romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na nádraží v anglickém Maidenheadu osvítili Wintonovu sochu

27.1.2021 16:50
Nicholas Winton (FOTO: LiSung, Wikimedia Commons)
Nicholas Winton (FOTO: LiSung, Wikimedia Commons)

Stovkami svíček byla osazena socha sira Nicholase Wintona na nádraží v anglickém Maidenheadu, kde Winton více než 60 let žil. Stalo se tak u příležitosti mezinárodního dne památky obětí holokaustu, informovala stanice BBC. Winton v předvečer druhé světové války zachránil z Československa před transportem do koncentračních táborů 669 dětí, převážně židovských.

Britský železniční přepravce GWR uvedl, že se rozhodl osvítit Wintonův památník na maidenheadském nádraží východně od Londýna jednou svíčkou za každé ze zachráněných dětí. Sochu Wintona, který zemřel v roce 2015 ve věku 106 let, tu v roce 2010 odhalila tehdejší poslankyně za Maidenhead a pozdější britská premiérka Theresa Mayová.

Winton jako mladý bankéř ze své vlastní vůle organizoval v měsících před vypuknutím druhé světové války odjezdy židovských dětí z Československa do Británie. Obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici, zařizoval dětem doklady a přijetí v britských rodinách. Skoro sedm stovek dětí tak zachránil před jistou smrtí v nacistických koncentračních táborech.

Po válce se Winton živil jako makléř. Do povědomí veřejnosti se dostal až díky dojemnému setkání se zachráněnými "dětmi", které zorganizovala BBC v roce 1988. Za své hrdinské činy je srovnáván s německým průmyslníkem Oskarem Schindlerem, který se proslavil jako zachránce 1200 židů před smrtí v nacistických vyhlazovacích táborech.

Winton byl za své činy několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu. Prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké státní vyznamenání Řád Tomáše Garrigua Masaryka, v roce 2014 dostal od prezidenta Miloše Zemana nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva. Byl také navržen na Nobelovu cenu za mír.

Alf Dubs, jemuž bylo šest let v době, kdy Winton zařídil jeho převoz do Británie, se stal později poslancem a Wintonovým blízkým přítelem. "Jakým lepším způsobem bychom si měli připomenout den památky obětí holokaustu než oslavou Nikyho Wintona, muže, který zachránil život můj i 668 dalších dětí, které byly převezeny do bezpečí Spojeného království v dětském transportu z Prahy v létě 1939," řekl Dubs.

Britové byli letos vyzváni, aby si dnes ve 20:00 připomněli den obětí holokaustu zapálením svíčky v okně. Symbolizovat má "světlo v temnotě".

Přečteno: 115x
 

Kam dál:

Štítky:  

Nicolas Winton, Velká BritánieHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo