romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Německá tajná služba přišla o některé důkazy v případech spjatých s terorismem

11.7.2012 10:00
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Německá tajná služba musí řešit další problémy. V úterý totiž oznámila závažnou softwarovou chybu ve svém interním systému, která zapříčinila ztrátu velkého množství důkazních materiálů týkajících se zejména případů spojených s terorismem a organizovaným zločinem. Informoval o tom server iDnes.cz.

S oficiálním prohlášením přišla německá tajná služba jen několik dní poté, co z čela Spolkového úřadu na ochranu ústavy odstoupil ředitel Heinz Fromm kvůli aféře se závažnými chybami při vyšetřování činnosti neonacistické skupiny ze Zwickau (více o případu čtěte zde).

Při posledních problémech se ztratilo množství citlivých materiálů obsahujících telefonní odposlechy, e-maily a faxy spojené s více než dvěma měsíci vyšetřování několika případů. Databázový systém německé tajné služby chyboval při přenosu dat do on-line úložiště. Místo přenesení souborů je totiž smazal.

Mluvčí tajné služby pro server Daily Telegraph uvedl, že se data skutečně ztratila. "Větší část ztracených dat jsme ale měli zálohovanou na více místech. V některých případech jsme ale důkazy bohužel nenávratně ztratili," dodal. Experti na německou legislativu však varují, že kopie důkazních materiálů rozhodně nemají stejnou váhu jako originály.

Skandál se ztrátou citlivých dat může podle odborníků oslabit také pozici současného ředitele Spolkového kriminálního úřadu Jörga Zierckea, který byl spolu s odstoupivším Frommem kritizován za procedurální chyby při vyšetřování neonacistických skupin působících na území Německa.

Vraždy přistěhovalců

Tři členové tzv. Národněsocialistického podzemí zabili v Německu mezi lety 2000 a 2007 nejméně deset lidí, z toho devět přistěhovalců. Mezi oběťmi bylo osm Turků a také jeden Řek, o život při střetu s násilnickou skupinkou přišla také jedna německá policistka. Skupině se od roku 1998 dařilo skrývat před německými úřady, což už dříve vyvolalo spekulace o jejím napojení například na místní tajnou službu.

iDnes.cz
Přečteno: 440x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo