romea - logo
30. března 2020 (pondělí)
svátek má Arnošt
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mezinárodní romská unie: Cioaba je největší ostuda Romů. Nabídl Trumpovi pomoc se stavbou zdi mezi USA a Mexikem

7.2.2017 13:32
Dorin Cioaba (FOTO: http://jurnalul.ro)
Dorin Cioaba (FOTO: http://jurnalul.ro)

Dorin Cioaba, který sám sebe označuje za krále všech Romů, poslal dopis americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Přislíbil v něm pomoc s postavením kontroverzní zdi na hranci USA s Mexikem. Zpráva, která by zapadla spíše do bulvárních médií, ale zaujala i redakci Českého rozhlasu. Chybí v ní ovšem podstatná informace - Mezinárodní romská unie (IRU) osobu Dorina Cioabay popisuje jako jedno z největších zel mezi rumunskými Romy a Cioaba v současné době stojí před tradičním romským soudem (tzv. kris) kvůli špatnému hospodaření s financemi během jeho působení ve vedení IRU v letech 2013 až 2016.

"Dorin Cioaba je největší ostuda Romů v Rumunsku," reagovala Mezinárodní romská unie na jeho snahu vetřít se do Trumpovy přízně. Podle prohlášení IRU je Cioaba připravený Romy prodat a ponížit kvůli vlastním zájmům.

"Neexistuje žádný legitimní důvod věnovat pozornost prohlášením takové osoby a Romové, kteří takové věci přečtou v médiích, by se neměli ani trochu cítit trapně, protože nemáme žádný důvod přebírat zodpovědnost za takové jednání, jakým je prohlašování takových pitomostí samozvaným králem," napsal v reakci na Facebooku mezinárodně uznávaný expert na mezikulturní komunikaci a lidskoprávní romský aktivista William Lazarus Bila.

Podle informací serveru Balkan Insight přislíbil Cioaba americkému prezidentovi pomoc s postavením zdi na hranici s Mexikem a vyjádřil podporu všem dalším projektům, s kterými Trump přijde. V dopise se Cioaba staví do absurdní role "mluvčího všech Romů" a tvrdí, že Romové mohou práci na zdi vykonat za menší náklady, protože trpí vysokou nezaměstnaností, a jsou na tuto práci dostatečně kvalifikovaní.

„Romský národ, který reprezentuji, vám přeje hodně síly při plnění nadcházejících úkolů. Ať Bůh žehná rozhodnutím, která učiníte pro mezinárodní mír a bezpečnost,“ stojí podle rumunské státní zpravodajské agentury Agerpres v dopise Trumpovi. 

Podle předsedy Mezinárodní romská unie Zorana Dimova a jejích dalších členů představuje Dorin Cioaba jedno z největších zel, které mezi rumunskými Romy působí.

Americký velvyslanec v Rumunsku podle rumunských médií ale o existenci dopisu nemá zatím informace. Na základě dosavadních Trumpových výroků ovšem předpokládá, že nový americký prezident bude preferovat, aby zeď na hranici s Mexikem postavili sami Američané. 

Dorin Cioaba žije v rumunském Sibiu a je synem Floriana Cioabay. Ten byl podle serveru Balkan Insight respektovaným členem rumunské romské komunity a v roce 1997 se prohlásil za „krále vech Romů na světě“. Když ale před čtyřmi lety zemřel, nastoupil na jeho místo právě jeho syn Dorin. 

Příkaz ke stavbě zdi na hranici s Mexikem podepsal Donald Trump 25. ledna. Měla by tak podle něj vzniknout více než 3 tisíce kilometrů dlouhá zábrana. Podle Trumpa by náklady na její výstavbu měla zaplatit mexická vláda. 

Přečteno: 5403x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rumunsko, USA, Donald TrumpHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo