romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na Ukrajině zaútočili rasisté na čtyřčlennou romskou rodinu. Podpálili jí provizorní obydlí a těhotné ženě vyhrožovali znásilněním

13.5.2020 13:59
V ukrajinském hlavním městě Kyjevě zaútočili na konci dubna 2020 dva muži na provizorní obydlí čtyřčlenné romské rodiny (FOTO: Repro Youtube video)
V ukrajinském hlavním městě Kyjevě zaútočili na konci dubna 2020 dva muži na provizorní obydlí čtyřčlenné romské rodiny (FOTO: Repro Youtube video)

V ukrajinském hlavním městě Kyjevě zaútočili na konci dubna dva muži na provizorní obydlí čtyřčlenné romské rodiny. Muži vyhnali rodinu ze stanu, fyzicky napadli otce rodiny a zapálili stan. Před dvěma lety provedli podobný útok v parku Lysá Hora v Kyjevě členové ultrapravicové organizace C14. Informuje o tom Evropské centrum pro práva Romů.

Oběti útoku byli Anzhela and Ruslan (Pozn. redakce: Jména jsou změněna), kteří očekávají miminko a Ruslanovi rodiče. Rodina původně pochází ze zakarpatské oblasti a za prací jezdí do Maďarska. Do Kyjeva byli nuceni přesídlit kvůli karanténním opatřením v Maďarsku, která jim znemožňovala pracovat.

Jak uvedla dobrovolnice a komunitní pracovnice Vita Zinevich, která rodině nosila jídlo, Anzhela prosila útočníky, aby s ohledem na její těhotenství nepoužili slzný plyn. Útočníci odpověděli výhrůžkou znásilnění a útokem na jejího manžela. Zatímco členové rodiny běželi přivolat pomoc, útočníci zapálili stan a zničili veškerý majetek rodiny včetně dokladů. Zinevich uvedla, že navzdory tomu, že naproti táboru stojí vysoká budova, ze které musel být vidět stoupající kouř, nikdo z obyvatel nezavolal policii.

Policie a hasiči byli nakonec přivoláni ženou, která pracovala v blízkosti tábora. Tato žena uvedla, že v 5 hodin ráno byla požádána Ruslanem, aby zavolala policii, jelikož jeho rodina byla terčem útoku.

Místní policie uvedla, že na místo byla vyslána policejní hlídka, ale nezahájila vyšetřování, jelikož oběti na tom netrvali. Zástupce ředitele vyšetřovacího oddělení Maxim Bondarenko sdělil, že momentálně pátrají po obětech, aby s nimi sepsali prohlášení a zahájili vyšetřování. Aktuální místo pobytu rodiny není známo. Evropské centrum pro práva Romů sídlící v Budapešti se v případu angažuje a snaží se navázat kontakt s rodinou.

VIDEO

Přečteno: 1297x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Útok, Žhářský útok, Rasismus, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo