romea - logo
23. srpna 2019 (pátek)
svátek má Sandra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na slovenském festivalu kreativity zvítězila kampaň upozorňující na diskriminaci Romů na pracovním trhu

4.6.2019 15:10

Na slovenském festivalu kreativity "Zlatý klinec" byla za nejúspěšnější neziskovou kampaň vyhlášena iniciativa Prijateľní.sk, která upozorňuje na diskriminaci, s níž se musí Romové potýkat při hledání zaměstnání. Informační kampaň vytvořila agentura Respect APP ve spolupráci s SKPR Strategies pro organizaci Divoké máky. Informuje o tom Róbert Slovák ze zmíněné organizace na svém blogu na serveru DennikN.sk.

Mezi dalšími oceněnými aktivitami byla například reakce stovek grafiků z celého světa na vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Marie Kušnírové, vizuály upozorňující na sexismus v reklamě nebo plakáty pro filmový festival o svobodě.

Slovenská spořitelna, která je generálním partnerem soutěže nejlepších slovenských reklam, uděluje ocenění Best Non-profit pro nejlepší počin v neziskovém sektoru. 

Vítězná kampaň Prijateľní.sk upozorňuje na údaje z experimentu Institutu finanční politiky o diskriminaci Romů na trhu práce, podle kterého až polovina životopisů uchazečů s romským původem nedostane odpověď na svou žádost o práci ve srovnání s neromskými zájemci. 

"Říkáme jim, že když se budou učit a pracovat, přijmeme je mezi sebe. Ale když se snaží, odmítneme je. Tak jsme Romům nabídli absurdní řešení a odpromovali jsme neexistující službu na webstránce Prijatelni.sk, která měla "vybělit" Romům životopisy," popisuje hlavní myšlenku kampaně Róbert Slovák na svém blogu.

Informační kampaň její autoři šířili v minulém roce mezi firmy a přes 130 z nich se přidalo na seznam odpovědných podniků, které diskriminaci veřejně odmítají.

V kategorii PR uspěl projekt "Shut up! Voice of democracy in danger", v kterém designeři z celého světa vyjadřovali ve spojení s vraždou novináře Jána Kuciaka obavu, že demokracie na Slovensku je v ohrožení.

Přečteno: 528x
 

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Kampaň, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo