romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Moskva: Neonacisté a pravoslavní fanatici provolávali slávu Breivikovi a křičeli nenávistná hesla

Moskva, 5.11.2012 15:23, (ROMEA)
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz

Moskvou se prohnala vlna vypjatého nacionalismu a nenávisti vůči imigrantům. Hlavním městem prošel takzvaný Ruský pochod, během kterého zhruba šest tisíc neonacistů a ultrakonzervativních stoupenců pravoslavné církve demonstrovalo za očištění Ruska od přistěhovalců. Informuje o tom server iDnes.cz.

"Rusko Rusům, Moskva Moskvanům," skandovali účastníci pochodu pořádaného při příležitosti Dne jednoty. Tento svátek vyhlásil před sedmi lety Kreml a letos navíc připadl na čtyřsté výročí vyhnání polsko-litevských vojsk z Moskvy.

"Imigranti se vůbec nehodlají začlenit do ruské společnosti. Pokud se věci nezmění, dočkáme se obrovských etnických srážek," svěřil se agentuře Ria Novosti pětadvacetiletý Sergej. Pochodu se zúčastnilo přibližně 6 000 lidí, uvedla policie, která na akci vyslala zhruba stejný počet strážců pořádku.

Policisté ještě před začátkem průvodu zatkli 25 lidí, kteří vyšli do ulic vyzdobení nacistickou symbolikou. Další desítky policisté zatkli na podobných pochodech v Kazani, Petrohradě nebo Jekatěrinburgu.

Řada účastníků moskevského pochodu, který vyrazil od Chrámu Krista Spasitele, měla zakrytou tvář kapucí a tmavými brýlemi nebo chirurgickými rouškami. V čele šli stoupenci pravoslavné církve, kteří měli na sobě černá trika s nápisem "Pravoslaví nebo smrt" a v rukách třímali ikony a kříže.

"Jsem proti imigraci. A také proti myšlence tolerance a politické korektnosti - v Bibli žádná zmínka o toleranci není," prohlásil šéf Unie pravoslavných praporečníků Leonid Simonovič-Nikšič. Někteří účastníci pochodu dokonce hlasitě dávali najevo sympatie k Andersovi Breivikovi, samozvanému bojovníkovi proti přistěhovalcům, který minulý rok v Norsku povraždil 77 lidí.

Lžidimitrij Putin

Po konci akce došlo i na krvavé střety mezi nacionalisty a antifašisty. Oba znepřátelené tábory se střetli na stanici metra Dostojevskaja. "Nacionalisté za výkřiků 'Sláva Rusku' napadli mé antifašistické kamarády a jednoho z nich hodili do kolejí," řekla agentuře Ria Novosti Isabel Magkojevová.

Podle organizace Sova, která monitoruje činnost extremistických hnutí, bylo minulý rok v Rusku spácháno 20 vražd s rasistickým  podtextem a dalších 130 lidí bylo zraněno. Za nacionalistu se označuje i staronový prezident Vladimir Putin, který Rusům slibuje tvrdý postup proti "agresivním přistěhovalcům".

Během pochodu však bylo možné zaslechnout i výkřiky namířené proti Putinovi. Na jednom z transparentů ho vyobrazili jako Lžidimitrije I., chudého šlechtice, kterého na počátku 17. století dosadil na ruský trůn polský král. Nacionalistům se nelíbí štědré finanční dotace, kterými chce Kreml zkrotit neklidný Kavkaz a požadují, aby byl z trestního zákoníku vyškrtnut trestný čin spáchaný z rasistických motivů.

iDnes.cz
Přečteno: 1069x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, Xenofobie, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo