romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mezinárodní romská unie má konečně nového řádně zvoleného prezidenta

21.8.2015 11:32
Normunds Rudevičs
Normunds Rudevičs

Známý romský politik a aktivista, poslanec lotyšského parlamentu Normunds Rudevičs byl na 9. kongresu Mezinárodní romské unie (IRU) zvolen novým prezidentem této nejstarší mezinárodní romské organizace. Skončilo tak více než roční období „dvojvládí“, kdy v čele IRU proti sobě stáli „samozvaný romský král“ Dorin Cioaba a prozatímní prezident Viktor Famulson.

„Znamená to, že IRU může znovu tvrdě pracovat ve prospěch Romů a přestává být dekorací ´bizarní monarchie´,“ komentoval pro server Romea.cz výsledky kongresu Valery Novoselsky, který provozuje informační kanál Roma Virtual Network.

Novoselsky naráží na působení „samozvaného krále a prezidenta“ Dorina Cioaby. Cioaba se nechal zvolit prezidentem minulý rok na mimořádném kongresu a nahradil tak ve funkci svého zemřelého otce. Krátce na to, ale prezidium IRU označilo zvolení Cioaby za nelegitimní a pověřilo vedením organizace Viktora Famulsona.

Cioaba po svém zvolení proslul i tím, že chtěl zavést samostatnou romskou virtuální měnu – 1 lov měl mít hodnotu jednoho eura. "Pakliže máme novou vládu, musíme mít i nové peníze,“ vysvětloval Cioaba.

První Světový romský kongres se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. 8. duben, tedy den, kdy se kongres sešel, slaví Romové jako Mezinárodní den Romů. Každoročně si tak připomínají společný původ, jazyk, kulturu, spolupráci a především „romipen“ („romství“).

První kongres se uskutečnil především díky iniciativě Slobodana Berberskeho, Jána Cibuly, Juan de Dios Ramirez Heredii, Grattana Puxona a Vanko Roudy. Účastnil se ho například také známý herec Yul Brynner.

Oficiálních účastníků kongresu, byly asi tři desítky, ale celkem se kongresu zúčastnilo mnohem více Romů, především těch, kteří navštívili s kongresem spojený festival v nedalekém Hampsteadu. Účastníci se usnesli na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny. Dále již tehdy schválili oficiální označení Rom místo Cikán.

9. kongresu v Rize se tento týden účastnilo 48 delegátů z 27 zemí.

Přečteno: 850x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

IRUHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo