romea - logo
4. srpna 2020 (úterý)
svátek má Dominik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mezi uprchlíky ze Sýrie a Iráku je i mnoho Romů. Španělská romská unie nabízí pomoc.

1.10.2015 12:07
Juan de Dios Ramírez-Heredia
Juan de Dios Ramírez-Heredia

Předseda Španělské romské unie a bývalý europoslanec Juan de Dios Ramírez-Heredia nabízí španělské vládě pomoc při zvládání přílivu migrantů. Má jít především o Romy, kteří prchají před válečnými konflikty ze Sýrie a Iráku. Ramirez-Heredia to napsal v dopise místpředsedkyni španělské vlády Soraye Saenz de Santamaria.

Heredia píše, že syrští Romové dorazili do uprchlického centra ve španělském městě Mellila, které se nachází na severoafrickém pobřeží. Podle něj jsou Romové, kteří se v syrském konfliktu nepřidali k žádné z bojujících stran, i v jiných uprchlických táborech.

„Tisíce Romů žije v extrémní chudobě v Iráku. Důležitější ale je, že jsou perzekuováni fundamentalistickými milicemi. Chtějí ze země utéct, ale kvůli své chudobě nejsou schopni dát dohromady dostatek peněz, které požaduje převaděčská mafie,“ dodává Heredia.

Heredia španělské vládě nabízí pomoc vybrané skupiny romských právníků. „Přidaná hodnota této humanitární práce může spočívat v tom, že kromě našich právnických znalostí jsme vzhledem ke svým vazbám na romskou komunitu a jazykovým znalostem schopni snadno komunikovat s lidmi, kteří někdy mluví pouze romsky,“ uzavírá Heredia.

Přečteno: 1735x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo