉ NOMINACE ROMA SPIRIT 2021

Kategorie Nevládní organizace

Eduma, n.o., Bratislava
Nominace za dlouhodobou a komplexní činnost zaměřenou na vzdělávání ohrožených skupin, jednotlivců, ve veřejném a soukromém sektoru, cestou interaktivního vedení k senzibilitě, vnímavosti a reflexi. Zvláště za pořádání zážitkových workshopů a tréninků, kreativního a inovativního vzdělávání.

Návrat, o.z., Bratislava
Nominace za systematické a rozsáhlé aktivity orientované na dítě a jeho bezpečné vztahy, ať už ve vlastních nebo v náhradních rodinách. Zvláště za práci s dětmi, rodiči a rodinami, kterým poskytují odborné služby zaměřené zejména na náhradní rodinnou péči a pomoc rodinám, které se ocitly v ohrožení.

Spokojenost – centrum sociálních služeb, n.o., Prievidza
Nominace za ucelený přístup k inkluzi, realizaci nízkoprahových služeb a rozsah intervencí pro děti, mladistvé a dospělé, s aktivním zapojením samotných klientů. Zvláště za programy jako doprovázení mladých matek, terapie půdou nebo realizace Romského zastupitelského výboru.

Kategorie Společnost a zaměstnavatel

PASELL SLOVAKIA s.r.o., Poprad
Nominace za pozitivní přístup při dlouhodobém zaměstnávání, nediskriminaci a podpoře profesionálního rozvoje romských komunit ve městě Poprad a okolí. Zvláště za zvláštní přístup ke těžko použitelným zájemcům na trhu práce ve snaze zapojit je do pracovního a vzdělávacího procesu.

Základní škola s mateřskou školou Jurské, Jurské
Nominace za poskytování kvalitního vzdělávání pro děti z marginalizovaného prostředí, prosazování učení, v jehož centru je dítě a jeho potřeby. Zvláště za využívání inovativních vzdělávacích metod a zapojování rodičů, prarodičů a ostatních členů komunity do aktivit školy.

Střední odborná škola technická, Košice
Nominace za podporu studentů ve vzdělávání, realizaci druhošancového vzdělávání dětí z marginalizovaných komunit s praktickou částí výukových procesů a jejich následné uplatnění na trhu práce. Zvláště za experimentální ověřování přijetí dětí ze speciálních škol do hlavního proudu vzdělávání.

Kategorie Obec a město

Fiľakovo
Nominace za efektivní přístupy v řešení výzev romských komunit, dlouhodobou práci s největší integrovanou romskou komunitou na Slovensku a aktivní zapojování se do aktivit zaměřených na snižování nezaměstnanosti v regionu. Zvláště za inovativní řešení bytové politiky, bezpečnosti a soužití všech obyvatel.

Radnovce
Nominace za systematickou a komplexní práci s romskou majoritou a za podporu bezproblémového soužití obyvatel v obci, kde nenajdeme osadu. Zvláště za aktivní zapojování se do projektů jako výstavba základní školy, nájemních bytů, boj proti nezaměstnanosti, revitalizace a zkrášlení obce.

Vtáčkovce
Nominace za cílevědomé zlepšování kvality života obyvatel a realizaci činností zaměřených na rozvoj obce s programovitým zapojováním místních žen. Zvláště za zvyšování vzdělanostní úrovně v obci, budování infrastruktury v rámci celé obce a rozvoj sociálních služeb pro všechny obyvatele.

Kategorie Osobnost

Jana Pierová, Haligovce
Nominace za aktivní a následování hodnou pedagogickou práci a oddanost, trpělivost, laskavost s jakou naslouchá potřebám dětí a rozvíjí u nich jejich talenty. Zvláště za vedení dětí k divadlu, recitování a tvůrčímu čtení, ve kterých nacházejí motivaci a mají možnost pocítit úspěch a radost z úspěchu.

Jarmila Holubová, Spišské Podhradie
Nominace za dlouholetou práci ve prospěch sociální integrace a dobrého soužití ve Spišském Podhradí. Zvláště za schopnost pozitivně ovlivňovat a motivovat lidi ve svém okolí, pomoc stovkám lidí zaměstnat se a za komplexní přístup, kterým tvoří komunikační most mezi majoritou a romskou komunitou.

Vilém Tankó, Matúškovo
Nominace za inspirativní příběh sportovce, který díky systematické práci získal ve sportovním světě velké úspěchy. Zvláště za to, že jako mladý reprezentant SR v boxu na mezinárodní úrovni, motivuje mladé lidi posouvat svůj život vpřed, podporuje je při síťování a ozývání se hlasu mladých Romů a Romek.

Kategorie Média

Art Society s.r.o., Bratislava
Nominace za věcně a kvalitně zpracovaný internetový formát Projekt ROMALE. Výstupy jako talkshow, podcasty, či články se zaměřují na informování, vzdělávání a kulturu týkající se života romských komunit. Zvláště za cílené vyhledávání, formování a prezentování romských žurnalistů.

Denisa Havrľová, Bratislava
Nominace za dlouhodobou práci aktivistky, novinářky a influencerky. Její působení v profesionálním a mediálním prostoru má dopad na širokou veřejnost, stejně jako v romské i majoritní populaci, postřehy, odhodlaný boj za lidská práva a spravedlnost jsou inspirativní a pozitivním příkladem.

Jozef Šivák, Bratislava
Nominace za profesionální a dlouhodobou práci redaktora a moderátora, který se pravidelně věnuje i menšinovým tématům, včetně otázek integrace Romů na Slovensku v celostátním mediálním prostoru a popularizaci důležitých témat.

Kategorie Kultura

Pavel Berky, Praha, Česká republika
Nominace za uměleckou a osobitou činnost věnovanou módnímu designu a návrhářství, která rezonuje na domácí a mezinárodní scéně, jedinečné zpracování autorských kolekcí, přehlídek a výstav. Za unikátní spojení lásky k jídlu ak módě a využívání pozice influencera i pro popularizaci důležitých témat.

Rudolf Danihel alias Čavalenky, Holíč
Nominace za originální hudební tvorbu, která poukazuje na problémy politického systému, obnažuje společenská témata a vypráví příběhy z pouličního života na slovensko-českém pohraničí. Osobitý raper s typickým záhoráckým nářečím přináší nezaměnitelný rap s citem pro slova.

Nadežda Malčeková, Bratislava
Nominace básnířky a prozaičky píšící pod pseudonymem Nela Nezábudková za její autobiografický román Holčička z kláštera a jeho pokračování Jetelka, ve kterých přímočaře a autenticky přes svůj citový svět, zachycuje život vyloučených romských dětí, či hledání vzájemných cest, navzdory baru.

Kategorie Čin roku

Kolektiv Národnostního vysílání RTVS, Košice
Nominace za realizaci vzdělávacího programu S vámi doma (Tumence khere) pro děti bez internetového připojení během distančního vyučování v době pandemie. Pořad určený pro první stupeň ZŠ byl vysílán v českém a romském jazyce. K jednotlivým částem byly vydány i pracovní sešity a pracovní listy.

Martina Horňáková, Jičín, Česká republika
Nominace za přípravu a precizní zpracování romsko-slovenského frazeologického slovníku, který obsahuje více než 5 000 hesel. Publikace představuje jednu z mála publikací, které se věnují specificky romské frazeologii, poskytuje zdroj informací pro odborníky, širokou veřejnost a přibližuje kulturu a život Romů.

Alexander Mušinka, Velký Šariš
Nominace za zdokumentování a zpracování první ucelené části monografie o Eleně Lackové, významné romské spisovatelce. Více než dvousetstránková monografie obsahuje vědeckou studii o životě a díle autorky, výběr jejích děl a bibliografii jejích publikovaných prací spojených s romskými novinami Romano nevo ľil.

Přečteno: 769x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Ocenění, Roma SpiritHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo