romea - logo
16. ledna 2021 (sobota)
svátek má Ctirad

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na Romy v Bulharsku tvrdě dopadla opatření proti koronaviru. Romské čtvrti byly uzavřeny, Romové nemohli nakupovat potraviny a přišli o práci

27.11.2020 12:00
Policejní hlídka a Romové z romské čtvrti Fakulteta (ZDROJ: BGNES, https://bnr.bg/)
Policejní hlídka a Romové z romské čtvrti Fakulteta (ZDROJ: BGNES, https://bnr.bg/)

Koronavirová opatření v Bulharsku jsou pro mnoho tamních Romů velkou překážkou. Uzavření osad, odříznutí od obchodů a možnosti zaměstnání často Romy finančně devastuje. Už před pandemií koronaviru bylo mnoho rodin v osadách na pokraji chudoby. Během lockdownu se ale situace zhoršila a mnoho rodin se muselo omezit ve všech aspektech jejich života. Popisuje situaci bulharských Romů server Politico.

Na vlastní kůži pocítila následky koronavirové pandemie například Krasimira Alexandrova, která žije na okraji Sofie v romské čtvrti Fakulteta. Na počátku března byla Alexandrova se svým autistickým vnukem na rutinním vyšetření, kde byla následně obviněna z toho, že autismus vnuka jen předstírá a byla ji odebrána finanční podpora na léčebné výlohy. Alexandrova se tedy musela spolehnout jen na svou práci v hlavním městě, kde si přivydělává jako uklízečka. O několik týdnů později se prokázalo, že jedna její kolegyně je pozitivní na COVID-19, což vedlo zaměstnavatele k propuštění veškerého personálu.

Úřady začaly postupně uzavírat romské osady a čtvrti. Romská čtvrť Fakulteta byla zcela uzavřena, bylo zakázáno ji opouštět a u východů stála vojenská policie.

Pandemie zasáhla bulharské Romy velmi tvrdě. Když počty nakažených začaly koncem března stoupat, úřady začaly postupně uzavírat romské osady a čtvrti. Romská čtvrť Fakulteta byla zcela uzavřena, bylo zakázáno ji opouštět a u východů stála vojenská policie.

Podobné romské osady a čtvrti jsou na městskou infrastrukturu napojeny jen okrajově a často zde také chybí obchody s potravinami nebo lékárny. Lidé tak nemohli nakupovat základní potraviny a museli si vystačit s minimem, které měli doma. Tato omezení ještě více prohloubila rozdíly mezi Romy a majoritou v Bulharsku a to již nyní téměř 75% romské populace v Bulharsku žije na hranici chudoby.

„Rodiny, které dříve měly alespoň jídlo pro své děti, jsou dnes na pokraji vyhladovění,“ tvrdí podle serveru Politico Sarah Perrine, ředitelka neziskové organizace Trust for Social Achievement, která spolupracuje s romskými rodinami v Bulharsku.

Úřady tvrdily, že opatření jsou nezbytná kvůli vyšší koncentraci případů v romských osadách. Zastánci práv Romů ale tvrdí, že k tomu nejsou žádné důkazy a že takovéto utlačování Romů je způsobeno nesnášenlivostí vůči Romům.

Navíc je mnoho Romů v Bulharsku zaměstnáno načerno. Když došlo k uzavření oblasti, jediná možnost, jak se dostat do práce přes policejní kontroly byla ta, že se dotyčný prokázal smlouvou od zaměstnavatele. Většina tamních Romů ale smlouvu nemá a tak přišli o práci.

Podobná opatření se ovšem nerealizoval jen v Bulharsku. „Romové čelili často velmi tvrdým a mnohem intenzivnějším opatřením než ostatní lidé. A to nejen v Bulharsku ale i v Itálii nebo na Slovensku,“ řekl pro politico.eu Jonathan Lee, manažer komunikace Evropského centra pro práva Romů (ERCC). Dodal také, že s Romy uzavřenými ve čtvrtích bylo často jednáno agresivně a násilně.

Přečteno: 782x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Bulharsko, Rasismus, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo