Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Nedělní střelba na Floridě si vyžádala desítky mrtvých a zraněných. Motiv policie stále prověřuje

13. června 2016
Čtení na 2 minuty

Střelba, která si v neděli večer v nočním klubu na Floridě vyžádala 50 mrtvých včetně útočníka a 53 zraněných, má největší počet obětí v historii Spojených států. Mnoho zraněných je v kritickém stavu a počet obětí se tak ještě může zvýšit. Podle FBI zatím není jasné, zda byla střelba zločinem z nenávisti, teroristickým útokem či násilným činem. Prověřuje i podezření, zda muž měl vazby na islamistické extremisty. To se však zatím nepotvrdilo.

Mužem, který útočil, je devětadvacetiletý americký občan afghánského původu Omar Mateen, který žil na Floridě. Byl dlouholetým zaměstnancem největší světové firmy pro bezpečnostní služby G4S a měl od ní k dispozici služební zbraň. Prošel také u firmy dvěma bezpečnostními prověrkami. Podle agentury Reuters to sdělil mluvčí společnosti David Satterfield a později sama firma. Mateen si zřejmě svůj cíl vybíral z vícero podobných podniků.

Útočníkův otec Seddique Mir Mateen podle agentury AP uvedl, že svého syna zažil rozčileného, když před několika měsíci viděl v Miami dva líbající se muže. To podle otce mohlo mít vliv na jeho akci. Náboženství s tím podle něj prý nemělo nic společného.

Střelec v klubu několik hodin držel skupinu rukojmích. Policie ho následně zlikvidovala a objevila u něj pistoli a útočnou pušku. Při zásahu utrpěl jeden z policistů zranění v obličeji, poté co ho pachatel zasáhl do kevlarové helmy. Před klubem policisté objevili střelcovu dodávku.

K prvním výstřelům došlo kolem druhé hodiny ráno místního času (8:00 SELČ). Střelec se tehdy střetl nejspíš se členem ochranky. Podle AP se tehdy v klubu nacházelo asi 300 lidí, BBC informovala o více než stovce návštěvníků. Následně se muž vrátil dovnitř do klubu a zajal rukojmí, řekl policejní velitel John Mina. Okolo páté hodiny v klubu zasáhly speciální jednotky a rukojmí osvobodily. Podle Miny mohla být krvavá bilance ještě vyšší, ale příslušníkům speciálních jednotek se před střelcem podařilo zachránit z klubu nejméně 30 lidí.

Čeští i zahraniční politici čin veřejně odsuzují. Jménem svým i celé české vlády vyjádřil v dopise adresovaném viceprezidentovi USA Joe Bidenovi soustrast rodinám obětí a všem, které tato tragédie zasáhla, premiér Bohuslav Sobotka.

"Upřímně lituji každého lidského života, který byl v této hrozné tragédii ztracen. Skutečnost, že tolik nevinných lidí, převážně mladých, přišlo o život na místě, kam se přišli bavit, je zdrcující," napsal Sobotka v kondolenčním telegramu. V tiskovém prohlášení dále uvedl, že zpráva o masakru v Orlandu ho šokovala. "Hluboce odsuzuji tento brutální a zbabělý útok na životy nevinných lidí a vyjadřuji svou účast rodinám obětí i vládě Spojených států amerických," napsal Sobotka.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon