romea - logo
3. července 2022 (neděle)
svátek má Radomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mezinárodní romská unie podpořila v prezidentských volbách v USA Bidena

3.11.2020 14:14
Joe Biden a Zoran Dimov (koláž: Romea.cz)
Joe Biden a Zoran Dimov (koláž: Romea.cz)

Mezinárodní romská unie (IRU) podpořila v letošních prezidentských volbách v USA demokratického kandidáta Joe Bidena a jeho kandidátku na viceprezidentku Kamal Harrisovou. Uvádí se to v tiskové prohlášení IRU.

"Mezinárodní romská unie s hrdostí podporuje viceprezidenta Joe Bidena a senátorku Kamalu Harrisovou za prezidenta a viceprezidentku Spojených států amerických,“ uvedl v prohlášení prezident IRU Zoran Dimov.

V prohlášení se dále připomíná, že současná pandemie onemocnění COVID-19 způsobila další stigmatizaci romské populace, zejména v Evropě. Podle IRU krajně pravicové nacionalistické vlády, z nichž některé jsou podporovány Trumpovou administrativou, porušovaly v souvislosti s koronavirem lidská práva v romských komunitách.

"Mezinárodní romská unie je přesvědčena, že tandem Biden-Harrisová nebude nečinně přihlížet, jak krajně pravicoví diktátoři a autoritáři v Evropě pokračují v porušování lidských práv Romů,“ napsal prezident Dimov. a jako příklad uvedl maďarského premiéra Viktora Orbána.

IRU připomněla projev Joe Bidean z roku 2014 v Kyjevě, kde upozornil evropské vlády, že protiromský „fanatismus“ u něj nemá žádné místo a odsoudil útoky na Romy na Ukrajině. "Spojené státy co nejsilněji odsuzují všechny hrozby a útoky proti ukrajinským židovským komunitám i proti Romům a dalším," řekl pak během rozhovoru s tehdejším ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem.

Mezinárodní romská unie doufá, že Joe Biden naváže na pokrok, který byl dosažen během prezidentského mandátu Baracka Obamy, kdy byl Joe Biden viceprezidentem USA. IRU uvedla, že za vlády prezidenta Obamy ministryně zahraničí Hillary Clintonová i ministr John Kerry důsledně uznávali Mezinárodní den Romů. "Prezident Obama rovněž jmenoval romskou vědkyni Dr. Ethel Brooksovou do americké pamětní rady pro holocaust," uvedla IRU v tiskovém prohlášení.

Ve Spojených státech amerických žije přibližně 1 milion Romů a IRU má v USA aktivní kancelář, kterou vede viceprezident IRU Anatolij Butakov.

IRU je nejstarší romská mezinárodní organizace, která byla založena na prvním světovém romském kongresu v roce 1971.

Ve Spojených státech dnes probíhá poslední den hlasování v letošních volbách. S úderem šesté hodiny místního času se otevřely volební místnosti v několika východních státech včetně New Yorku nebo New Jersey. V částech USA se bude hlasovat ještě několik hodin po půlnoci SEČ, výsledky z nejostřeji sledovaných států začnou podle agentury Reuters přicházet po 19:00 východoamerického času (01:00 SEČ).

Přečteno: 1284x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní romská unie, USA, Volby, Prezident, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo