romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Několik stovek Maďarů demonstrovalo u sídla vládní strany

Budapešť, 14.1.2013 11:01, (ROMEA)
Včerejší demonstrace. Foto: Facebook
Včerejší demonstrace. Foto: Facebook

Několik stovek přívrženců maďarské opozice 14. ledna demonstrovalo před sídlem konzervativní vládní strany Fidesz proti rasistickým vyjádřením jednoho ze spoluzakladatelů Fideszu na adresu romské menšiny. Protest uspořádalo uskupení bývalého socialistického premiéra Ference Gyurcsánye Demokratická koalice.

Minulý týden pobouřil část veřejnosti novinový článek z pera publicisty Zsolta Bayera, který přirovnal Romy ke zvířatům - v reakci na vánoční rvačku v jedné vesnické hospodě, kde několik Romů pobodalo skupinu sportovců, jednomu šlo i o život.

"Významná část Romů se neumí přizpůsobit společnosti. Nejsou způsobilí žít mezi lidmi. Tito Romové jsou zvířata a chovají se jako zvířata," napsal Bayer v deníku Magyar Hírlap. Odsoudil také západní svět za "politickou korektnost" omlouvající Romy. Bayer následně ještě přilil oleje do ohně dalším sloupkem, v němž psal, že "žádá pořádek". Spořádaní "Cikáni" prý v Maďarsku žít mohou, ostatní by měli být "vyloučeni ze společnosti".

Demonstranti podle agentury AFP přišli před sídlo vládní strany s vlajkami Maďarska a Evropské unie, mnozí nesli transparenty s nápisy "Jsem taky Rom". Žádali, aby se premiér Viktor Orbán k celé záležitosti vyslovil a aby Bayer byl z Fideszu vyloučen.

"Jestli předseda vlády zachová mlčení, zradí základní práva," prohlásila Ágnes Vadaiová z Demokratické koalice.

Romové představují v Maďarsku sedm procent z deseti milionů obyvatel.

VIDEO

Přečteno: 741x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo