romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mezinárodní romská unie má konečně nového řádně zvoleného prezidenta

21.8.2015 11:32
Normunds Rudevičs
Normunds Rudevičs

Známý romský politik a aktivista, poslanec lotyšského parlamentu Normunds Rudevičs byl na 9. kongresu Mezinárodní romské unie (IRU) zvolen novým prezidentem této nejstarší mezinárodní romské organizace. Skončilo tak více než roční období „dvojvládí“, kdy v čele IRU proti sobě stáli „samozvaný romský král“ Dorin Cioaba a prozatímní prezident Viktor Famulson.

„Znamená to, že IRU může znovu tvrdě pracovat ve prospěch Romů a přestává být dekorací ´bizarní monarchie´,“ komentoval pro server Romea.cz výsledky kongresu Valery Novoselsky, který provozuje informační kanál Roma Virtual Network.

Novoselsky naráží na působení „samozvaného krále a prezidenta“ Dorina Cioaby. Cioaba se nechal zvolit prezidentem minulý rok na mimořádném kongresu a nahradil tak ve funkci svého zemřelého otce. Krátce na to, ale prezidium IRU označilo zvolení Cioaby za nelegitimní a pověřilo vedením organizace Viktora Famulsona.

Cioaba po svém zvolení proslul i tím, že chtěl zavést samostatnou romskou virtuální měnu – 1 lov měl mít hodnotu jednoho eura. "Pakliže máme novou vládu, musíme mít i nové peníze,“ vysvětloval Cioaba.

První Světový romský kongres se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. 8. duben, tedy den, kdy se kongres sešel, slaví Romové jako Mezinárodní den Romů. Každoročně si tak připomínají společný původ, jazyk, kulturu, spolupráci a především „romipen“ („romství“).

První kongres se uskutečnil především díky iniciativě Slobodana Berberskeho, Jána Cibuly, Juan de Dios Ramirez Heredii, Grattana Puxona a Vanko Roudy. Účastnil se ho například také známý herec Yul Brynner.

Oficiálních účastníků kongresu, byly asi tři desítky, ale celkem se kongresu zúčastnilo mnohem více Romů, především těch, kteří navštívili s kongresem spojený festival v nedalekém Hampsteadu. Účastníci se usnesli na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny. Dále již tehdy schválili oficiální označení Rom místo Cikán.

9. kongresu v Rize se tento týden účastnilo 48 delegátů z 27 zemí.

Přečteno: 872x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

IRUHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo