romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook
Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.

Na pódiu během mítinku, na který přišlo asi 200 lidí, řečnil předseda ĽSNS Marian Kotleba, mluvčí strany Ondrej Ďurica, poslanec NR SR Ján Kecskés, jakož i bývalý poslanec NR SR Milan Mazurek. Na základě podepsaného memoranda s politickými stranami promluvil i předseda KDŽP Aliance ze Slovenska Tomáš Taraba.

"Nesouhlasíme s fašismem na Slovensku ... Nechceme fašisty ve vládě ani na Slovensku. Ve městě získali 11 procent hlasů a to je dost. My se musíme k tomu vyjádřit, nemůžeme stát a dívat se," řekl občanský aktivista Ladislav Duda a doplnil , že mezi protestujícími jsou i lidé z křesťanských organizací, kteří působí v regionu. Přiznal, že jsou na Slovensku problémové lokality, jak však zdůraznil, Romy nelze paušalizovat a poukázal na nízkou kriminalitu ve městě.

Nesouhlas s politikou ĽSNS přišlo vyjádřit i přibližně 50 lidí podporujících stranu PS-Spolu. "Přišli jsme ukázat lidem, že nenávist a populistické řeči opravdu nic nezmění. Všichni máme stejné problémy, ale pouze o tom křičet ničemu nepomůže. Je třeba mít slušnou a konstruktivní debatu, a hlavně, jak jsem řekl, nenávist opravdu nic nevyřeší," vyjádřil se lídr koalice Michal Truban.

Podle Ďurici jsou mítinky běžnou součástí jejich předvolební kampaně. "Hodně se setkáváme s občany a co se týče protestů nebo protestujících, tak to samozřejmě vnímáme a respektujeme. Každý má právo vyjádřit svůj názor, pokud je to slušně a nenarušuje tím náš řádně ohlášený a povolený mítink. Vnímáme to jako součást politického zápasu a demokracie, čili je to v pořádku, "řekl Ďurica s tím, že v jiných městech se setkali většinou s malými skupinami protestujících.

Souvislost mezi organizováním mítinku v Sabinově a tím, že se tam natáčel film Obchod na korze a byli odtud deportováni Židé, odmítl. "Za minulý rok jsme v rámci kampaně absolvovali přibližně 113 mítinků. Není to opravdu směřováno na nějaké konkrétní místa, ani se to nevztahuje ke konkrétním datem," dodal mluvčí strany.

Dnes proběhne další protest Postavme se proti nenávisti a extrémizmu v Kosicích od 16hod. 

Přečteno: 1193x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Politika, protest, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo