romea - logo
5. července 2020 (neděle)
svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Německá kontrarozvědka bude sledovat extremistické uskupení v AfD

13.3.2020 9:44
Alternativa pro Německo (AfD) (ilustrační FOTO: Flickr.com, Nicolaus Fest)
Alternativa pro Německo (AfD) (ilustrační FOTO: Flickr.com, Nicolaus Fest)

Německý Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), tedy civilní kontrarozvědka, bude sledovat skupinu Křídlo (Der Flügel) působící uvnitř nejsilnější opoziční strany, protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Ve čtvrtek o tom informoval ředitel úřadu Thomas Haldenwang. Řekl, že hlavní představitelé Křídla, šéfové AfD ve spolkových zemích Durynsko a Braniborsko Björn Höcke a Andreas Kalbitz jsou pravicoví extremisté.

Podle Haldenwanga se potvrdilo podezření, že Křídlo je uskupení s krajně pravicovým zaměřením. Jeho úřad skupinu, označovanou za nacionalistickou a neofašistickou, zařadil do takové kategorie, kdy ji bude moci sledovat s nasazením veškerých prostředků využívaných zpravodajskými službami. Znamená to například, že bude moci smět sbírat a ukládat data k jednotlivým lidem spojovaným s Křídlem, sledovat je nebo najímat informátory, napsala k tomu agentura DPA.

Podle odhadů BfV má Křídlo asi 7000 stoupenců. Kontrarozvědka odhaduje, že v Německu je v současnosti 32.000 pravicových extremistů, z nich 13.000 je ochotných páchat násilné činy.

Alternativa pro Německo byla založena v roce 2013. Je zastoupena v regionálních parlamentech všech spolkových zemí a je třetím nejsilnějším uskupením ve Spolkovém sněmu. Její politici se svými kontroverzními výroky proti uprchlíkům a islámu vešli do povědomí zejména v období migrační krize před pěti lety. Kritiku vyvolala i Höckeho prohlášení o době nacismu a holokaustu. Například památník holokaustu v Berlíně nazval památníkem hanby.

Už loni v lednu BfV stranickou mládežnickou organizaci Junge Alternative i uskupení Křídlo zařadil do kategorie "podezřelých případů" kvůli pravicovému extremismu. Členství v Křídlu oficiálně neexistuje, jeho stoupenci se scházejí jednou ročně. Na jejich srazy v minulosti přijeli i politici, kteří se sami ke Křídlu neřadí, například předseda strany Jörg Meuthen.

Přečteno: 410x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Alternativa pro Německo, Extremismus, NacionalismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo