Na Romy v Bulharsku tvrdě dopadla opatření proti koronaviru. Romské čtvrti byly uzavřeny, Romové nemohli nakupovat potraviny a přišli o práci

Koronavirová opatření v Bulharsku jsou pro mnoho tamních Romů velkou překážkou. Uzavření osad, odříznutí od obchodů a možnosti zaměstnání často Romy finančně devastuje. Už před pandemií koronaviru bylo mnoho rodin v osadách na pokraji chudoby. Během lockdownu se ale situace zhoršila a mnoho rodin se muselo omezit ve všech aspektech jejich života. Popisuje situaci bulharských Romů server Politico.
Na vlastní kůži pocítila následky koronavirové pandemie například Krasimira Alexandrova, která žije na okraji Sofie v romské čtvrti Fakulteta. Na počátku března byla Alexandrova se svým autistickým vnukem na rutinním vyšetření, kde byla následně obviněna z toho, že autismus vnuka jen předstírá a byla ji odebrána finanční podpora na léčebné výlohy. Alexandrova se tedy musela spolehnout jen na svou práci v hlavním městě, kde si přivydělává jako uklízečka. O několik týdnů později se prokázalo, že jedna její kolegyně je pozitivní na COVID-19, což vedlo zaměstnavatele k propuštění veškerého personálu.
Pandemie zasáhla bulharské Romy velmi tvrdě. Když počty nakažených začaly koncem března stoupat, úřady začaly postupně uzavírat romské osady a čtvrti. Romská čtvrť Fakulteta byla zcela uzavřena, bylo zakázáno ji opouštět a u východů stála vojenská policie.
Podobné romské osady a čtvrti jsou na městskou infrastrukturu napojeny jen okrajově a často zde také chybí obchody s potravinami nebo lékárny. Lidé tak nemohli nakupovat základní potraviny a museli si vystačit s minimem, které měli doma. Tato omezení ještě více prohloubila rozdíly mezi Romy a majoritou v Bulharsku a to již nyní téměř 75% romské populace v Bulharsku žije na hranici chudoby.
„Rodiny, které dříve měly alespoň jídlo pro své děti, jsou dnes na pokraji vyhladovění,“ tvrdí podle serveru Politico Sarah Perrine, ředitelka neziskové organizace Trust for Social Achievement, která spolupracuje s romskými rodinami v Bulharsku.
Úřady tvrdily, že opatření jsou nezbytná kvůli vyšší koncentraci případů v romských osadách. Zastánci práv Romů ale tvrdí, že k tomu nejsou žádné důkazy a že takovéto utlačování Romů je způsobeno nesnášenlivostí vůči Romům.
Navíc je mnoho Romů v Bulharsku zaměstnáno načerno. Když došlo k uzavření oblasti, jediná možnost, jak se dostat do práce přes policejní kontroly byla ta, že se dotyčný prokázal smlouvou od zaměstnavatele. Většina tamních Romů ale smlouvu nemá a tak přišli o práci.
Podobná opatření se ovšem nerealizoval jen v Bulharsku. „Romové čelili často velmi tvrdým a mnohem intenzivnějším opatřením než ostatní lidé. A to nejen v Bulharsku ale i v Itálii nebo na Slovensku,“ řekl pro politico.eu Jonathan Lee, manažer komunikace Evropského centra pro práva Romů (ERCC). Dodal také, že s Romy uzavřenými ve čtvrtích bylo často jednáno agresivně a násilně.
Nepřehlédněte:
- Europoslanec Peter Pollák se nechal naočkovat proti koronaviru. Chce dát Romům příklad a chce bojovat proti konspiračním teoriím, kterými jsou Romové ovlivněni
- Covid jako společné téma pro krajní pravici: Neschopná EU, Soros a čipování obyvatel
- Neonacisté začínají v Německu hrát hlavní roli v hnutí odpůrců protiepidemických opatření
- Rezort zdravotnictví bude vyvracet dezinformace o pandemii onemocnění COVID-19
- Skandál v Bulharsku kolem financí z EU. Policisté byli školeni v odhalování radikalizace Romů. Aktivisté tvrdí, že v přepočtu téměř 50 milionů korun bylo využito k posílení protiromských nálad
- Bernard Rorke: Vzrůst policejního násilí vůči Romům během pandemie by měl být jasným varováním pro EU
- Amnesty International tvrdě kritizuje uzavírání romských osad na Slovensku a v Bulharsku
Kam dál:
- Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!
- „Černoška z Roudnice…“ Závodník Aleš Loprais má kvůli rasistickým a sexistickým výrokům z ostudy kabát!
- Xenofobní Ortel na Spotify? Přes prohlášení streamovací služby má zatím zelenou!
- „Cigoš“ přijde o měsíční plat! Rasistický skandál v nejúspěšnějším profesionálním herním týmu eSuba
- Registrace na očkování proti covidu začne 15. ledna v 08:00. Nejdříve se mají hlásit lidé starší 80 let
- "Hlídej tu černou!" Romům se při nákupech ochranka věší na paty. Špatné zkušenosti s tím mají i Mihaličková, Voráč či Banga
- Na politiky si za porušování opatření policie netroufne. Romovi dala pokutu 500 eur za překročení hranic okresu, když šel pro dřevo do kamen
- Izrael plánuje na celém světě očkovat židovské přeživší holokaustu proti koronaviru
- Poslanec Volný zveřejnil nechutnou koláž: Očkování přirovnal k holokaustu, místo "Arbeit macht frei" je na bráně koncentráku v Osvětimi nápis "Vakcínou ke svobodě"
- Církve odsuzují nošení Davidových hvězd na akcích proti očkování. Omluvte se, vyzývají demonstranty
- Nechte se očkovat, vyzval papež a zkritizoval násilný útok příznivců Donalda Trumpa na budovu Kapitolu
- Sociální síť Parler, kde nacistické symboly nejsou výjimkou, a která je oblíbená mezi americkými pravicovými extremisty, neonacisty a přívrženci různých konspiračních teorií, je nedostupná
Štítky:
COVID-19, Bulharsko, Rasismus, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!
15.1.2021 18:00
Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!
15.1.2021 17:35