romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mezinárodní romská unie podpořila v prezidentských volbách v USA Bidena

3.11.2020 14:14
Joe Biden a Zoran Dimov (koláž: Romea.cz)
Joe Biden a Zoran Dimov (koláž: Romea.cz)

Mezinárodní romská unie (IRU) podpořila v letošních prezidentských volbách v USA demokratického kandidáta Joe Bidena a jeho kandidátku na viceprezidentku Kamal Harrisovou. Uvádí se to v tiskové prohlášení IRU.

"Mezinárodní romská unie s hrdostí podporuje viceprezidenta Joe Bidena a senátorku Kamalu Harrisovou za prezidenta a viceprezidentku Spojených států amerických,“ uvedl v prohlášení prezident IRU Zoran Dimov.

V prohlášení se dále připomíná, že současná pandemie onemocnění COVID-19 způsobila další stigmatizaci romské populace, zejména v Evropě. Podle IRU krajně pravicové nacionalistické vlády, z nichž některé jsou podporovány Trumpovou administrativou, porušovaly v souvislosti s koronavirem lidská práva v romských komunitách.

"Mezinárodní romská unie je přesvědčena, že tandem Biden-Harrisová nebude nečinně přihlížet, jak krajně pravicoví diktátoři a autoritáři v Evropě pokračují v porušování lidských práv Romů,“ napsal prezident Dimov. a jako příklad uvedl maďarského premiéra Viktora Orbána.

IRU připomněla projev Joe Bidean z roku 2014 v Kyjevě, kde upozornil evropské vlády, že protiromský „fanatismus“ u něj nemá žádné místo a odsoudil útoky na Romy na Ukrajině. "Spojené státy co nejsilněji odsuzují všechny hrozby a útoky proti ukrajinským židovským komunitám i proti Romům a dalším," řekl pak během rozhovoru s tehdejším ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem.

Mezinárodní romská unie doufá, že Joe Biden naváže na pokrok, který byl dosažen během prezidentského mandátu Baracka Obamy, kdy byl Joe Biden viceprezidentem USA. IRU uvedla, že za vlády prezidenta Obamy ministryně zahraničí Hillary Clintonová i ministr John Kerry důsledně uznávali Mezinárodní den Romů. "Prezident Obama rovněž jmenoval romskou vědkyni Dr. Ethel Brooksovou do americké pamětní rady pro holocaust," uvedla IRU v tiskovém prohlášení.

Ve Spojených státech amerických žije přibližně 1 milion Romů a IRU má v USA aktivní kancelář, kterou vede viceprezident IRU Anatolij Butakov.

IRU je nejstarší romská mezinárodní organizace, která byla založena na prvním světovém romském kongresu v roce 1971.

Ve Spojených státech dnes probíhá poslední den hlasování v letošních volbách. S úderem šesté hodiny místního času se otevřely volební místnosti v několika východních státech včetně New Yorku nebo New Jersey. V částech USA se bude hlasovat ještě několik hodin po půlnoci SEČ, výsledky z nejostřeji sledovaných států začnou podle agentury Reuters přicházet po 19:00 východoamerického času (01:00 SEČ).

Přečteno: 1104x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní romská unie, USA, Volby, Prezident, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo