romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nejvyšší soud v USA zčásti odblokoval Trumpův imigrační dekret

27.6.2017 10:10
Donald Trump
Donald Trump

Nejvyšší soud USA svým včerejším rozhodnutím umožnil vládě začít částečně uplatňovat imigrační dekret prezidenta Donalda Trumpa. Verdikt je považován za prezidentův úspěch v boji proti omezení imigrace a Trump sám ho označil za vítězství pro národní bezpečnost Spojených států. Jemen, který patří do šestice zemí, jichž se omezení týkají, upozornil, že boji proti terorismu a extremismu to nijak nepomůže.

Výnos ve své původní podobě zakazuje na 90 dní vstup do USA lidem ze zemí, které jsou podle Trumpa bezpečnostně problematické - z Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie. Pozastavuje také na 120 dní imigrační program.

Členové nejvyššího soudu zformulovali podmínky, za nichž bude moci být výnos uplatněn v obou těchto bodech. Výjimku dostanou lidé s kontakty v USA, a to k jednotlivcům, nebo institucím. Tyto kontakty musejí být prokazatelné a nemohou sloužit k obcházení dekretu. Do USA se tak nadále dostanou cizinci, kteří přijedou studovat nebo pracovat, a to i z vybraných šesti států. Dekret má začít být uplatňován do 72 hodin.

V soudním rozhodnutí se kontakt označuje "vztahem bona fide" - v dobrém úmyslu, avšak podle komentátorů není jasné, jak se to bude při výběru interpretovat. Neví se, zda k tomu, aby člověk prokázal tento bona fide vztah, musí mít v USA příbuzné nebo přátele, ani to, kdo bude vhodnost daných kontaktů posuzovat.

Tři z devíti členů nejvyššího soudu, v němž mají republikáni pět zástupců, sdělili, že by souhlasili s uplatněním dekretu v plném znění. Soudce Clarence Thomas upozornil, že bude velmi těžké rozlišit mezi cizinci podle jejich kontaktů v USA.

Trump vydal výnos napodruhé v březnu. Několik soudů nižších instancí ale jeho platnost zablokovalo, protože ho považují za diskriminační. Vláda podala začátkem června odvolání k nejvyššímu soudu, od něhož žádá zrušení opatření soudů nižších stupňů. Nejvyšší soud bude v posuzování tohoto odvolání a celého znění dekretu znovu jednat po letních prázdninách v říjnu.

Omezení imigrace bylo jedním z hlavních témat Trumpovy předvolební kampaně. "Dnešní jednomyslné rozhodnutí nejvyššího soudu je jasným vítězstvím pro naši národní bezpečnost. Umožňuje mi to použít důležitý prostředek k ochraně naší vlasti," uvedl Trump ve svém prohlášení, v němž také napsal: "Jako prezident nemohu nechat do naší země vstupovat osoby, které pro nás chtějí zlo."

Jemenská vláda ale na věc pohlíží odlišně a nepovažuje ho za správné bezpečnostní opatření. "Jsme tímto rozhodnutím zklamáni. V boji proti terorismu a extremismu to nepomůže, ale mezi občany dotčených zemí to znásobí pocit, že se na ně (USA) zaměřují," sdělil Ahmad Nasí z jemenského ministerstva pro záležitosti občanů žijících v cizině. V případě Jemenu to podle něj bude platit o to více, protože Jemen "je aktivním partnerem Spojených států v boji proti terorismu".

Přečteno: 921x
 

Kam dál:

Štítky:  

Donald Trump, Imigrace, Terorismus, Bezpečnost, Soud, USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo