romea - logo
25. října 2021 (pondělí)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mladý šéf neonacistické Feuerkrieg Division se má za přípravu teroristického činu účastnit nápravného programu pro mladistvé

9.2.2021 12:18
Obálka výroční zprávy nazvané Index globálního terorismu 2020 (Koláž: Romea.cz)
Obálka výroční zprávy nazvané Index globálního terorismu 2020 (Koláž: Romea.cz)

Britský soud uložil trest šestnáctiletému neonacistovi, který je označován za nejmladšího teroristu v zemi. Nařídil mu účast v nápravném programu pro mladistvé, a to v délce dvou let. Chlapec stojí v čele neonacistické teroristické buňky, informoval zpravodajský web BBC. V Británii mezitím snížili stupeň nebezpečí teroristického útoku na třetí z pěti.

Soudce Mark Dennis řekl, že trest vězení by ohrozil úsilí o chlapcovu nápravu a jeho zařazení do společnosti. Zároveň ale mladíka, jehož jméno nesmí média zveřejnit, varoval, že by v případě opakování činů rozpoutal "spirálu stále delších trestů vězení".

Chlapci, který se sám označil za neonacistu, bylo v době spáchání prvního trestného činu teprve 13 let. Tehdy si stáhl z internetu návod na výrobu bomby. Z domu své babičky v hrabství Cornwallu na jihozápadě Anglie řídil podle soudu teroristickou buňku a po internetu šířil teroristickou propagandu. Policie jej zadržela v červenci 2019.

Mladík na internetu šířil rasistické, antisemitské a homofobní názory. Postupem času se dostal do čela neonacistické organizace zvané Feuerkrieg Division, která chtěla vést "bílý džihád". Členem organizace byl i Paul Dunleavy, kterého loni soud poslal na pět a půl roku do vězení za přípravu teroristického útoku. V době odsouzení bylo Dunleavymu 17 let.

V den vynesení rozsudku Británie shodou okolností snížila stupeň nebezpečí teroristického útoku. Místo čtvrtého z pěti stupňů, kdy je atentát podle úřadů "vysoce pravděpodobný", platí nyní třetí, kdy je teroristický útok "pravděpodobný". Na čtvrtý stupeň se hrozba zvýšila loni v listopadu po útocích v Nice a Vídni.

Přečteno: 616x
 

Kam dál:

Štítky:  

Velká Británie, Soud, Terorismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo