romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na zločiny diktatur by mělo upozorňovat evropské muzeum totality

Budapešť, 24.8.2012 10:30, (ROMEA)
Předseda Tomáš Vandas na jedné z akcí, kterou DSSS uspořádala společně s německými neonacisty. Foto: Archiv Romea.cz
Předseda Tomáš Vandas na jedné z akcí, kterou DSSS uspořádala společně s německými neonacisty. Foto: Archiv Romea.cz

Opakování zločinů totalitních režimů je třeba v budoucnu zabránit, pomoci by tomu mělo i chystané evropské muzeum totalitních zločinů. Na jeho zřízení se v Budapešti na konferenci o totalitarismu shodli zástupci České republiky, Maďarska, Polska, Slovenska, Litvy, Lotyšska a Chorvatska, napsala agentura MTI.

Muzeum by mělo návštěvníkům představit historii evropských států, kde během 20. století vládly diktatury. Důraz bude kladen na komunistická a nacistická státní zřízení, jejich ideologie, zločiny a jejich dopad na zemi a následující generace lidí. Agentura se nezmiňuje, kde by připravovaná instituce měla sídlit.

Náměstek ministra spravedlnosti František Korbel v rámci konference vyjádřil vděčnost těm, kteří bojovali "za naši svobodnou budoucnost". Zdůraznil, že je třeba zabránit návratu diktatur. Podle jeho slovenské kolegyně Moniky Jankovské je boj proti extremismu důležitý jako postoj nesouhlasu s totalitou.

 

Již loni byla v Praze založena Platforma evropské paměti a svědomí, jejíž vznik prosazovalo v roce 2009 české předsednictví EU. Hlavní kancelář této instituce, která má na evropské úrovni koordinovat problematiku studia diktatur a vyrovnávání se s totalitní minulostí, je v české metropoli..

Přečteno: 741x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum, Komunismus, Nacismus, HistorieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo