romea - logo
7. května 2021 (pátek)
svátek má Stanislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na světě je podle UNICEF 28 milionů dětí prchajících před válkou. Nejvíce jich je v Turecku

7.9.2016 19:30
Dítě běží k rodině s balíčkem ovoce, které uprchlíkům darovali turisté. (FOTO: bau)
Dítě běží k rodině s balíčkem ovoce, které uprchlíkům darovali turisté. (FOTO: bau)

Na světě žije 28 milionů dětí, které musely kvůli válečným konfliktům opustit domovy, dalších 20 milionů dětí muselo odejít z domovů kvůli kriminálnímu násilí či chudobě. Oznámil to dnes Dětský fond OSN (UNICEF). V dokumentu nazvaném Unrooted (Vykořenění) mimo jiné uvedl, že 45 procent dětských běženců pochází ze dvou zemí, a to z Afghánistánu a Sýrie. UNICEF rovněž varoval před nárůstem počtu nezletilých bez doprovodu, kteří žádají v zahraničí o azyl, v roce 2015 jich bylo 100.000. To je třikrát více než v roce 20014.

MIGRACE V ČÍSLECH

  • Nejvíce uprchlíků je v Turecku.
  • Nejvíce běženců v přepočtu na počet obyvatel žije v Libanonu. V průměru každý pátý člověk v Libanonu je uprchlík.
  • Následuje Jordánsko s 87 běženci na tisíc obyvatel a Turecko s 32 uprchlíky na tisíc obyvatel.
  • Pokud jde o Evropu, je rekordmanem Švédsko. To se stará o 17 běženců na tisíc obyvatel.
  • Německo, kam většina migrantů a uprchlíků mířících do Evropy směřuje, má 4 uprchlíky na tisíc obyvatel.

Z 28 milionů dětí prchajících před válkami či jinými druhy ozbrojených konfliktů jich 17 milionů patří k takzvaným vnitřním uprchlíkům, jsou tedy na útěku v rámci své vlasti. Zbylých jedenáct milionů dětí se uchýlilo do zahraničí, jeden milion z nich pak patří k žadatelům o azyl, jejichž status zatím nebyl určen.

Stále více dětí se na cestu vydává samo. V loňském roce podalo žádost o azyl v 78 zemích 100.000 nezletilců bez doprovodu. Tuto skupinu uprchlíků UNICEF považuje za obzvláště ohroženou, dětem navíc často chybí jakékoli doklady.

Na 20 milionů dětí podle UNICEF bylo donuceno odejít z domovů kvůli chudobě či válkám gangů.

UNICEF také upozornil, že dětští běženci a migranti čelí řadě rizikům včetně utonutí během cest přes moře, podvýživě, dehydrataci, únosům, znásilněním či vraždám. Po příjezdu do jiné země jsou navíc často terčem diskriminace a xenofobních nálad.

"Svět se čas od času dozví příběhy jednotlivých dětských běženců, konkrétnímu dítěti je pak schopen pomoci. Když ale mluvíme o milionech, vyvolává to pobouření a podtrhuje potřebu řešit rostoucí počet problémů," citovala agentura AP Emily Garinovou, která je autorkou zprávy UNICEF.

Zpráva žádá mezinárodní společenství, aby poskytlo ochranu, vzdělání a zdravotní služby vykořeněným dětem a aby vlády řešily kořeny příčin masové migrace a masového uprchlictví.

Zemí, která nyní hostí nejvíce uprchlíků a pravděpodobně i nejvíce dětských běženců, je podle UNICEF Turecko. Žádné kompletní údaje ale nejsou k dispozici. Nejvíce běženců v přepočtu na počet obyvatel žije v Libanonu, jehož oficiální populace činí 4,5 milionu lidí. V průměru každý pátý člověk v Libanonu je uprchlík. Následuje Jordánsko s 87 běženci na tisíc obyvatel a Turecko s 32 uprchlíky na tisíc obyvatel.

Pokud jde o Evropu, je rekordmanem Švédsko. To se stará o 17 běženců na tisíc obyvatel, Německo, kam většina migrantů a uprchlíků mířících do Evropy směřuje, pak o čtyři uprchlíky na tisíc obyvatel.

Přečteno: 837x
 

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, Uprchlíci, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo