Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Nejmladší dítě separované od rodičů na hranicích s USA byl čtyřměsíční romský chlapec z Rumunska

17. června 2019
Čtení na 3 minuty

The New York Times zveřejnili příběh chlapce, který je zřejmě nejmladší z tisíců dětí odvedených od rodičů v rámci americké imigrační politiky, která měla odradit rodiny doufající v lepší budoucnost ve Spojených státech. Tento experiment, který americká administrativa veřejně přiznala v květnu 2018, trval déle než rok a celkový počet postižených je ještě neznámý. Chlapec Konstantin díky němu strávil pět měsíců svého prvního roku života u pěstounské rodiny.

Exclusive: We found the youngest known child separated from his parents at the border under President Trump. He was only 4 months old https://t.co/IHSAe6ebrs

— The New York Times (@nytimes) June 14, 2019

Americká imigrační politika byla namířena především proti rodinám proudícím přes hranice s Mexikem ze Střední Ameriky, odkud poslední roky utíkají ve větší míře před chudobou, suchem a násilím. Postihla ale i žadatele o azyl z jiných částí světa, jako např. Romy z Rumunska, jejichž počet je již roky stabilní a při žádostech o azyl bývají v USA často úspěšní.

Romové v Rumunsku byli více než 500 let zotročováni, dodnes musí čelit otevřenému násilí, vyloučení ze vzdělávacího systému a sociálních služeb.

Otec rodiny Vasile Mutu pro NYT vzpomínal, že první romská rodina z jejich vesnice odešla do USA před 10 lety a byl to pro ně úspěšný útěk z bídy rumunského venkova. Následovaly další rodiny. Sám Vasile se pro emigraci do USA rozhodl až v okamžiku, kdy jeho ženu Florentinu při porodu sekcí pátého nejmladšího syna Konstantina v nemocnici sterilizovali bez jejího informovaného souhlasu. Do Mexico City odletěli se svými dvěma nejmladšími dětmi (4 roky, 4 měsíce) s tím, že starší přivezou, až budou mít v USA zázemí.

Během cesty na hranici, kterou jim z Mexico City zprostředkoval přeplněným autobusem pašerák, se bohužel rodina rozdělila. Když byla Florentina Mutuová s čtyřletým synem na odpočívadle telefonovat domů starším dětem, autobus na hranici odjel bez nich. Pan Mutu tak o politický azyl požádal na hranicích sám s čtyřměsíčním Konstantinem, který byl v horečkách. Byl zatčen a syn mu byl odebrán.

Vasil Mutu skončil ve vazbě, Konstantin byl umístěn do pěstounské rodiny v Michiganu a Florentina se synem se vrátili díky podpoře příbuzných do Rumunska. Po nějaké době se s ní spojila sociální pracovnice paní Acevedo, která dostala Konstantina na starosti a snažila se spojit s jeho rodinou.

“Chtěla jsem, aby věděla, že je někde, že se neztratil ani nezmizel, nebo tak něco. Chtěla jsem, aby věděla, že je s lidmi,” uvedla Acevedo. Začala dělat týdenní videohovory mezi Konstantinem a jeho matkou. Paní Mutuová prý hovory většinou proplakala, když se synem mluvila v rumunštině.

Za zoufalým otcem přišel do vazby až po 2 měsících imigrační úředník, který mu udělal nabídku: Když se vzdá své žádosti o azyl, bude s Konstantinem deportován zpět do Rumunska. Otec souhlasil a 3. června 2018 byl propuštěn a odvezen na letiště. I přes ujišťování důstojníků, že se v letadle shledá se synem, vzlétlo letadlo bez něj.

S nejmladším synem se zoufalá rodina shledala až o měsíce později, několik týdnů poté, co prezident Trump čelící vlně veřejného rozhořčení zrušil politiku rozdělování rodin. Konstantinovi bylo 9 měsíců, když jej jeho pěstounská matka přivezla do Bukurešti a předala jeho rodičům.

Rodina nyní žije zpět ve své rodné vesnici a sdílí rodinný dům s další rodinou. Konstantin se dodnes potýká s následky a vývojově není srovnatelný s vrstevníky. Rodina nadále sní o svém americkém snu, přestože jim jejich příbuzní žijící v USA přiznávají, že život zde není zase tak růžový, jak na sociálních sítích nechávají zdát.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon