romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na košickém Luníku IX se budou stavět nové byty! Romská osada Mašličkovo zmizí!

8.1.2021 15:55
Košické sídliště Luník IX (FOTO: Google Maps)
Košické sídliště Luník IX (FOTO: Google Maps)

Zřejmě ještě letos začne v Hrebendově ulici, která je součástí košické městské části Luník IX, výstavba čtyř nových třípodlažních domů s celkem 48 byty. Po dokončení výstavby zanikne romská osada Mašličkovo. Informuje o tom server Aktuality.sk.

Marcel Šaňa, starosta košické městské části Luník IX, získal finanční prostředky nejen z Evropské unie, ale též z bank, a tak plánuje postavit čtyři domy. Chatrče na okraji Luníku IX by měly zmizet.

Nechvalně známá je především Hrebendova ulice, v níž postupně mizely paneláky asanované pro narušenou statiku. Právě na tomto uvolněném prostranství mají stát nové třípodlažní domy s celkem 48 byty. Finance umožňují odstartovat proces prostupného bydlení, na jeho konci by měl být zánik romské osady Mašličkovo v blízkosti Luníku IX. Chatrče, ve kterých se topí ledasčím, jsou v zimě často zdrojem požárů, i těch s tragickým koncem.

"Pozemky jsme koupili od města Košice za symbolické euro. Jinak bychom se ani nemohli ucházet o peníze z prostředků Evropské unie," řekl pro server Aktuality.sk starosta Marcel Šaňa. Celý projekt bude stát 2,4 milionu eur. "Pět procent poskytne naše městská část, což představuje 120 tisíc eur. Jsme už důvěryhodní partneři pro banky, takže s tímto jsme neměli problém,"dodal.

Z původních paneláků v Hrebendově stojí již poslední. "V zásadě jsem proti demolicím, každý byt na sídlišti je vzácný. Pravděpodobně ale zmizí i tento sedmipatrový panelák. Jeho obyvatelům poskytneme náhradní bydlení. Jeho asanace nebude pouze pro špatný statický stav, ale také z architektonického hlediska, nezapadl by do tohoto prostoru," uvedl starosta Luníku IX.

Projekt prostupné bydlení

Prostupné bydlení by mohlo na Luníku IX naplno probíhat až po výstavbě čtyř nových bytovek. Samospráva už za poslední roky vykonala všechny potřebné kroky, aby se mohlo začít stavět, připravila dokumentaci, povolení, jednala se správci sítí. "Nyní už jednáme se zadavatelem a věřím, že zanedlouho by se mohlo vyhlásit veřejná soutěž na dodavatele. Pokud by šlo vše dobře, byl bych rád, abychom začali stavět už letos, " přeje si Šaňa.

Samotná výstavba až po kolaudaci by měla trvat přibližně 18 měsíců. "Tehdy se dostaneme do stadia, že začneme s projektem prostupného bydlení," popisuje postup Šaňa, který už nyní dostává žádosti o ubytování v nových, ještě nepostavených, bytech. Připraven má také postup výběru a proces průběhu postupného bydlení.

Nové byty dostanou rodiny, které splní přísná kritéria a smlouvy dostanou pouze na dobu určitou. Zkoumat se bude, zda jsou obyvateli městské části, pracují, mají uhrazeny vůči městu a místní samosprávě veškeré závazky, platí pravidelně nájem, vodu a elektřinu, jak udržují svůj byt, ale i to, zda jejich děti navštěvují pravidelně školu. Teprve potom získají nový byt.

"Uvolní tak byty, které ale mají nižší standard, například tam není zajištěna celý den voda, protože je regulována. Tam přestěhujeme lidí z ještě horších bytů, kteří sice platí za byt, ale nemají uhrazeny všechny výdaje. A do jejich bytů postupně nastěhujeme lidí z Mašličkova."

A mezitím byty nižší kategorie budou zlepšovat. "Dokázali jsme to už i nyní, loni jsme od města koupili jeden panelák i s pozemkem a dva další zchátralé objekty. Opravili jsme na těchto nemovitostech střechu, zřídili výdejnu vody, odkud ji mohou čerpat i lidé z Mašličkova," uzavřel starosta Luníku IX.

Přečteno: 491x
 

Kam dál:

Štítky:  

Luník IX, Romové, Bydlení, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo