romea - logo
28. února 2020 (pátek)
svátek má Lumír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nacionalisté v Charkově zapálili redakci „neposlušných“ novin

Charkov, 14.1.2015 10:47
V ukrajinském Charkově zaútočili 11. 1. 2015 neznámí pachatelé na redakci celorepublikových ukrajinských novin Slovjanka. Nelíbilo se jim jak informují o konfliktu na Ukrajině. (FOTO: http://odnarodyna.com.ua/)
V ukrajinském Charkově zaútočili 11. 1. 2015 neznámí pachatelé na redakci celorepublikových ukrajinských novin Slovjanka. Nelíbilo se jim jak informují o konfliktu na Ukrajině. (FOTO: http://odnarodyna.com.ua/)

K závažnému incidentu došlo o víkendu v ukrajinském Charkově. Neznámí pachatelé rozbili okna v redakci celorepublikových ukrajinských novin Slovjanka, zapálili budovu koktejly molotova a počmárali zdi výhružnými nápisy i svastikami. Skupina se potom podle svědků aktivně účastnila charkovské demonstrace proti muslimským teroristům a na památku obětí jejich pařížských útoků.

Zápalné lahve a svastiky

Asi dvacetičlenná skupina lidí převážně v černém, s kuklami na tvářích a šálami místního fotbalového klubu FC Metalist Charkov, zaútočila v sobotu na budovu, kde sídlí redakce ukrajinských novin Slovjanka. Za skandování nacionalistických hesel rozbila tyčemi okna a dovnitř vhodila několik zápalných lahví , tzv. molotovových koktejlů.

Někteří členové skupiny zároveň posprejovali zeď budovy výhružnými nápisy, svastikami a runami, které má ve znaku kontroverzní ukrajinský bojový pluk Azov. Na jednom z nápisů stálo: „Varování před lží“.

V době útoku byla v redakčních prostorech pouze jedna redaktorka, která zde vykonávala službu. Podařilo se jí včas uprchnout, zavolat milici a hasiče, kteří po několika hodinách požár zlikvidovali. Její křik přivolal majitele novin Vladimira Abramenka, který byl ve svém soukromém bytě o patro výše, než redakce.

„Již dříve nám nacionalisté opakovaně telefonovali a vyhrožovali. Požadovali, ať okamžitě přestaneme noviny vydávat. Odůvodňovali to tím, že údajně sympatizujeme se separatisty. Vyhrožovali, že nás zabijí, upálí a zakopou do země,“ řekl novinářům Abramenko a dodal: „Nikdy jsme přitom nepublikovali nic, co by tyto výhrady opodstatňovalo. Žárné výzvy k separatismu jsme nikdy neotiskli.“

Vrchol absurdity

Paradoxem je, že ve stejný den se v Charkově na hlavním náměstí uskutečnila demonstrace proti muslimskému terorismu a na počest obětí teroristických útoků na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Skupinka, která kvůli odlišným názorům zapálila redakci Slovjanki, se přitom podle svědků této demonstrace „za svobodu slova“ zúčastnila.

Útočníci, kteří na sebe na náměstí upozorňovali hlasitým skandováním nacionalistických hesel a šálami místního fotbalového klubu, přesto dosud nebyli dopadeni a pohnáni k odpovědnosti, což místní antifašističtí aktivisté označili za „vrchol absurdity a ukázku dvojího metru v právu i myšlení lidí“.

Dvojí metr

Incident v Charkově, jehož zjevnou motivací bylo násilně umlčet noviny, jejichž názory se striktně nedržely nacionalistické rétoriky hlavních ukrajinských médií, tím méně místních radikálů, podporujících Pravý sektor, byl zaznamenán asi v deseti ukrajinských tiskovinách a internetových médiích, nikoli však v televizi, rozhlase ani v nejčtenějších denících a týdenících. Informaci o něm tudíž nepřinesla ani česká média.

Útok na svobodu tisku na Ukrajině, který se odehrál v mediálním stínu globálních akcí na podporu francouzských novinářů, odhaluje faleš a dvojí metr ukrajinských politiků a médií. Proti teroristickému útoku na svobodná média v Paříži aktivně protestovali, podobně motivovaný žhářský útok ve vlastní zemi ovšem okázale ignorují.

Přečteno: 1146x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Terorismus, Islamismus, muslimovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo