romea - logo
29. listopadu 2020 (neděle)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook
Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.

Na pódiu během mítinku, na který přišlo asi 200 lidí, řečnil předseda ĽSNS Marian Kotleba, mluvčí strany Ondrej Ďurica, poslanec NR SR Ján Kecskés, jakož i bývalý poslanec NR SR Milan Mazurek. Na základě podepsaného memoranda s politickými stranami promluvil i předseda KDŽP Aliance ze Slovenska Tomáš Taraba.

"Nesouhlasíme s fašismem na Slovensku ... Nechceme fašisty ve vládě ani na Slovensku. Ve městě získali 11 procent hlasů a to je dost. My se musíme k tomu vyjádřit, nemůžeme stát a dívat se," řekl občanský aktivista Ladislav Duda a doplnil , že mezi protestujícími jsou i lidé z křesťanských organizací, kteří působí v regionu. Přiznal, že jsou na Slovensku problémové lokality, jak však zdůraznil, Romy nelze paušalizovat a poukázal na nízkou kriminalitu ve městě.

Nesouhlas s politikou ĽSNS přišlo vyjádřit i přibližně 50 lidí podporujících stranu PS-Spolu. "Přišli jsme ukázat lidem, že nenávist a populistické řeči opravdu nic nezmění. Všichni máme stejné problémy, ale pouze o tom křičet ničemu nepomůže. Je třeba mít slušnou a konstruktivní debatu, a hlavně, jak jsem řekl, nenávist opravdu nic nevyřeší," vyjádřil se lídr koalice Michal Truban.

Podle Ďurici jsou mítinky běžnou součástí jejich předvolební kampaně. "Hodně se setkáváme s občany a co se týče protestů nebo protestujících, tak to samozřejmě vnímáme a respektujeme. Každý má právo vyjádřit svůj názor, pokud je to slušně a nenarušuje tím náš řádně ohlášený a povolený mítink. Vnímáme to jako součást politického zápasu a demokracie, čili je to v pořádku, "řekl Ďurica s tím, že v jiných městech se setkali většinou s malými skupinami protestujících.

Souvislost mezi organizováním mítinku v Sabinově a tím, že se tam natáčel film Obchod na korze a byli odtud deportováni Židé, odmítl. "Za minulý rok jsme v rámci kampaně absolvovali přibližně 113 mítinků. Není to opravdu směřováno na nějaké konkrétní místa, ani se to nevztahuje ke konkrétním datem," dodal mluvčí strany.

Dnes proběhne další protest Postavme se proti nenávisti a extrémizmu v Kosicích od 16hod. 

Přečteno: 1207x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Politika, protest, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo