Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Na Slovensku otevřeli Muzeum holokaustu, zúčastnil se i český premiér

27. ledna 2016
Čtení na 2 minuty

V areálu někdejšího pracovního a koncentračního tábora v Seredi na Slovensku vzniklo Muzeum holokaustu. Slavnostního otevření stále expozice se spolu s předními politiky Slovenska zúčastnil i český premiér Bohuslav Sobotka. Na slavnostním ceremoniálu byl přítomen také místopředseda izraelského parlamentu Jicchak Vaknin.

"Muzeum holokaustu v Seredi je prvním muzeem holokaustu na Slovensku a představuje významný milník ve vnímání citlivého a komplikovaného období druhé světové vlády a slovenského státu," uvedl ředitel muzea Martin Korčok.

Válečný slovenský stát, který byl pod silným vlivem nacistického Německa, v roce 1941 schválil nařízení, na jehož základě byla Židům například odebrána většina politických práv nebo dále omezena jejich vlastnická práva a svoboda pohybu. Přijetí protižidovských opatření předcházelo deportacím asi 70.000 Židů z území tehdejšího Slovenska do koncentračních a vyhlazovacích táborů.

Expozici zřídilo slovenské Muzeum židovské kultury v prostorech někdejšího pracovního a koncentračního tábora. Objekt byl k účelům vytvoření muzea zrekonstruován za přispění peněz z evropských fondů. Slavnostní otevření se uskutečnilo u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu, který připadá na 27. ledna.

Pracovní a koncentrační tábor v Seredi je jediným zachovalým z táborů, které byly za války vybudovány na Slovensku a z nichž byly vypravovány deportační vlaky do koncentračních táborů.

Slovenský premiér Fico se již v minulosti omluvil za pronásledování Židů za druhé světové války, ke kterému došlo na území tehdejšího slovenského státu.

Válečná Slovenská republika byla pod silným vlivem nacistického Německa.
Podle Sobotky holokaust zřejmě patří k nejtemnějším stránkám dějin ČR a Slovenska. "I dnes jsou mezi námi lidé, kteří popírají holokaust. Jsou takoví i v České republice. Proto jsou důležité památníky, jako jsou Terezín a Sereď," řekl český premiér.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil také Naftali Fürst, který byl v sereďském táboru vězněn. "Jedna noc se mi vryla hluboko do paměti. Strážci nám poručili, abychom celou noc běhali venku. Při běhu nás bili a polévali studenou vodou. Do baráků jsme se už nevrátili všichni," řekl v projevu.

Deportační vlaky do koncentračních táborů byly vypravovány nejen ze Seredě, ale i z dalších dvou podobných slovenských táborů v Novákách a ve Vyhních. Zachován zůstal pouze tábor v Seredi, který fungoval od roku 1941 do roku 1945. Táborem prošlo na 16.000 Židů.

V tamním areálu se nachází pět budov, veřejnosti budou přístupné zatím dvě stavby. V jedné se nachází expozice zaměřená na "řešení" židovské otázky na Slovensku v letech 1938 až 1945, v další je vzdělávací centrum. Po dokončení rekonstrukce další budovy tam bude umístěn památník zavražděným Židům ze Slovenska. Počítá se také se zřízením expozice ubytování vězňů a jejich pracovišť.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon