romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nákazu v Žehre se nedaří zastavit, proto se buduje karanténní středisko, kam se přesunou nakažení a jejich blízcí. V pondělí začne plošné testování

10.5.2020 18:52
V romské osadě Dreveník v Žehre vzniká karanténní středisko, kam budou umístěni nakažení a jejich blízcí (9. 5. 2020). (FOTO: Facebook Petera Polláka)
V romské osadě Dreveník v Žehre vzniká karanténní středisko, kam budou umístěni nakažení a jejich blízcí (9. 5. 2020). (FOTO: Facebook Petera Polláka)

V romské osadě Dreveník v Žehre se stále nedaří porazit koronavirus a kvůli 25 nakaženým zůstává stále v karanténě. Krizový štáb se rozhodl pro další kroky, které by měly zastavit šíření nákazy onemocnění COVID-19. Osada bude rozdělena na čtyři zóny. Ve třech začne plošné testování a ve čtvrté vzniká karanténní středisko, kam budou umístěni nakažení a jejich blízcí.

Karanténní středisko vzniká ve školním areálu, kde přibylo jedenáct kontejnerů a příští týden přivezou další čtyři. "To karanténní zařízení sestává z existující základní školy, která bude sloužit ke karantenizaci a také z kontejnerů, kde budou tito lidé ubytováni," uvedl pro slovenská média člen permanentního krizového štábu Peter Pollák.

Kapacita karanténního střediska je 100 lidí a v pondělí by se sem mělo přestěhovat 68 lidí. Zbývající kapacity si štáb nechává jako rezervu. Obyvatelé si musí sbalit pouze osobní věci. Zařízení jim poskytne zbývající komfort. "Přikrývky, polštáře, deky, stoly, židle, sprchy, toalety, společná kuchyň tam bude," poznamenal Pollák.

Ve vznikajícím karanténním středisku bude i personál. Terénní sociální pracovníci, ošetřovatel, zdravotníci, vojáci či policisté.

Pro chystané celoplošné testování štáb rozdělil osadu na 4 sektory. Ve třech bude od pondělí probíhat postupné testování obyvatel. Čtvrtým sektorem je právě vznikající karanténní středisko. Korzovat mezi nimi možné nebude. Celá strategie krizového štábu stojí na maximální spolupráci obyvatel osady.

"Opravdu je velmi důležité, aby se všichni dali otestovat, všichni pozitivní odešli," uvedl Peter Pollák.

Podle regionální hygieničky Renáty Hudákové by se měla karanténní oblast v osadě pomalu zmenšovat. Závisí to i na výsledcích testování.

"Vše záleží na tom, jak dopadnou testy. Jak budou lidé přistupovat k testování. A podle toho, kolik v dané lokalitě bude pozitivních případů. Musí být jasné, že se v sektoru nacházejí už jen negativní lidé," řekla Hudáková.

VIDEO

Přečteno: 833x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Osada, Slovensko, Peter PollákHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo