romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nákazu v Žehre se nedaří zastavit, proto se buduje karanténní středisko, kam se přesunou nakažení a jejich blízcí. V pondělí začne plošné testování

10.5.2020 18:52
V romské osadě Dreveník v Žehre vzniká karanténní středisko, kam budou umístěni nakažení a jejich blízcí (9. 5. 2020). (FOTO: Facebook Petera Polláka)
V romské osadě Dreveník v Žehre vzniká karanténní středisko, kam budou umístěni nakažení a jejich blízcí (9. 5. 2020). (FOTO: Facebook Petera Polláka)

V romské osadě Dreveník v Žehre se stále nedaří porazit koronavirus a kvůli 25 nakaženým zůstává stále v karanténě. Krizový štáb se rozhodl pro další kroky, které by měly zastavit šíření nákazy onemocnění COVID-19. Osada bude rozdělena na čtyři zóny. Ve třech začne plošné testování a ve čtvrté vzniká karanténní středisko, kam budou umístěni nakažení a jejich blízcí.

Karanténní středisko vzniká ve školním areálu, kde přibylo jedenáct kontejnerů a příští týden přivezou další čtyři. "To karanténní zařízení sestává z existující základní školy, která bude sloužit ke karantenizaci a také z kontejnerů, kde budou tito lidé ubytováni," uvedl pro slovenská média člen permanentního krizového štábu Peter Pollák.

Kapacita karanténního střediska je 100 lidí a v pondělí by se sem mělo přestěhovat 68 lidí. Zbývající kapacity si štáb nechává jako rezervu. Obyvatelé si musí sbalit pouze osobní věci. Zařízení jim poskytne zbývající komfort. "Přikrývky, polštáře, deky, stoly, židle, sprchy, toalety, společná kuchyň tam bude," poznamenal Pollák.

Ve vznikajícím karanténním středisku bude i personál. Terénní sociální pracovníci, ošetřovatel, zdravotníci, vojáci či policisté.

Pro chystané celoplošné testování štáb rozdělil osadu na 4 sektory. Ve třech bude od pondělí probíhat postupné testování obyvatel. Čtvrtým sektorem je právě vznikající karanténní středisko. Korzovat mezi nimi možné nebude. Celá strategie krizového štábu stojí na maximální spolupráci obyvatel osady.

"Opravdu je velmi důležité, aby se všichni dali otestovat, všichni pozitivní odešli," uvedl Peter Pollák.

Podle regionální hygieničky Renáty Hudákové by se měla karanténní oblast v osadě pomalu zmenšovat. Závisí to i na výsledcích testování.

"Vše záleží na tom, jak dopadnou testy. Jak budou lidé přistupovat k testování. A podle toho, kolik v dané lokalitě bude pozitivních případů. Musí být jasné, že se v sektoru nacházejí už jen negativní lidé," řekla Hudáková.

VIDEO

Přečteno: 796x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Osada, Slovensko, Peter PollákHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo