romea - logo
15. září 2019 (neděle)
svátek má Jolana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Německá prokuratura vyšetřuje řečníky z demonstrace Pegidy

22.10.2015 8:52
V Drážďanech se tisíce lidí vydaly 19. 10. 2015 protestovat proti německému protiimigrantskému hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). (FOTO: Repro YouTube.com)
V Drážďanech se tisíce lidí vydaly 19. 10. 2015 protestovat proti německému protiimigrantskému hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). (FOTO: Repro YouTube.com)

Německá prokuratura začala vyšetřovat řečníky z pondělní demonstrace hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). Jeden z mluvčích totiž vyjádřil lítost nad tím, že v Německu nejsou žádné koncentrační tábory.

Němečtí politici vyzývají, aby se o Pegidu začala zajímat kontrarozvědka, někteří dokonce mluví o zákazu hnutí. Většina obyvatel Drážďan má podle průzkumu tamní Technické univerzity k žadatelům o azyl kladný vztah.

Němec tureckého původu Akif Pirincci na pondělní demonstraci přednesl řeč, v níž se ostře vymezoval proti muslimům. Uzavřel ji výrokem: "Samozřejmě by byly i jiné možnosti, ale koncentrační tábory jsou v současnosti bohužel mimo provoz." Státní zastupitelství v Drážďanech nyní Pirincciho vyšetřuje pro podezření, že se dopustil štvaní proti skupině osob.

Pirincciho výrok je další v řadě extremistických projevů, které se v souvislosti s Pegidou objevily. Minulý týden přinesl jeden z příznivců hnutí na demonstraci maketu šibenice, na kterou vedle oprátky zavěsil i papíry se jmény kancléřky Angely Merkelové a vicekancléře Sigmara Gabriela. Předák Pegidy Lutz Bachmann v minulosti zveřejnil na internetu fotografie, na nichž byl nalíčen jako nacistický vůdce Adolf Hitler.

Němečtí politici Pegidu kvůli těmto projevům odsuzují. Místopředseda vládní sociální demokracie (SPD) Ralf Stegner nyní vyzval kontrarozvědku, aby začala hnutí sledovat. "Úřad pro ochranu ústavy (BfV) by měl sledovat snahy o narušení ústavy. Za přezkoumání by stálo například to, zda pořadatelé demonstrací Pegidy jednají v souladu s ústavou," řekl deníku Die Welt. BfV plní funkci civilní kontrarozvědky a zaměřuje se především na projevy pravicového, levicového a islámského extremismu.

Poslanec za kancléřčinu Křesťanskodemokratickou unii (CDU) Ansgar Heveling dokonce navrhl, aby vláda hledala způsob, jak hnutí zakázat. Proti jeho návrhu se však postavili ministři vnitra Severního Porýní-Vestfálska a Bavorska, podle nichž je třeba chránit právo občanů na demonstrace. Odsoudili však nenávistné projevy na protestech, neboť podle nich pomáhají vyvolávat násilnosti v zemi.

V Drážďanech v pondělí večer demonstrovalo asi 20.000 stoupenců Pegidy a podobný počet odpůrců hnutí, došlo i k potyčkám mezi oběma skupinami. Podle německých vládních i opozičních politiků se hnutí radikalizovalo a míra nenávisti na demonstraci překročila únosnou mez. Poslanci českého hnutí Úsvit, kteří se akce v Drážďanech účastnili, však tvrdí, že demonstrace Pegidy byla pokojná a přátelská. Podle reprezentativního průzkumu drážďanské Technické univerzity má většina obyvatel saské metropole pro žadatele o azyl pochopení a má vůči nim kladný postoj.

Zhruba 41 procent dotázaných podporuje otevřený přístup vůči migrantům. "Rozpolcení tu je," připustil vedoucí dnes zveřejněné studie Stefan Fehser v rozhovoru s agenturou DPA. Každý pátý respondent totiž projevil jasné odmítání žadatelů o azyl. Devětatřicet procent nebylo rozhodnuto, zda s přistěhovalci spíše sympatizují, nebo naopak. "Politika a občanská společnost se budou muset o tyto lidi postarat," zdůraznil Fehser.

Přečteno: 530x
 

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Zahraniční, Neonacismus, radikálové, Německo, Pegida, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo