romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na cestě do Evropy se letos utopilo přes 5000 lidí prchajících před válkami či chudobou

28.12.2016 10:30
Uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos (FOTO: YouTube.com)
Uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos (FOTO: YouTube.com)

Při cestě do Evropy ve Středozemním moři utonulo za rok poprvé více než 5000 lidí, prchajících buď ze zemí postižených válkami nebo bídou. Oznámil to den před Vánocemi Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. U italského pobřeží se minulý týden potopila dvě plavidla s uprchlíky, oznámil úřad OSN (UNHCR). Bylo na nich až 100 lidí.

Do Evropy se letos podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dostalo přes 370.000 migrantů, z toho naprostá většina po moři. Statistiky ze začátku prosince hovořily o asi 4700 utonulých nebo pohřešovaných.

Mluvčí IOM Joel Millman minulý pátek v Ženevě řekl, že mezi Itálií a Libyí se převrhly dva přeplněné čluny s uprchlíky. Při připočítání počtu osob, které byly na těchto člunech, k dosud utonulým dosáhne podle Millmana počet letošních obětí ve Středozemním moři 5000.

"Je to nejhorší roční bilance, jakou jsme kdy zaznamenali," sdělil k tomu mluvčí UNHCR William Spindler. Podle statistik IOM při loňských pokusech dostat se do Evropy utonulo 3777 prchajících lidí. UNHCR vyzval země, aby rozšířily legální prostředky k přijímání uprchlíků.

Letošní nárůst se vysvětluje uzavřením takzvané balkánské trasy začátkem roku. Po tomto opatření, které mělo snížit příliv uprchlíků do Evropy přes Řecko, se mnozí znovu obracejí na převaděče v Libyi.

Přečteno: 1918x
 

Kam dál:

Štítky:  

Evropa, Uprchlíci, úmrtí, StatistikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo