romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mezinárodní den Romů 2013: AI uspořádala v Bruselu happening o vyklizení romské osady

Brusel, 9.4.2013 12:37, (ROMEA)
Happeningem, který ukazoval násilné vyklizení romské osady, připomněla 8. dubna 2013 v Bruselu organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) situaci Romů v Evropě. AI uspořádala akci k Mezinárodnímu dni Romů na prostranství před Evropským parlamentem, kde postavila zmenšenou romskou vesnici. (FOTO: YouTube.com)
Happeningem, který ukazoval násilné vyklizení romské osady, připomněla 8. dubna 2013 v Bruselu organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) situaci Romů v Evropě. AI uspořádala akci k Mezinárodnímu dni Romů na prostranství před Evropským parlamentem, kde postavila zmenšenou romskou vesnici. (FOTO: YouTube.com)

Happeningem, který předehrával násilné vyklizení romské osady, připomněla dnes v Bruselu organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) situaci Romů v Evropě. Evropská komise dnes zdůraznila, že zlepšení situace Romů je jednou z největších výzev, kterým Evropa čelí.

AI uspořádala celou akci k Mezinárodnímu dni Romů na prostranství před Evropským parlamentem, kde postavila zmenšenou romskou vesnici. Při happeningu, kterému přihlížela řada kolemjdoucích a novinářů, herci v roli pořádkových sil násilně vyklidili vesnici zabydlenou Romy.

"Hraju tu jednu z Romek v této vesnici," řekla česká romská aktivistka Amare Pose. "To celé má ukázat, že k tomu skutečně dochází, že my jako Romové jsme vysídlováni z měst na okraj a že se to týká tisíců lidí v České republice a po celé Evropě," řekla aktivistka, která vystudovala autorské herectví na pražské DAMU, ale v posledních letech se zaměřuje na romský aktivismus. "Moje angažovanost byla reakcí na to, co se dělo ve Šluknově," řekla.

Ženy v osadě hrály také dvě české Romky z Ostravy - vedle Eleny Gorolové, která pracuje pro občanské sdružení Vzájemné soužití, také Iveta Horváthová. "Sama jsem něco podobného zažila, i když ne v takovém stylu," řekla Horváthová, která musela odejít z bytu v ostravském Přednádraží. "Já jsem přišla o bydlení, protože nám to stavební úřad uzavřel a museli jsme se vystěhovat."

Matka devíti dětí Horváthová již má byt, který jí pomohlo najít právě Vzájemné soužití. "Přes ně jsem získala byt od města, jinak mi město veškeré žádosti zamítlo. Daří se mi líp, ale ostatním ne. Můj syn bydlí pořád na tom Přednádraží, moji kamarádi jsou na ubytovnách, kde jsou nehorázné podmínky. Sem jsem přišla bojovat, aby měli lepší podmínky k bydlení i ke vzdělávání dětí," dodala.

Zlepšení situace Romů je jednou z největších výzev, kterým v Evropě čelíme, uvedla dnes Evropská komise. Uvedla také, že plná integrace Romů přinese podle Světové banky asi půl miliardu eur ročně ekonomikám některých zemí tím, že se zlepší produktivita práce, sníží sociální dávky a zvýší daňové příjmy. Integrace Romů tedy nesmí být považována za náklad, ale za sociální investici, zdůraznila komise.

Oznámila také, že do léta zveřejní zprávu o naplňování národních strategií o integraci Romů a "zhodnotí, do jaké míry se členské státy řídily doporučením komise". Podle AI žije v Evropské unii asi šest milionů Romů, kteří "zažívají stálou diskriminaci ve všech aspektech života, včetně bydlení, vzdělání, zdravotnictví a při hledání práce".

VIDEO

Přečteno: 1076x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Amnesty International, Brusel, Demonstrace, Mezinárodní den RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo