romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na Slovensku začalo elektronické sčítání lidu. Romská zmocněnkyně Bučková vyzvala Romy, aby se přihlásili k romské národnosti

16.2.2021 20:50
Andrea Bučková, zmocněnkyně vlády SR pro romské komunity, 16. 2. 2021 během vyplňování elektronického formuláře pro sčítání lidu na Slovensku (FOTO: Facebook Andrey Bučkové)
Andrea Bučková, zmocněnkyně vlády SR pro romské komunity, 16. 2. 2021 během vyplňování elektronického formuláře pro sčítání lidu na Slovensku (FOTO: Facebook Andrey Bučkové)

Na Slovensku začalo sčítání lidu, které se poprvé koná plně elektronicky. Na rozdíl od minulosti dotazník obsahuje méně otázek, další údaje úřady zjišťují z jiných registrů. Do sčítání se zapojila i prezidentka Zuzana Čaputová, která obyvatele vybídla k účasti na projektu. Lidem, kteří nemohou použít elektronickou formu sčítání, pomohou sčítací komisaři. Velkou diskusi vyvolala možnost přihlásit se ke dvěma národnostem.

Vzpoura politiků a občanské společnosti kvůli národnostem

„Sčítání obyvatel má konkrétní dopady na náš život. Trvá to krátce, možná do pěti minut. Je to rychlé a jednoduché,“ řekla Čaputová, které vyplnění formuláře před novináři krátce zkomplikovaly problémy s připojením k internetu.

Formulář obsahuje čtrnáct otázek, například o pobytu, rodinném stavu, vzdělání, národnosti a náboženském vyznání. Lidé mohou zadat až dvě národnosti, což krátce před startem sčítání vyvolalo bouřlivou debatu a návrh k přehodnocení takového postupu; statistici, kteří původně chtěli dvojí možnost vypustit, nakonec možnost dvojí národnosti ponechali.

Tato iniciativa Statistického úřadu (SÚ) přišla poté, co k tomu vyzval poslanec Národní rady (NR) SR Juraj Gyimesi (OĽaNO). Podle něj takto postavené otázky posilují asimilaci příslušníků národnostních komunit.

Následně skupina koaličních poslanců ze stran SaS, Za lidi i OĽaNO vyzvala SÚ ke stažení tohoto návrh. Výzvu na zachování dvou otázek o národnosti zaslala SÚ i prezidentka SR Zuzana Čaputová, zmocněnci vlády, Výbor pro národnostní menšiny a etnické skupiny i veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová, která upozornila na možnou protiústavnost předložené změny. Kritika poukazovala i na obcházení legislativních pravidel vlády a nerespektování dohodnutého konsenzu.

Organizace občanské společnosti a jednotlivci z různých institucí včetně vědeckých ve společném prohlášení uvedli, že možnost dvou dotazů na národnost je dobrá zpráva pro lidi, kteří mají vztah k více národnostem, včetně lidí z tzv. smíšených rodin, lidí s menšinovými kořeny (kteří se zároveň cítí být i Slováky), ale i pro všechny standardní národnostní menšiny. 

"Otázku na dvě národnosti mají i všechny země V4 - Česko, Maďarsko a Polsko, a to už minimálně od předchozího sčítání v roce 2011. Všechny tyto země vyhodnotili takovou metodu zkoumání národnosti jako úspěšnou, a proto v tom pokračují i v tomto roce. Očekávaným výsledkem této metody je posílení domácích národnostních menšin. V Maďarsku například po zavedení soužití vzrostl počet Slováků z 10 tisíc v roce 1990 na 29 tisíc v roce 2011. Na Slovensku by to mělo také pomoci všem národnostním komunitám včetně romské."

Andrea Bučková: Přihlaste se i vy hrdě ke své romské národnosti. Ať se s námi počítá

Dvě otázky "posílí každou národnostní menšinu včetně té romské. Myslíme si, že na Slovensku při minulém sčítání v roce 2011 označila romskou národnost jen jedna čtvrtina Romů... V Maďarsku takto posílily všechny menšiny, slovenská třikrát, romská dvakrát, německá dokonce šestkrát - utvořily se tak nové obce, jejichž obyvatelé mají právo používat svůj jazyk (oficiálně, nápisy v obci, úřední styk atd.)," řekl Ábel Ravasz, sociolog a politolog z Institutu Mateja Bela, v talkshow Maroša Baloga.

Podle něj jsou obavy, že stát bude po sčítání zasahovat do života lidí podle toho, k jaké národnosti se přihlásili, neopodstatněné: "Veškerá data zůstanou jen na Statistickém úřadu a jinde se neobjeví," řekl Ravasz.

Do sčítání by se měli zapojit lidé s trvalým, přechodným a obdobným pobytem v zemi, tedy i cizinci s bydlištěm na Slovensku. Rozhodující je stav k 1. lednu letošního roku. Získané údaje budou důležité také pro používání jazyků národnostních menšin v úředním styku.

K přihlášení se k romské národnosti vyzvala i vládní zmocněnkyně pro romskou menšinu Andrea Bučková. Ta o vyplnění "svého" formuláře informovala na sociální síti.

"Dnes jsem se i já sečetla. Nebylo to nic komplikovaného a trvalo to celé jen pár minut. Dejte se do toho, sečtěte se elektronicky, na mobilu, na tabletu, na počítači. Pokud si nevíte rady, požádejte své blízké, aby pomohli, uvedla Andrea Bučková a dodala: "Jsem hrdá na to, že jsem Romka a jako první národnost jsem si označila romskou. Přihlaste se i vy hrdě ke své romské národnosti. Ať se s námi počítá. Nepromarněme příležitost."

Sčítání lidu se koná jednou za deset let, letos na Slovensku jeho hlavní fáze potrvá do konce března. Účast je povinná, podle statistického úřadu jeho zájmem ale není ukládat pokuty těm, kteří se nezapojí.

„Svůj klik budeme realizovat bezpečně doma, byť na pozadí pandemie. Elektronické sčítání lidu je maximálně bezpečné, v bezpečí jsou i osobní údaje,“ řekl šéf statistického úřadu Alexander Ballek.

Při jednom ze způsobů přihlášení do systému sčítání lidu musí obyvatel zadat rodné číslo a jméno. Rodné číslo podle statistiků umožňuje získat další data z jiných zdrojů. První obyvatelé vyplnili formulář už krátce po půlnoci. Základní údaje ze sčítání by měly být k dispozici na začátku příštího roku, tedy později oproti původním plánům.

V Česku se online fáze sčítání lidu uskuteční od 27. března do 11. května. V dubnu a květnu by pak měli do terénu vyrazit sčítací komisaři.

Přečteno: 713x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, sčítání obyvatel, národnostní menšina, Romové, sčítání 2021HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo