romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Německá kontrarozvědka bude sledovat extremistické uskupení v AfD

13.3.2020 9:44
Alternativa pro Německo (AfD) (ilustrační FOTO: Flickr.com, Nicolaus Fest)
Alternativa pro Německo (AfD) (ilustrační FOTO: Flickr.com, Nicolaus Fest)

Německý Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), tedy civilní kontrarozvědka, bude sledovat skupinu Křídlo (Der Flügel) působící uvnitř nejsilnější opoziční strany, protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Ve čtvrtek o tom informoval ředitel úřadu Thomas Haldenwang. Řekl, že hlavní představitelé Křídla, šéfové AfD ve spolkových zemích Durynsko a Braniborsko Björn Höcke a Andreas Kalbitz jsou pravicoví extremisté.

Podle Haldenwanga se potvrdilo podezření, že Křídlo je uskupení s krajně pravicovým zaměřením. Jeho úřad skupinu, označovanou za nacionalistickou a neofašistickou, zařadil do takové kategorie, kdy ji bude moci sledovat s nasazením veškerých prostředků využívaných zpravodajskými službami. Znamená to například, že bude moci smět sbírat a ukládat data k jednotlivým lidem spojovaným s Křídlem, sledovat je nebo najímat informátory, napsala k tomu agentura DPA.

Podle odhadů BfV má Křídlo asi 7000 stoupenců. Kontrarozvědka odhaduje, že v Německu je v současnosti 32.000 pravicových extremistů, z nich 13.000 je ochotných páchat násilné činy.

Alternativa pro Německo byla založena v roce 2013. Je zastoupena v regionálních parlamentech všech spolkových zemí a je třetím nejsilnějším uskupením ve Spolkovém sněmu. Její politici se svými kontroverzními výroky proti uprchlíkům a islámu vešli do povědomí zejména v období migrační krize před pěti lety. Kritiku vyvolala i Höckeho prohlášení o době nacismu a holokaustu. Například památník holokaustu v Berlíně nazval památníkem hanby.

Už loni v lednu BfV stranickou mládežnickou organizaci Junge Alternative i uskupení Křídlo zařadil do kategorie "podezřelých případů" kvůli pravicovému extremismu. Členství v Křídlu oficiálně neexistuje, jeho stoupenci se scházejí jednou ročně. Na jejich srazy v minulosti přijeli i politici, kteří se sami ke Křídlu neřadí, například předseda strany Jörg Meuthen.

Přečteno: 445x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Alternativa pro Německo, Extremismus, NacionalismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo