romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na Ukrajině zaútočili rasisté na čtyřčlennou romskou rodinu. Podpálili jí provizorní obydlí a těhotné ženě vyhrožovali znásilněním

13.5.2020 13:59
V ukrajinském hlavním městě Kyjevě zaútočili na konci dubna 2020 dva muži na provizorní obydlí čtyřčlenné romské rodiny (FOTO: Repro Youtube video)
V ukrajinském hlavním městě Kyjevě zaútočili na konci dubna 2020 dva muži na provizorní obydlí čtyřčlenné romské rodiny (FOTO: Repro Youtube video)

V ukrajinském hlavním městě Kyjevě zaútočili na konci dubna dva muži na provizorní obydlí čtyřčlenné romské rodiny. Muži vyhnali rodinu ze stanu, fyzicky napadli otce rodiny a zapálili stan. Před dvěma lety provedli podobný útok v parku Lysá Hora v Kyjevě členové ultrapravicové organizace C14. Informuje o tom Evropské centrum pro práva Romů.

Oběti útoku byli Anzhela and Ruslan (Pozn. redakce: Jména jsou změněna), kteří očekávají miminko a Ruslanovi rodiče. Rodina původně pochází ze zakarpatské oblasti a za prací jezdí do Maďarska. Do Kyjeva byli nuceni přesídlit kvůli karanténním opatřením v Maďarsku, která jim znemožňovala pracovat.

Jak uvedla dobrovolnice a komunitní pracovnice Vita Zinevich, která rodině nosila jídlo, Anzhela prosila útočníky, aby s ohledem na její těhotenství nepoužili slzný plyn. Útočníci odpověděli výhrůžkou znásilnění a útokem na jejího manžela. Zatímco členové rodiny běželi přivolat pomoc, útočníci zapálili stan a zničili veškerý majetek rodiny včetně dokladů. Zinevich uvedla, že navzdory tomu, že naproti táboru stojí vysoká budova, ze které musel být vidět stoupající kouř, nikdo z obyvatel nezavolal policii.

Policie a hasiči byli nakonec přivoláni ženou, která pracovala v blízkosti tábora. Tato žena uvedla, že v 5 hodin ráno byla požádána Ruslanem, aby zavolala policii, jelikož jeho rodina byla terčem útoku.

Místní policie uvedla, že na místo byla vyslána policejní hlídka, ale nezahájila vyšetřování, jelikož oběti na tom netrvali. Zástupce ředitele vyšetřovacího oddělení Maxim Bondarenko sdělil, že momentálně pátrají po obětech, aby s nimi sepsali prohlášení a zahájili vyšetřování. Aktuální místo pobytu rodiny není známo. Evropské centrum pro práva Romů sídlící v Budapešti se v případu angažuje a snaží se navázat kontakt s rodinou.

VIDEO

Přečteno: 1122x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Útok, Žhářský útok, Rasismus, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo