romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mezinárodní romská unie podpořila v prezidentských volbách v USA Bidena

3.11.2020 14:14
Joe Biden a Zoran Dimov (koláž: Romea.cz)
Joe Biden a Zoran Dimov (koláž: Romea.cz)

Mezinárodní romská unie (IRU) podpořila v letošních prezidentských volbách v USA demokratického kandidáta Joe Bidena a jeho kandidátku na viceprezidentku Kamal Harrisovou. Uvádí se to v tiskové prohlášení IRU.

"Mezinárodní romská unie s hrdostí podporuje viceprezidenta Joe Bidena a senátorku Kamalu Harrisovou za prezidenta a viceprezidentku Spojených států amerických,“ uvedl v prohlášení prezident IRU Zoran Dimov.

V prohlášení se dále připomíná, že současná pandemie onemocnění COVID-19 způsobila další stigmatizaci romské populace, zejména v Evropě. Podle IRU krajně pravicové nacionalistické vlády, z nichž některé jsou podporovány Trumpovou administrativou, porušovaly v souvislosti s koronavirem lidská práva v romských komunitách.

"Mezinárodní romská unie je přesvědčena, že tandem Biden-Harrisová nebude nečinně přihlížet, jak krajně pravicoví diktátoři a autoritáři v Evropě pokračují v porušování lidských práv Romů,“ napsal prezident Dimov. a jako příklad uvedl maďarského premiéra Viktora Orbána.

IRU připomněla projev Joe Bidean z roku 2014 v Kyjevě, kde upozornil evropské vlády, že protiromský „fanatismus“ u něj nemá žádné místo a odsoudil útoky na Romy na Ukrajině. "Spojené státy co nejsilněji odsuzují všechny hrozby a útoky proti ukrajinským židovským komunitám i proti Romům a dalším," řekl pak během rozhovoru s tehdejším ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem.

Mezinárodní romská unie doufá, že Joe Biden naváže na pokrok, který byl dosažen během prezidentského mandátu Baracka Obamy, kdy byl Joe Biden viceprezidentem USA. IRU uvedla, že za vlády prezidenta Obamy ministryně zahraničí Hillary Clintonová i ministr John Kerry důsledně uznávali Mezinárodní den Romů. "Prezident Obama rovněž jmenoval romskou vědkyni Dr. Ethel Brooksovou do americké pamětní rady pro holocaust," uvedla IRU v tiskovém prohlášení.

Ve Spojených státech amerických žije přibližně 1 milion Romů a IRU má v USA aktivní kancelář, kterou vede viceprezident IRU Anatolij Butakov.

IRU je nejstarší romská mezinárodní organizace, která byla založena na prvním světovém romském kongresu v roce 1971.

Ve Spojených státech dnes probíhá poslední den hlasování v letošních volbách. S úderem šesté hodiny místního času se otevřely volební místnosti v několika východních státech včetně New Yorku nebo New Jersey. V částech USA se bude hlasovat ještě několik hodin po půlnoci SEČ, výsledky z nejostřeji sledovaných států začnou podle agentury Reuters přicházet po 19:00 východoamerického času (01:00 SEČ).

Přečteno: 1168x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní romská unie, USA, Volby, Prezident, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo