romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nákazu v Žehre se nedaří zastavit, proto se buduje karanténní středisko, kam se přesunou nakažení a jejich blízcí. V pondělí začne plošné testování

10.5.2020 18:52
V romské osadě Dreveník v Žehre vzniká karanténní středisko, kam budou umístěni nakažení a jejich blízcí (9. 5. 2020). (FOTO: Facebook Petera Polláka)
V romské osadě Dreveník v Žehre vzniká karanténní středisko, kam budou umístěni nakažení a jejich blízcí (9. 5. 2020). (FOTO: Facebook Petera Polláka)

V romské osadě Dreveník v Žehre se stále nedaří porazit koronavirus a kvůli 25 nakaženým zůstává stále v karanténě. Krizový štáb se rozhodl pro další kroky, které by měly zastavit šíření nákazy onemocnění COVID-19. Osada bude rozdělena na čtyři zóny. Ve třech začne plošné testování a ve čtvrté vzniká karanténní středisko, kam budou umístěni nakažení a jejich blízcí.

Karanténní středisko vzniká ve školním areálu, kde přibylo jedenáct kontejnerů a příští týden přivezou další čtyři. "To karanténní zařízení sestává z existující základní školy, která bude sloužit ke karantenizaci a také z kontejnerů, kde budou tito lidé ubytováni," uvedl pro slovenská média člen permanentního krizového štábu Peter Pollák.

Kapacita karanténního střediska je 100 lidí a v pondělí by se sem mělo přestěhovat 68 lidí. Zbývající kapacity si štáb nechává jako rezervu. Obyvatelé si musí sbalit pouze osobní věci. Zařízení jim poskytne zbývající komfort. "Přikrývky, polštáře, deky, stoly, židle, sprchy, toalety, společná kuchyň tam bude," poznamenal Pollák.

Ve vznikajícím karanténním středisku bude i personál. Terénní sociální pracovníci, ošetřovatel, zdravotníci, vojáci či policisté.

Pro chystané celoplošné testování štáb rozdělil osadu na 4 sektory. Ve třech bude od pondělí probíhat postupné testování obyvatel. Čtvrtým sektorem je právě vznikající karanténní středisko. Korzovat mezi nimi možné nebude. Celá strategie krizového štábu stojí na maximální spolupráci obyvatel osady.

"Opravdu je velmi důležité, aby se všichni dali otestovat, všichni pozitivní odešli," uvedl Peter Pollák.

Podle regionální hygieničky Renáty Hudákové by se měla karanténní oblast v osadě pomalu zmenšovat. Závisí to i na výsledcích testování.

"Vše záleží na tom, jak dopadnou testy. Jak budou lidé přistupovat k testování. A podle toho, kolik v dané lokalitě bude pozitivních případů. Musí být jasné, že se v sektoru nacházejí už jen negativní lidé," řekla Hudáková.

VIDEO

Přečteno: 861x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Osada, Slovensko, Peter PollákHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo