romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na Ukrajině zaútočili rasisté na čtyřčlennou romskou rodinu. Podpálili jí provizorní obydlí a těhotné ženě vyhrožovali znásilněním

13.5.2020 13:59
V ukrajinském hlavním městě Kyjevě zaútočili na konci dubna 2020 dva muži na provizorní obydlí čtyřčlenné romské rodiny (FOTO: Repro Youtube video)
V ukrajinském hlavním městě Kyjevě zaútočili na konci dubna 2020 dva muži na provizorní obydlí čtyřčlenné romské rodiny (FOTO: Repro Youtube video)

V ukrajinském hlavním městě Kyjevě zaútočili na konci dubna dva muži na provizorní obydlí čtyřčlenné romské rodiny. Muži vyhnali rodinu ze stanu, fyzicky napadli otce rodiny a zapálili stan. Před dvěma lety provedli podobný útok v parku Lysá Hora v Kyjevě členové ultrapravicové organizace C14. Informuje o tom Evropské centrum pro práva Romů.

Oběti útoku byli Anzhela and Ruslan (Pozn. redakce: Jména jsou změněna), kteří očekávají miminko a Ruslanovi rodiče. Rodina původně pochází ze zakarpatské oblasti a za prací jezdí do Maďarska. Do Kyjeva byli nuceni přesídlit kvůli karanténním opatřením v Maďarsku, která jim znemožňovala pracovat.

Jak uvedla dobrovolnice a komunitní pracovnice Vita Zinevich, která rodině nosila jídlo, Anzhela prosila útočníky, aby s ohledem na její těhotenství nepoužili slzný plyn. Útočníci odpověděli výhrůžkou znásilnění a útokem na jejího manžela. Zatímco členové rodiny běželi přivolat pomoc, útočníci zapálili stan a zničili veškerý majetek rodiny včetně dokladů. Zinevich uvedla, že navzdory tomu, že naproti táboru stojí vysoká budova, ze které musel být vidět stoupající kouř, nikdo z obyvatel nezavolal policii.

Policie a hasiči byli nakonec přivoláni ženou, která pracovala v blízkosti tábora. Tato žena uvedla, že v 5 hodin ráno byla požádána Ruslanem, aby zavolala policii, jelikož jeho rodina byla terčem útoku.

Místní policie uvedla, že na místo byla vyslána policejní hlídka, ale nezahájila vyšetřování, jelikož oběti na tom netrvali. Zástupce ředitele vyšetřovacího oddělení Maxim Bondarenko sdělil, že momentálně pátrají po obětech, aby s nimi sepsali prohlášení a zahájili vyšetřování. Aktuální místo pobytu rodiny není známo. Evropské centrum pro práva Romů sídlící v Budapešti se v případu angažuje a snaží se navázat kontakt s rodinou.

VIDEO

Přečteno: 1242x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Útok, Žhářský útok, Rasismus, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo