romea - logo
14. srpna 2022 (neděle)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nacistická svastika pokryla tisíce stránek slavných osobností na Wikipedii!

19.8.2021 17:19
Prezident USA Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová (FOTO: Wikimedia Commons, koláž: Romea.cz)
Prezident USA Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová (FOTO: Wikimedia Commons, koláž: Romea.cz)

Černé hákové kříže v bílém kruhu na červeném pozadí, tedy svastika, byla používána jako vlajka německé nacistické strany. Zkraje týdne tento symbol pokryl tisíce stránek internetové encyklopedie Wikipedia.

Útok byl směřován především na celebrity a politiky, například i na stránku s informacemi o prezidentovi USA Joeu Bidenovi. Svastika se též objevila na stránkách víceprezidentky Kamaly Harrisové, sovětského diktátora Josifa Stalina a mnoha dalších.

Nacistická vlajka zakryla texty a obrázky také osobností kulturní scény, například Madonny, herce Bena Afflecka, či zpěvačky Jennifer Lopez.

Útočníci se podle serveru ynetnews.com zaměřili především na anglické vydání nejslavnější internetové encyklopedie. Administrátoři Wikipedie nicméně zareagovali velmi pohotově a promptně začali změněný obsah nahrazovat původním. Trvalo údajně jen pár minut, než byly stránky encyklopedie uvedeny do původního stavu.

Motiv útoku zůstává nejasný, stát za ním měl jediný uživatel, jehož účet byl již trvale pozastaven. Jeho totožnost však nebyla zveřejněna. Mluvčí nadace Wikimedia, která Wikipedii spravuje, uvedl, že takovéto chování je „na Wikipedii nepřijatelné a porušuje řadu zásad internetové encyklopedie“.

„Tato obzvláště odporná akce – forma vandalismu na Wikipedii – je něco, s čím mají dobrovolníci dlouhodobé zkušenosti. V uplynulých letech byla vyvinuta řada nástrojů a procesů, které umožňují vandalismus rychle odhalit a vrátit vše do původního stavu,“ doplnil mluvčí.

Přečteno: 772x
 

Kam dál:

Štítky:  

Internet, Nacionalismus, NacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo