romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mladý šéf neonacistické Feuerkrieg Division se má za přípravu teroristického činu účastnit nápravného programu pro mladistvé

9.2.2021 12:18
Obálka výroční zprávy nazvané Index globálního terorismu 2020 (Koláž: Romea.cz)
Obálka výroční zprávy nazvané Index globálního terorismu 2020 (Koláž: Romea.cz)

Britský soud uložil trest šestnáctiletému neonacistovi, který je označován za nejmladšího teroristu v zemi. Nařídil mu účast v nápravném programu pro mladistvé, a to v délce dvou let. Chlapec stojí v čele neonacistické teroristické buňky, informoval zpravodajský web BBC. V Británii mezitím snížili stupeň nebezpečí teroristického útoku na třetí z pěti.

Soudce Mark Dennis řekl, že trest vězení by ohrozil úsilí o chlapcovu nápravu a jeho zařazení do společnosti. Zároveň ale mladíka, jehož jméno nesmí média zveřejnit, varoval, že by v případě opakování činů rozpoutal "spirálu stále delších trestů vězení".

Chlapci, který se sám označil za neonacistu, bylo v době spáchání prvního trestného činu teprve 13 let. Tehdy si stáhl z internetu návod na výrobu bomby. Z domu své babičky v hrabství Cornwallu na jihozápadě Anglie řídil podle soudu teroristickou buňku a po internetu šířil teroristickou propagandu. Policie jej zadržela v červenci 2019.

Mladík na internetu šířil rasistické, antisemitské a homofobní názory. Postupem času se dostal do čela neonacistické organizace zvané Feuerkrieg Division, která chtěla vést "bílý džihád". Členem organizace byl i Paul Dunleavy, kterého loni soud poslal na pět a půl roku do vězení za přípravu teroristického útoku. V době odsouzení bylo Dunleavymu 17 let.

V den vynesení rozsudku Británie shodou okolností snížila stupeň nebezpečí teroristického útoku. Místo čtvrtého z pěti stupňů, kdy je atentát podle úřadů "vysoce pravděpodobný", platí nyní třetí, kdy je teroristický útok "pravděpodobný". Na čtvrtý stupeň se hrozba zvýšila loni v listopadu po útocích v Nice a Vídni.

Přečteno: 573x
 

Kam dál:

Štítky:  

Velká Británie, Soud, Terorismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo