Na fotbalové mistrovství světa států neuznaných OSN se letos romský tým neprobojoval. Šampionát vyhrál tým z Abcházie

Světový šampionát ve fotbale má vedle oficiální verze i jednu méně obvyklou - fotbalové mistrovství světa států neuznaných OSN, které pořádá Konfederace nezávislých fotbalových asociací (ConIFA). Zúčastnilo se ho 12 týmů z různých koutů světa a platným členem ConIFA je také romské fotbalové družstvo. To se světového šampionátu zúčastnilo minulý rok, letos se mezi vybranou dvanáctku ale nekvalifikovalo, protože v bodovací tabulce ConIFA obsadilo 14. místo.
Druhý ročník fotbalového turnaje států neuznaných OSN se konal mezi 28. květnem a 5. červnem v Suchumi, hlavním městě oblasti zvané Abcházie, která má sama sporný status. Fakticky je sice ruským protektorátem, ale většina států ji vnímá jako součást Gruzie.
„Myslím, že je to nejlepší způsob, jak světu ukázat naši kulturu a samozřejmě i to, že dovedeme hrát dobrý fotbal,“ vzkázal podle serveru eFotbal.cz obránce Laponců Jarkko Lahdenmäki. Laponské družstvo se mohlo pochlubit zřejmě také největší hvězdou celého šampionátu – norským reprezentantem Mortenem Gamsta Pedersenem, který řadu let zářil i v britské Premier League, informuje server eFotbal.cz.
Na místním stadionu se utkaly vedle domácího týmu například hráči z Kurdistánu, ze švýcarského regionu Raetia, Severního Kypru, Laponska, Somálijska či z Čagoských ostrovů v Indickém oceánu, na kterých žijí tři tisíce obyvatel. Vítězným týmem celého turnaje se nakonec stalo hostící družstvo Abcházie. Druhé místo v celkovém pořadí obsadili fotbalisté z Pandžábu, území rozdělené mezi Indii a Pákistán. Třetí pak skončili hráči ze Severního Kypru.
Nad romským týmem, který se utkal s ostatními družstvy na loňském šampionátu, drží patronát třetí fotbalový tým z Milána - Brera. Ten realizuje projekt, v rámci kterého chce prostřednictvím fotbalu upozorňovat na přetrvávající protiromské tendence v Evropě. Romský tým dokonce trénuje trenér klubu Brera Andrea Mazza.
Konfederace nezávislých fotbalových asociací (ConIFA), která pořádala světový pohár v Abcházii, sdružuje v současné době 35 členů - každý z nich představuje zástupce státu neuznaných OSN, národnostních či kulturních menšin nebo uskupení lidí bez státní příslušnosti, a tudíž nemají nárok na členství v Mezinárodní federaci fotbalových asociací FIFA a tedy ani možnost účastnit se mezinárodní fotbalové soutěže. Mimo FIFA však působí více než stovka národních fotbalových týmů.
Kam dál:
- VIDEO: Fotbalový tým romských kluků Mongagua se zúčastnil prvního ročníku turnaje Emmerich Rath Cup
- Fotbalista Kristián Bari debutoval v první lize. Na rozdíl od svého otce se nepotkává s rasismem
- Václav Sivák jednoznačně zvítězil na akci Oktagon Underground v zaplněné O2 areně
- Jana Horváthová v Senátu: Majorita i minorita žije ve vlastních oddělených světech. Lepší vzájemné soužití ovlivní kvalitu životů nás všech
- Jak pracovat s romskými, neromskými i jinak smíšenými skupinami. Vychází kniha Meziprostory Dany Moree
- Nehádejte se na sítích, zajděte spolu na kafe. Akce Česko si povídá propojí lidi odlišných názorů. Zapojí se i zpravodajský server Romea.cz
- Gypsy King Tyson Fury obhájil titul mistra světa v boxu
- V Táboře pracují dva romští poradci, řešili napadení romského chlapce, pořádali i seminář o sociokulturních specifikách Romů
- VIDEO: Lukáš Pulko nominován na Osobnost roku 2021 Ústeckého kraje
- ZÁZNAM ŽIVÉHO VYSÍLÁNÍ: Turnaj v boxu o Pohár Prahy 14
- VIDEO: Zhruba 90 ukrajinských uprchlíků, Romů i Neromů, bydlí v ubytovně v Mladé Boleslavi
- Děti ze sociálně vyloučených lokalit v Sokolově hrají fotbal. Romové vždy patřili k oporám našeho klubu, říká jednatel FK Baník Sokolov
Štítky:
Fotbal, Sport, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY
