Německá kontrarozvědka bude sledovat extremistické uskupení v AfD

Německý Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), tedy civilní kontrarozvědka, bude sledovat skupinu Křídlo (Der Flügel) působící uvnitř nejsilnější opoziční strany, protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Ve čtvrtek o tom informoval ředitel úřadu Thomas Haldenwang. Řekl, že hlavní představitelé Křídla, šéfové AfD ve spolkových zemích Durynsko a Braniborsko Björn Höcke a Andreas Kalbitz jsou pravicoví extremisté.
Podle Haldenwanga se potvrdilo podezření, že Křídlo je uskupení s krajně pravicovým zaměřením. Jeho úřad skupinu, označovanou za nacionalistickou a neofašistickou, zařadil do takové kategorie, kdy ji bude moci sledovat s nasazením veškerých prostředků využívaných zpravodajskými službami. Znamená to například, že bude moci smět sbírat a ukládat data k jednotlivým lidem spojovaným s Křídlem, sledovat je nebo najímat informátory, napsala k tomu agentura DPA.
Podle odhadů BfV má Křídlo asi 7000 stoupenců. Kontrarozvědka odhaduje, že v Německu je v současnosti 32.000 pravicových extremistů, z nich 13.000 je ochotných páchat násilné činy.
Alternativa pro Německo byla založena v roce 2013. Je zastoupena v regionálních parlamentech všech spolkových zemí a je třetím nejsilnějším uskupením ve Spolkovém sněmu. Její politici se svými kontroverzními výroky proti uprchlíkům a islámu vešli do povědomí zejména v období migrační krize před pěti lety. Kritiku vyvolala i Höckeho prohlášení o době nacismu a holokaustu. Například památník holokaustu v Berlíně nazval památníkem hanby.
Už loni v lednu BfV stranickou mládežnickou organizaci Junge Alternative i uskupení Křídlo zařadil do kategorie "podezřelých případů" kvůli pravicovému extremismu. Členství v Křídlu oficiálně neexistuje, jeho stoupenci se scházejí jednou ročně. Na jejich srazy v minulosti přijeli i politici, kteří se sami ke Křídlu neřadí, například předseda strany Jörg Meuthen.
Nepřehlédněte:
- Německý ministr vnitra Seehofer: V Hanau šlo o rasisticky motivovaný teroristický útok, neonacisté útočili už po třetí během pár měsíců
- Xenofobní Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky
Kam dál:
- Divadelní soubor připravil projekt o radikalizaci a extremismu u dětí
- Miloš Zeman označil 2 tisíce romských uprchlíků z Ukrajiny za ekonomické migranty
- Schvaloval ruskou invazi a přál si válku, ve které by mohl kohokoliv zabít. Kulturistu Grznára stíhá policie
- Bývalý poslanec SPD Rozner dostal půlroční podmínku kvůli výroku o koncentračním táboře v Letech u Písku
- Emmanuel Macron byl znovuzvolen francouzským prezidentem. Podle prvních projekcí obhájil mandát s asi 58 procenty hlasů
- Berlínský soud uložil rok vězení 93leté popíračce holokaustu Haverbeckové
- Obří zátah proti neonacistům v Německu. Zadrženy čtyři osoby, padesát lidí bylo obviněno
- Peter Pollák: Fašistu Kotlebu převychová jen basa. Rozsudek je nepochopitelný
- Nejvyšší slovenský soud zmírnil Mariánu Kotlebovi trest za propagaci neonacismu z více jak 4 let vězení pouze na šestiměsíční podmínku, přijde o poslanecký mandát
- Ústavní soud odmítl stížnost jednoho z mužů zodpovědných za zhanobení památníku v Letech u Písku
- Historik David Svoboda: O údajném ukrajinském "fašismu" se budeme bavit ještě za tři sta let
- Nejdříve vyhrožoval vyvražděním Romů, teď se těší na válku v Česku. Grznára opět vyšetřuje policie
Štítky:
Německo, Alternativa pro Německo, Extremismus, NacionalismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Počet romských uprchlíků přespávajících na Hlavním nádraží klesl. Z neděle na pondělí tam spalo 310 lidí
23.5.2022 13:53