romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Míra tolerance ve Francii narůstá, některé předsudky ale nemizí, tvrdí průzkum

20.7.2022 10:59
Jean-Marie Burguburu (FOTO: repro CNCDH)
Jean-Marie Burguburu (FOTO: repro CNCDH)

Míra tolerance vůči menšinám se u Francouzů zvyšuje, předsudky vůči některým skupinám ale nemizí, ukazuje průzkum Národního poradního výboru pro lidská práva (CNCDH), o kterém informoval list Le Parisien. Podle každoročně publikované zprávy si například 45 procent Francouzů myslí, že "Romové se živí převážně krádežemi a pašeráctvím".

Podle předsedy CNCDH Jeana-Marie Burgubura se míra tolerance ve Francii od roku 2015 zvyšuje. "Stigmatizující a rasistické proudy s xenofobním podtextem ale z veřejného a mediálního prostoru nezmizely," uvedl.

Zhruba 38 procent Francouzů považuje "islám za hrozbu pro francouzskou identitu" a 37 procent uvedlo, že "Židé mají zvláštní vztah k penězům", což je o tři procenta více než před dvěma lety, ukázal průzkum.

Výbor CNCDH volá po řešení situace a doporučuje například zřízení "povinných modulů pro vzdělávání učitelů v boji proti rasismu". Lépe by se podle něj měli školit i policisté a četníci či soudci, aby byli připraveni na spory týkající se rasy. Hlavně ale výbor vyzývá k vyčlenění více lidí i finančních prostředků na boj s nesnášenlivostí vůči Romům.

Přečteno: 539x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Předsudky, Menšiny, Výzkum, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo