romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mezinárodní romská unie: Cioaba je největší ostuda Romů. Nabídl Trumpovi pomoc se stavbou zdi mezi USA a Mexikem

7.2.2017 13:32
Dorin Cioaba (FOTO: http://jurnalul.ro)
Dorin Cioaba (FOTO: http://jurnalul.ro)

Dorin Cioaba, který sám sebe označuje za krále všech Romů, poslal dopis americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Přislíbil v něm pomoc s postavením kontroverzní zdi na hranci USA s Mexikem. Zpráva, která by zapadla spíše do bulvárních médií, ale zaujala i redakci Českého rozhlasu. Chybí v ní ovšem podstatná informace - Mezinárodní romská unie (IRU) osobu Dorina Cioabay popisuje jako jedno z největších zel mezi rumunskými Romy a Cioaba v současné době stojí před tradičním romským soudem (tzv. kris) kvůli špatnému hospodaření s financemi během jeho působení ve vedení IRU v letech 2013 až 2016.

"Dorin Cioaba je největší ostuda Romů v Rumunsku," reagovala Mezinárodní romská unie na jeho snahu vetřít se do Trumpovy přízně. Podle prohlášení IRU je Cioaba připravený Romy prodat a ponížit kvůli vlastním zájmům.

"Neexistuje žádný legitimní důvod věnovat pozornost prohlášením takové osoby a Romové, kteří takové věci přečtou v médiích, by se neměli ani trochu cítit trapně, protože nemáme žádný důvod přebírat zodpovědnost za takové jednání, jakým je prohlašování takových pitomostí samozvaným králem," napsal v reakci na Facebooku mezinárodně uznávaný expert na mezikulturní komunikaci a lidskoprávní romský aktivista William Lazarus Bila.

Podle informací serveru Balkan Insight přislíbil Cioaba americkému prezidentovi pomoc s postavením zdi na hranici s Mexikem a vyjádřil podporu všem dalším projektům, s kterými Trump přijde. V dopise se Cioaba staví do absurdní role "mluvčího všech Romů" a tvrdí, že Romové mohou práci na zdi vykonat za menší náklady, protože trpí vysokou nezaměstnaností, a jsou na tuto práci dostatečně kvalifikovaní.

„Romský národ, který reprezentuji, vám přeje hodně síly při plnění nadcházejících úkolů. Ať Bůh žehná rozhodnutím, která učiníte pro mezinárodní mír a bezpečnost,“ stojí podle rumunské státní zpravodajské agentury Agerpres v dopise Trumpovi. 

Podle předsedy Mezinárodní romská unie Zorana Dimova a jejích dalších členů představuje Dorin Cioaba jedno z největších zel, které mezi rumunskými Romy působí.

Americký velvyslanec v Rumunsku podle rumunských médií ale o existenci dopisu nemá zatím informace. Na základě dosavadních Trumpových výroků ovšem předpokládá, že nový americký prezident bude preferovat, aby zeď na hranici s Mexikem postavili sami Američané. 

Dorin Cioaba žije v rumunském Sibiu a je synem Floriana Cioabay. Ten byl podle serveru Balkan Insight respektovaným členem rumunské romské komunity a v roce 1997 se prohlásil za „krále vech Romů na světě“. Když ale před čtyřmi lety zemřel, nastoupil na jeho místo právě jeho syn Dorin. 

Příkaz ke stavbě zdi na hranici s Mexikem podepsal Donald Trump 25. ledna. Měla by tak podle něj vzniknout více než 3 tisíce kilometrů dlouhá zábrana. Podle Trumpa by náklady na její výstavbu měla zaplatit mexická vláda. 

Přečteno: 5496x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rumunsko, USA, Donald TrumpHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo