romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Místo Kotlebovců by ve vlacích na Slovensku mohli hlídkovat Romové

17.1.2017 12:55
Peter Pollák a Igor Matovič na tiskové konferenci k představení návrhu romských hlídek ve vlacích na Slovensku. (FOTO: Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti)
Peter Pollák a Igor Matovič na tiskové konferenci k představení návrhu romských hlídek ve vlacích na Slovensku. (FOTO: Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti)

Hlídky krajně pravicové Lidové strany (LSNS) Mariana Kotleby ve vlacích na Slovensku mohou snadno pokračovat i poté, co je slovenský parlament zakázal. Podle poslance Igora Matoviče z opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti by pořádek ve vlacích vyřešily hlídky romské.

Matovičův návrh vychází z projektu Romských občanských hlídek, který vytvořil a v roce 2014 uvedl do praxe tehdejší zmocněnec vlády pro romské komunity Peter Pollák. V hlídkách, které stát o rok později v prosinci zrušil, působilo 325 Romů. „Projekt se velmi osvědčil, hlídky chválily obce, města i policie. Strana Most má svého zplnomocněnce pro romské komunity, ale ten za 10 měsíců nebyl schopný tento úspěšný a prověřený projekt obnovit,“ uvedl Pollák.

Matovič podle serveru novinky.cz také připomněl, že stát má k dispozici 380 milionů Eur z eurofondů na řešení romské problematiky. Z těchto zdrojů by podle Polláka mohly být romské hlídky ve vlacích financovány – stejně tak jako dříve hlídky občanské.

Do problematických spojů by se měli nasadit právě tito ověření lidé. „Pokud z vyzkoušených Romů uděláme strážce pořádku, bude to nejsilnější krok proti rasismu u nás,“ uvedl Matovič.

„Když jsme někam přišli, měli lidé před námi respekt. Už jenom naše přítomnost působila preventivně. Známe místní v terénu, známe povahu lidí, vyrůstali jsme s nimi. Nám toho řeknou více než policii. Dokážeme odhadnou, co si vymýšlejí, ověřit si informace u jejich rodiny a známých. Komunikujeme spolu v rodném jazyce, kterému policajti nerozumějí. Už jen díky tomu, že spolu mluvíme stejně, v nás mají větší důvěru. Dělali jsme tu práci vděčně, a rádi bychom ji dělali i dále,“ přiblížili bývalí členové romských občanských hlídek na tiskové konferenci hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.

Dosavadní Kotlebovy hlídky ve vlacích svévolně hlídkují od dubna. Sám Kotleba se netají tím, že hlídky jsou prvním krokem domobrany. Proti jejich přítomnosti ve vlakových spojích se slovenské státní železnice vymezily. Vznikl kvůli nim i nový přepravní řád, který zakázal ve vagonech provádět politickou agitaci. Na podzim loňského roku slovenský parlament schválil novelu zákona o drahách, na základě které může od února 2017 dohlížet na veřejný pořádek ve vlacích a na nádražích pouze policie a osoba určená dopravcem.

Matovič však tento zákon považuje za bezzubý – pokud se totiž budou nacionalistické hlídky tvářit jako běžní cestující, naplní tím literu zákona a z vlaků je nikdo nedostane. „Kotlebovi stačí, aby řekli, že nejsou hlídka a nikdo s nimi nic nezmůže. Pokud totiž zasáhnou jako občané, nic neporuší,“ řekl. Lidem, kteří těmito vlaky cestují a mají oprávněný strach o svoji bezpečnost, ani těm, kteří nechtějí být pod dohledem Kotlebovců, tak zákon podle něj vůbec nepomohl.

Vlakové hlídky LSNS se ukázaly být velmi účinným marketinkovým nástrojem Kotlebovy strany. Video, na kterém členové hlídky pomáhají policistům při zásahu proti opilému Romovi, vidělo na sociální síti téměř půl miliónu lidí. "Odborníci na extremismus v hlídkách vidí pokus o vzkříšení Rodobrany - polovojenské organizace z dvacátých let minulého století. Její členové tvořili elitu Hlinkovy gardy, která za druhé světové války pronásledovala Čechy, Židy i režimu nepohodlné Slováky," napsal v dubnu 2016 server ČT 24.

Přečteno: 2985x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Marian Kotleba, Slovensko, Romové, Bezpečnost, Domobrana, Extremismus, Peter PollákHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo