Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Migranti jako odveta Běloruska za sankce EU. Lotyšsko kvůli přílivu uprchlíků vyhlašuje nouzový stav

11. srpna 2021
Čtení na 2 minuty

Lotyšská vláda se rozhodla vyhlásit od středy 11. srpna do 10. listopadu nouzový stav ve třech krajích a městě Daugavpils ležících poblíž hranice s Běloruskem, odkud do země proudí migranti. “Pohraničníkům bylo dovoleno použít fyzickou sílu a speciální prostředky, aby okamžitě do Běloruska vraceli lidi nezákonně překračující státní hranici,” napsal server Delfi.lv.

Migranti mají být podle premiéra Krišjánise Kariňše a ministryně vnitra Marija Golubevaové součástí „hybridní války“ a sloužit v ní jako zbraň režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka jako odveta za sankce Evropské unie, které ho mají potrestat za manipulaci s volebními výsledky a porušování lidských práv při potlačování protestů v zemi. Trest se vztahuje i na běloruskými úřady vynucené přistání letadla z linky Atény – Vilnius v Minsku letos v květnu, při kterém byl v zatčen opoziční novinář Raman Pratasevič.

Pohraničníkům mají pomáhat armáda a policie. Společně se budou snažit bránit pokusům o nezákonný přechod lotyšsko-běloruské hranice a budou spolupracovat i při navracení migrantů do Běloruska. Vojáci a policisté mají také pohraničníkům pomáhat při ověřování, že nezvaní hosté příkaz k návratu plní, a podnikat všechny nezbytné kroky, aby se migranti vrátili do Běloruska.

“Toto rozhodnutí přijala vláda,” napsal portál. “Na území, kde platí nouzový stav, pohraniční stráž ani další zařízení nepřijímají žádosti o udělení azylu,” dodal.

Armáda se má podle ministerstva vnitra postarat o zajištění místa a infrastruktury pro rozmístění osob, které nezákonně překročily hranici, a také osob, které přicestovaly z Běloruska a podaly žádost o poskytnutí azylu.

Na webu vlády je podle portálu dosud poněkud odlišný text nařízení o vyhlášení nouzového stavu, ve kterém se praví, že žádosti o azyl se přijímají na dvou pohraničních přechodech.

Server dodal, že o vyhlášení nouzového stavu vláda jednala několik hodin za zavřenými dveřmi.

Lotyšsko a Polsko následuje Litvu

Lotyšští pohraničníci během 24 hodin zadrželi více než 200 migrantů, kteří nezákonně překročili hranice, uvedla agentura TASS a dodala, že Lotyšsko je po Litvě další zemí, která se potýká s nelegální migrací přicházející z území Běloruska. Poté, co Litva začala vracet migranty zpět do Běloruska, se jejich proud rozdělil mezi Polsko a Lotyšsko.

Do Litvy dorazilo z Běloruska na 4110 migrantů, zatímco za celý loňský rok to bylo asi 80 osob.

Podle serveru novinky.cz Vilnius a EU Lukašenka obviňují za to, že migrantům úmyslně umožnil překročit hranice EU. Jedním z důkazů má být například skutečnost, že irácké aerolinky v nedávné době zdvojnásobily počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně, a zároveň zřizovaly letecké spojení z Basry, Irbílu a Sulajmáníje. Každý týden takto mohla letadla přepravit přes dva tisíce pasažérů.

„Lukašenkova vláda spolu s běloruskou cestovní agenturou zprostředkovávala imigrantům víza a lety. Evropští úředníci byli dokonce přesvědčeni, že migranty poté z Minsku sváží přímo k litevské hranici,“ píše server. Podle něj také Irák lety do Minsku pod tlakem EU zrušil a začal vypravovat letadla, která mají Iráčany uvízlé v Bělorusku dopravit zpět. Podle agentury Frontex se přes hranice EU dostávají také uprchlíci z Konga a Kamerunu.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon