romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mezinárodní den Romů 2013: AI uspořádala v Bruselu happening o vyklizení romské osady

Brusel, 9.4.2013 12:37, (ROMEA)
Happeningem, který ukazoval násilné vyklizení romské osady, připomněla 8. dubna 2013 v Bruselu organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) situaci Romů v Evropě. AI uspořádala akci k Mezinárodnímu dni Romů na prostranství před Evropským parlamentem, kde postavila zmenšenou romskou vesnici. (FOTO: YouTube.com)
Happeningem, který ukazoval násilné vyklizení romské osady, připomněla 8. dubna 2013 v Bruselu organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) situaci Romů v Evropě. AI uspořádala akci k Mezinárodnímu dni Romů na prostranství před Evropským parlamentem, kde postavila zmenšenou romskou vesnici. (FOTO: YouTube.com)

Happeningem, který předehrával násilné vyklizení romské osady, připomněla dnes v Bruselu organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) situaci Romů v Evropě. Evropská komise dnes zdůraznila, že zlepšení situace Romů je jednou z největších výzev, kterým Evropa čelí.

AI uspořádala celou akci k Mezinárodnímu dni Romů na prostranství před Evropským parlamentem, kde postavila zmenšenou romskou vesnici. Při happeningu, kterému přihlížela řada kolemjdoucích a novinářů, herci v roli pořádkových sil násilně vyklidili vesnici zabydlenou Romy.

"Hraju tu jednu z Romek v této vesnici," řekla česká romská aktivistka Amare Pose. "To celé má ukázat, že k tomu skutečně dochází, že my jako Romové jsme vysídlováni z měst na okraj a že se to týká tisíců lidí v České republice a po celé Evropě," řekla aktivistka, která vystudovala autorské herectví na pražské DAMU, ale v posledních letech se zaměřuje na romský aktivismus. "Moje angažovanost byla reakcí na to, co se dělo ve Šluknově," řekla.

Ženy v osadě hrály také dvě české Romky z Ostravy - vedle Eleny Gorolové, která pracuje pro občanské sdružení Vzájemné soužití, také Iveta Horváthová. "Sama jsem něco podobného zažila, i když ne v takovém stylu," řekla Horváthová, která musela odejít z bytu v ostravském Přednádraží. "Já jsem přišla o bydlení, protože nám to stavební úřad uzavřel a museli jsme se vystěhovat."

Matka devíti dětí Horváthová již má byt, který jí pomohlo najít právě Vzájemné soužití. "Přes ně jsem získala byt od města, jinak mi město veškeré žádosti zamítlo. Daří se mi líp, ale ostatním ne. Můj syn bydlí pořád na tom Přednádraží, moji kamarádi jsou na ubytovnách, kde jsou nehorázné podmínky. Sem jsem přišla bojovat, aby měli lepší podmínky k bydlení i ke vzdělávání dětí," dodala.

Zlepšení situace Romů je jednou z největších výzev, kterým v Evropě čelíme, uvedla dnes Evropská komise. Uvedla také, že plná integrace Romů přinese podle Světové banky asi půl miliardu eur ročně ekonomikám některých zemí tím, že se zlepší produktivita práce, sníží sociální dávky a zvýší daňové příjmy. Integrace Romů tedy nesmí být považována za náklad, ale za sociální investici, zdůraznila komise.

Oznámila také, že do léta zveřejní zprávu o naplňování národních strategií o integraci Romů a "zhodnotí, do jaké míry se členské státy řídily doporučením komise". Podle AI žije v Evropské unii asi šest milionů Romů, kteří "zažívají stálou diskriminaci ve všech aspektech života, včetně bydlení, vzdělání, zdravotnictví a při hledání práce".

VIDEO

Přečteno: 1083x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Amnesty International, Brusel, Demonstrace, Mezinárodní den RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo