romea - logo
25. listopadu 2020 (středa)
svátek má Kateřina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na světě je podle UNICEF 28 milionů dětí prchajících před válkou. Nejvíce jich je v Turecku

7.9.2016 19:30
Dítě běží k rodině s balíčkem ovoce, které uprchlíkům darovali turisté. (FOTO: bau)
Dítě běží k rodině s balíčkem ovoce, které uprchlíkům darovali turisté. (FOTO: bau)

Na světě žije 28 milionů dětí, které musely kvůli válečným konfliktům opustit domovy, dalších 20 milionů dětí muselo odejít z domovů kvůli kriminálnímu násilí či chudobě. Oznámil to dnes Dětský fond OSN (UNICEF). V dokumentu nazvaném Unrooted (Vykořenění) mimo jiné uvedl, že 45 procent dětských běženců pochází ze dvou zemí, a to z Afghánistánu a Sýrie. UNICEF rovněž varoval před nárůstem počtu nezletilých bez doprovodu, kteří žádají v zahraničí o azyl, v roce 2015 jich bylo 100.000. To je třikrát více než v roce 20014.

MIGRACE V ČÍSLECH

  • Nejvíce uprchlíků je v Turecku.
  • Nejvíce běženců v přepočtu na počet obyvatel žije v Libanonu. V průměru každý pátý člověk v Libanonu je uprchlík.
  • Následuje Jordánsko s 87 běženci na tisíc obyvatel a Turecko s 32 uprchlíky na tisíc obyvatel.
  • Pokud jde o Evropu, je rekordmanem Švédsko. To se stará o 17 běženců na tisíc obyvatel.
  • Německo, kam většina migrantů a uprchlíků mířících do Evropy směřuje, má 4 uprchlíky na tisíc obyvatel.

Z 28 milionů dětí prchajících před válkami či jinými druhy ozbrojených konfliktů jich 17 milionů patří k takzvaným vnitřním uprchlíkům, jsou tedy na útěku v rámci své vlasti. Zbylých jedenáct milionů dětí se uchýlilo do zahraničí, jeden milion z nich pak patří k žadatelům o azyl, jejichž status zatím nebyl určen.

Stále více dětí se na cestu vydává samo. V loňském roce podalo žádost o azyl v 78 zemích 100.000 nezletilců bez doprovodu. Tuto skupinu uprchlíků UNICEF považuje za obzvláště ohroženou, dětem navíc často chybí jakékoli doklady.

Na 20 milionů dětí podle UNICEF bylo donuceno odejít z domovů kvůli chudobě či válkám gangů.

UNICEF také upozornil, že dětští běženci a migranti čelí řadě rizikům včetně utonutí během cest přes moře, podvýživě, dehydrataci, únosům, znásilněním či vraždám. Po příjezdu do jiné země jsou navíc často terčem diskriminace a xenofobních nálad.

"Svět se čas od času dozví příběhy jednotlivých dětských běženců, konkrétnímu dítěti je pak schopen pomoci. Když ale mluvíme o milionech, vyvolává to pobouření a podtrhuje potřebu řešit rostoucí počet problémů," citovala agentura AP Emily Garinovou, která je autorkou zprávy UNICEF.

Zpráva žádá mezinárodní společenství, aby poskytlo ochranu, vzdělání a zdravotní služby vykořeněným dětem a aby vlády řešily kořeny příčin masové migrace a masového uprchlictví.

Zemí, která nyní hostí nejvíce uprchlíků a pravděpodobně i nejvíce dětských běženců, je podle UNICEF Turecko. Žádné kompletní údaje ale nejsou k dispozici. Nejvíce běženců v přepočtu na počet obyvatel žije v Libanonu, jehož oficiální populace činí 4,5 milionu lidí. V průměru každý pátý člověk v Libanonu je uprchlík. Následuje Jordánsko s 87 běženci na tisíc obyvatel a Turecko s 32 uprchlíky na tisíc obyvatel.

Pokud jde o Evropu, je rekordmanem Švédsko. To se stará o 17 běženců na tisíc obyvatel, Německo, kam většina migrantů a uprchlíků mířících do Evropy směřuje, pak o čtyři uprchlíky na tisíc obyvatel.

Přečteno: 833x
 

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, Uprchlíci, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo