romea - logo
16. února 2020 (neděle)
svátek má Ljuba
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mezinárodní romská unie má konečně nového řádně zvoleného prezidenta

21.8.2015 11:32
Normunds Rudevičs
Normunds Rudevičs

Známý romský politik a aktivista, poslanec lotyšského parlamentu Normunds Rudevičs byl na 9. kongresu Mezinárodní romské unie (IRU) zvolen novým prezidentem této nejstarší mezinárodní romské organizace. Skončilo tak více než roční období „dvojvládí“, kdy v čele IRU proti sobě stáli „samozvaný romský král“ Dorin Cioaba a prozatímní prezident Viktor Famulson.

„Znamená to, že IRU může znovu tvrdě pracovat ve prospěch Romů a přestává být dekorací ´bizarní monarchie´,“ komentoval pro server Romea.cz výsledky kongresu Valery Novoselsky, který provozuje informační kanál Roma Virtual Network.

Novoselsky naráží na působení „samozvaného krále a prezidenta“ Dorina Cioaby. Cioaba se nechal zvolit prezidentem minulý rok na mimořádném kongresu a nahradil tak ve funkci svého zemřelého otce. Krátce na to, ale prezidium IRU označilo zvolení Cioaby za nelegitimní a pověřilo vedením organizace Viktora Famulsona.

Cioaba po svém zvolení proslul i tím, že chtěl zavést samostatnou romskou virtuální měnu – 1 lov měl mít hodnotu jednoho eura. "Pakliže máme novou vládu, musíme mít i nové peníze,“ vysvětloval Cioaba.

První Světový romský kongres se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. 8. duben, tedy den, kdy se kongres sešel, slaví Romové jako Mezinárodní den Romů. Každoročně si tak připomínají společný původ, jazyk, kulturu, spolupráci a především „romipen“ („romství“).

První kongres se uskutečnil především díky iniciativě Slobodana Berberskeho, Jána Cibuly, Juan de Dios Ramirez Heredii, Grattana Puxona a Vanko Roudy. Účastnil se ho například také známý herec Yul Brynner.

Oficiálních účastníků kongresu, byly asi tři desítky, ale celkem se kongresu zúčastnilo mnohem více Romů, především těch, kteří navštívili s kongresem spojený festival v nedalekém Hampsteadu. Účastníci se usnesli na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny. Dále již tehdy schválili oficiální označení Rom místo Cikán.

9. kongresu v Rize se tento týden účastnilo 48 delegátů z 27 zemí.

Přečteno: 870x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

IRUHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo