romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nejvyšší soud v USA zčásti odblokoval Trumpův imigrační dekret

27.6.2017 10:10
Donald Trump
Donald Trump

Nejvyšší soud USA svým včerejším rozhodnutím umožnil vládě začít částečně uplatňovat imigrační dekret prezidenta Donalda Trumpa. Verdikt je považován za prezidentův úspěch v boji proti omezení imigrace a Trump sám ho označil za vítězství pro národní bezpečnost Spojených států. Jemen, který patří do šestice zemí, jichž se omezení týkají, upozornil, že boji proti terorismu a extremismu to nijak nepomůže.

Výnos ve své původní podobě zakazuje na 90 dní vstup do USA lidem ze zemí, které jsou podle Trumpa bezpečnostně problematické - z Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie. Pozastavuje také na 120 dní imigrační program.

Členové nejvyššího soudu zformulovali podmínky, za nichž bude moci být výnos uplatněn v obou těchto bodech. Výjimku dostanou lidé s kontakty v USA, a to k jednotlivcům, nebo institucím. Tyto kontakty musejí být prokazatelné a nemohou sloužit k obcházení dekretu. Do USA se tak nadále dostanou cizinci, kteří přijedou studovat nebo pracovat, a to i z vybraných šesti států. Dekret má začít být uplatňován do 72 hodin.

V soudním rozhodnutí se kontakt označuje "vztahem bona fide" - v dobrém úmyslu, avšak podle komentátorů není jasné, jak se to bude při výběru interpretovat. Neví se, zda k tomu, aby člověk prokázal tento bona fide vztah, musí mít v USA příbuzné nebo přátele, ani to, kdo bude vhodnost daných kontaktů posuzovat.

Tři z devíti členů nejvyššího soudu, v němž mají republikáni pět zástupců, sdělili, že by souhlasili s uplatněním dekretu v plném znění. Soudce Clarence Thomas upozornil, že bude velmi těžké rozlišit mezi cizinci podle jejich kontaktů v USA.

Trump vydal výnos napodruhé v březnu. Několik soudů nižších instancí ale jeho platnost zablokovalo, protože ho považují za diskriminační. Vláda podala začátkem června odvolání k nejvyššímu soudu, od něhož žádá zrušení opatření soudů nižších stupňů. Nejvyšší soud bude v posuzování tohoto odvolání a celého znění dekretu znovu jednat po letních prázdninách v říjnu.

Omezení imigrace bylo jedním z hlavních témat Trumpovy předvolební kampaně. "Dnešní jednomyslné rozhodnutí nejvyššího soudu je jasným vítězstvím pro naši národní bezpečnost. Umožňuje mi to použít důležitý prostředek k ochraně naší vlasti," uvedl Trump ve svém prohlášení, v němž také napsal: "Jako prezident nemohu nechat do naší země vstupovat osoby, které pro nás chtějí zlo."

Jemenská vláda ale na věc pohlíží odlišně a nepovažuje ho za správné bezpečnostní opatření. "Jsme tímto rozhodnutím zklamáni. V boji proti terorismu a extremismu to nepomůže, ale mezi občany dotčených zemí to znásobí pocit, že se na ně (USA) zaměřují," sdělil Ahmad Nasí z jemenského ministerstva pro záležitosti občanů žijících v cizině. V případě Jemenu to podle něj bude platit o to více, protože Jemen "je aktivním partnerem Spojených států v boji proti terorismu".

Přečteno: 912x
 

Kam dál:

Štítky:  

Donald Trump, Imigrace, Terorismus, Bezpečnost, Soud, USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo