romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

NBC News: Krajní pravice je v USA na ústupu, mobilizace skončila fiaskem

13.4.2021 12:06
NBC News - web.
NBC News - web.

Krajně pravicová hnutí ve Spojených státech prý ztrácejí půdu pod nohama. V reportáži to uvádí televize NBC News, podle níž extremisty vytlačuje do ústraní kombinace pozornosti ze strany médií, bezpečnostních složek i nejrůznějších sabotérů. Dokladem tohoto vývoje má být nezdařená nedělní mobilizace "neonacistů a dalších extremistů z krajní pravice".

Skupiny napříč USA plánovaly prostřednictvím komunikační aplikace Telegram manifestace v desítkách měst. Podle NBC News byl protestní den s heslem White Lives Matter ("na životech bělochů záleží") prvním větším projektem hlasatelů bělošské nadřazenosti od roku 2018. "Shromáždění, která organizátoři propagovali jakožto akce, při kterých se bude 'třást celý svět', narazila na zásadní problém: Skoro nikdo se nedostavil," všimla si NBC News.

Neúspěch nedělních akcí ukazovaly příspěvky na facebooku a twitteru, ze kterých bylo patrné, že na mnoha místech se sešlo mnohem více aktivistů, kteří se prezentovali jako antirasisté nebo antifašisté, než příznivců krajní pravice. V Albuquerque v Novém Mexiku policie utvořila kruh kolem osamoceného demonstranta ve snaze oddělit jej od davu "protidemonstrantů". Před radnicí v texaském Fort Worthu se u transparentu s nápisem White Lives Matter sešli tři lidé.

Zmíněné heslo se ve veřejném prostoru objevuje několik let, přičemž jej podle NBC News propagovala řada rasistických skupin včetně Ku Klux Klanu. Nevládní organizace Liga proti hanobení (ADL) motto vysvětluje jako rasistickou odpověď" na hnutí Black Lives Matter ("na životech černochů záleží"), které reaguje na případy policejního násilí na černoších.

Nedělními manifestacemi chtěla podle NBC News americká krajní pravice přitáhnout pozornost a oslovit svojí ideologií širší publikum. "Slabá účast podtrhuje, jak jsou nepříliš populární a dezorganizovaná extremistická hnutí, zatlačována pod povrch za zvýšeného dozoru médií, strážců zákona a krajně levicových aktivistů, kteří infiltrují jejich soukromá internetová fóra a narušují jejich pokusy o komunikaci a plánování," míní americká televize.

Mobilizace se zdála být předem odsouzená k nezdaru, řekla profesorka vysoké školy Elon University v Severní Karolíně Megan Squireová, která monitoruje aktivity extremistů na internetu. Ve zmíněném státě prý byla u organizátorů vidět neznalost místních zákonů o protestech, obecně pak organizátoři neuměli příliš dobře používat Telegram a nedokázali odhalit "zjevné trolly ve svých řadách".

Podle dalších expertů je nyní americká krajní pravice celkově oslabená, nehledě na zmíněnou sabotáž v podání "antifašistů". "Potenciální stoupenci jsou odrazováni zvýšenou negativní pozorností a trestním stíháním členů takovýchto skupin po útoku na Kapitol," píše NBC News. Připomíná také, že velké internetové platformy postupně zpřísňují pravidla kolem aktivit skupin používajících nenávistnou rétoriku.

"Nejen, že se větší organizovaná hnutí roztříštila, to samé se stalo s jejich stopou na sociálních sítích," řekl Brian Levin, který vede ústav pro studium nenávisti a extremismu při Kalifornské státní univerzitě. Internetová fóra ovšem podle něj zůstávají plná rasismu a konspiračních teorií, přičemž hrozí činy "samotářů" či menších buněk vycházející z této záplavy extremistické rétoriky.

Přečteno: 387x
 

Kam dál:

Štítky:  

Média, USA, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo