Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Mladí Romové na konferenci OSCE v Bělehradu: Musíme zvýšit svou účast na veřejném životě

05. ledna 2015
Čtení na 3 minuty

Přes 40 mladých aktivistů napříč regionem, ve kterém působí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE), se ve dnech 8. a 9. prosince 2014 sešlo na Konferenci romské a sintské mládeže OSCE v Bělehradě.

Na setkání, které organizoval Úřad pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR) se zabývali možnostmi, jak mobilizovat a posílit své komunity a jak podnítit jejich účast na politice i na procesech rozhodování.

„Touto konferencí chceme umožnit mladým Romům a Sintům, aby jejich hlasy zazněly silněji, jakož i zkoumat způsoby, kterými by bylo možné zvýšit jejich spoluúčast,“ uvedla vrchní poradkyně ODIHR pro otázky Romů a Sintů Mirjam Karoly. „Jejich účast na tomto setkání ukazuje, že jsou připraveni se zapojit a přispět k rozhodovacím procesům.“

„Konference v Bělehradě je jednou z těch strategických, co se týče mladých Romů z celé Evropy. Dala nám možnost připomínkovat jednotlivé oblasti týkající se rozvoje mladých Romů – jako je sociální inkluze, politická participace nebo bezpečnost. Účastníci konference byli rozděleni do tří skupin, které se zabývaly jednotlivými tématy, vytvářely a připomínkovaly strategii OSCE/ODIHR, co se týče budoucnosti mladých Romů a Sintů,“ uvedl pro server Romea.cz účastník konference Michal Miko. Mezi probíranými tématy byly společensko-ekonomické otázky nebo životní prostředí.

Mladí Romové a Sintové představují demografickou skupinu rostoucího významu, neboť tvoří značné procento populace ve školním věku, a tudíž i důležitou součást budoucí pracovní síly pro mnoho států s účastí v OSCE. Diskriminující opatření v systému vzdělávání a zaměstnávání nicméně zabraňují mnoha mladým Romům a Sintům, aby mohli plně využít svého potenciálu.

„Romská a sintská mládež, obzvláště vzdělané ženy a dívky, jsou cenným zdrojem pro své komunity, avšak náš potenciál jako vzorů chování a vůdčích členů zůstává z velké části nevyužit. Chceme se více zapojit do aktivit členské základny, abychom mohly vyvolat změnu ve svých komunitách, ale postrádáme trvalou podporu a zdroje,“ řekla romská aktivistka ze Srbska Dragana Jovanovic Arias.

„Když jsem se poprvé pokusil přihlásit do místních voleb, všechny hlavní strany v zemi mě odmítly, navzdory tomu, že jsem měl podporu své komunity i dobré vzdělání. Nakonec mi místo na své kandidátce poskytla nová strana, ale den po volbách mě požádala, abych odstoupil a uvolnil místo neromskému kandidátovi, který neuspěl. Odmítl jsem a zůstal! Musíme posloužit komunitě tak, aby příští generace měla do budoucna lepší vyhlídky,“ uvedl mladý radní Atanas Stoyanov z bulharského okrsku Strazhitsa.

„Komunity Romů a Sintů napříč Evropou čelí vážným bezpečnostním hrozbám včetně nárůstu extremismu a anticiganismu, vyhošťování a nedostatku zdravotních služeb. Na Ukrajině se bezpečnost komunit Romů zhoršuje naprosto drasticky. A přitom jsme to my, koho často líčí jako bezpečnostní hrozbu, aby mohli obhájit diskriminaci vůči nám namířenou. My, mladí Romové, se této situaci potřebujeme postavit čelem a musíme zvýšit svou účast na veřejném životě, včetně bezpečnostních složek,“ přiblížil Maksym Flora z Ukrajiny.

Zapojení mládeže do činností OSCE je prioritou současného švýcarského a blížícího se srbského předsednictva. Navíc se státy s účastí v OSCE zavázaly v Kyjevě v roce 2013 posílit své úsilí ve zlepšování účasti romské a sintské mládeže.

 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon