romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Německá kontrarozvědka bude sledovat extremistické uskupení v AfD

13.3.2020 9:44
Alternativa pro Německo (AfD) (ilustrační FOTO: Flickr.com, Nicolaus Fest)
Alternativa pro Německo (AfD) (ilustrační FOTO: Flickr.com, Nicolaus Fest)

Německý Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), tedy civilní kontrarozvědka, bude sledovat skupinu Křídlo (Der Flügel) působící uvnitř nejsilnější opoziční strany, protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Ve čtvrtek o tom informoval ředitel úřadu Thomas Haldenwang. Řekl, že hlavní představitelé Křídla, šéfové AfD ve spolkových zemích Durynsko a Braniborsko Björn Höcke a Andreas Kalbitz jsou pravicoví extremisté.

Podle Haldenwanga se potvrdilo podezření, že Křídlo je uskupení s krajně pravicovým zaměřením. Jeho úřad skupinu, označovanou za nacionalistickou a neofašistickou, zařadil do takové kategorie, kdy ji bude moci sledovat s nasazením veškerých prostředků využívaných zpravodajskými službami. Znamená to například, že bude moci smět sbírat a ukládat data k jednotlivým lidem spojovaným s Křídlem, sledovat je nebo najímat informátory, napsala k tomu agentura DPA.

Podle odhadů BfV má Křídlo asi 7000 stoupenců. Kontrarozvědka odhaduje, že v Německu je v současnosti 32.000 pravicových extremistů, z nich 13.000 je ochotných páchat násilné činy.

Alternativa pro Německo byla založena v roce 2013. Je zastoupena v regionálních parlamentech všech spolkových zemí a je třetím nejsilnějším uskupením ve Spolkovém sněmu. Její politici se svými kontroverzními výroky proti uprchlíkům a islámu vešli do povědomí zejména v období migrační krize před pěti lety. Kritiku vyvolala i Höckeho prohlášení o době nacismu a holokaustu. Například památník holokaustu v Berlíně nazval památníkem hanby.

Už loni v lednu BfV stranickou mládežnickou organizaci Junge Alternative i uskupení Křídlo zařadil do kategorie "podezřelých případů" kvůli pravicovému extremismu. Členství v Křídlu oficiálně neexistuje, jeho stoupenci se scházejí jednou ročně. Na jejich srazy v minulosti přijeli i politici, kteří se sami ke Křídlu neřadí, například předseda strany Jörg Meuthen.

Přečteno: 391x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Alternativa pro Německo, Extremismus, NacionalismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo