romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Místo Kotlebovců by ve vlacích na Slovensku mohli hlídkovat Romové

17.1.2017 12:55
Peter Pollák a Igor Matovič na tiskové konferenci k představení návrhu romských hlídek ve vlacích na Slovensku. (FOTO: Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti)
Peter Pollák a Igor Matovič na tiskové konferenci k představení návrhu romských hlídek ve vlacích na Slovensku. (FOTO: Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti)

Hlídky krajně pravicové Lidové strany (LSNS) Mariana Kotleby ve vlacích na Slovensku mohou snadno pokračovat i poté, co je slovenský parlament zakázal. Podle poslance Igora Matoviče z opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti by pořádek ve vlacích vyřešily hlídky romské.

Matovičův návrh vychází z projektu Romských občanských hlídek, který vytvořil a v roce 2014 uvedl do praxe tehdejší zmocněnec vlády pro romské komunity Peter Pollák. V hlídkách, které stát o rok později v prosinci zrušil, působilo 325 Romů. „Projekt se velmi osvědčil, hlídky chválily obce, města i policie. Strana Most má svého zplnomocněnce pro romské komunity, ale ten za 10 měsíců nebyl schopný tento úspěšný a prověřený projekt obnovit,“ uvedl Pollák.

Matovič podle serveru novinky.cz také připomněl, že stát má k dispozici 380 milionů Eur z eurofondů na řešení romské problematiky. Z těchto zdrojů by podle Polláka mohly být romské hlídky ve vlacích financovány – stejně tak jako dříve hlídky občanské.

Do problematických spojů by se měli nasadit právě tito ověření lidé. „Pokud z vyzkoušených Romů uděláme strážce pořádku, bude to nejsilnější krok proti rasismu u nás,“ uvedl Matovič.

„Když jsme někam přišli, měli lidé před námi respekt. Už jenom naše přítomnost působila preventivně. Známe místní v terénu, známe povahu lidí, vyrůstali jsme s nimi. Nám toho řeknou více než policii. Dokážeme odhadnou, co si vymýšlejí, ověřit si informace u jejich rodiny a známých. Komunikujeme spolu v rodném jazyce, kterému policajti nerozumějí. Už jen díky tomu, že spolu mluvíme stejně, v nás mají větší důvěru. Dělali jsme tu práci vděčně, a rádi bychom ji dělali i dále,“ přiblížili bývalí členové romských občanských hlídek na tiskové konferenci hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.

Dosavadní Kotlebovy hlídky ve vlacích svévolně hlídkují od dubna. Sám Kotleba se netají tím, že hlídky jsou prvním krokem domobrany. Proti jejich přítomnosti ve vlakových spojích se slovenské státní železnice vymezily. Vznikl kvůli nim i nový přepravní řád, který zakázal ve vagonech provádět politickou agitaci. Na podzim loňského roku slovenský parlament schválil novelu zákona o drahách, na základě které může od února 2017 dohlížet na veřejný pořádek ve vlacích a na nádražích pouze policie a osoba určená dopravcem.

Matovič však tento zákon považuje za bezzubý – pokud se totiž budou nacionalistické hlídky tvářit jako běžní cestující, naplní tím literu zákona a z vlaků je nikdo nedostane. „Kotlebovi stačí, aby řekli, že nejsou hlídka a nikdo s nimi nic nezmůže. Pokud totiž zasáhnou jako občané, nic neporuší,“ řekl. Lidem, kteří těmito vlaky cestují a mají oprávněný strach o svoji bezpečnost, ani těm, kteří nechtějí být pod dohledem Kotlebovců, tak zákon podle něj vůbec nepomohl.

Vlakové hlídky LSNS se ukázaly být velmi účinným marketinkovým nástrojem Kotlebovy strany. Video, na kterém členové hlídky pomáhají policistům při zásahu proti opilému Romovi, vidělo na sociální síti téměř půl miliónu lidí. "Odborníci na extremismus v hlídkách vidí pokus o vzkříšení Rodobrany - polovojenské organizace z dvacátých let minulého století. Její členové tvořili elitu Hlinkovy gardy, která za druhé světové války pronásledovala Čechy, Židy i režimu nepohodlné Slováky," napsal v dubnu 2016 server ČT 24.

Přečteno: 2971x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Marian Kotleba, Slovensko, Romové, Bezpečnost, Domobrana, Extremismus, Peter PollákHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo