romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Německá televize ZDF: Ukrajinští vojáci z praporu Azov mají helmy s nacistickými znaky

Ukrajina, 12.9.2014 13:26, (ROMEA)
Ukrajinští vojáci z praporu Azov nosí podle německé televize ZDF na helmách nacistické znaky.  Foto: Print Screen z vysílání ZDF.
Ukrajinští vojáci z praporu Azov nosí podle německé televize ZDF na helmách nacistické znaky. Foto: Print Screen z vysílání ZDF.

Německá televize ZDF odvysílala záběry, na kterých mají být členové ukrajinské armády s nacistickými symboly na helmách. Na jedné z helem byl vyobrazen hákový kříž, na druhé znak Hitlerových speciálních jednotek SS. Obrázky ukázala ZDF v rámci zpráv o situaci na Ukrajině, informuje NBC News. Zprávu převzal server Echo24.cz.

My nic, my jen nacionalisté

Video použil ve své reportáži o klidu zbraní na východě Ukrajiny moskevský zpravodaj ZDF Bernhard Lichte. „Dobrovolnické sbory posilující ukrajinskou vládu se rekrutují z různých koutů politického spektra,“ komentoval situaci korespondent ZDF.

Video bylo natočeno minulý týden na Ukrajině týmem novinářů z norské TV2. „Natáčeli jsme reportáž o ukrajinském praporu Azov na východě ve městě Urzuf, když jsme potkali tyto vojáky,“ řekl Oysten Bogen z TV2. Než pořídili záběry, optali se prý mluvčího praporu, jestli v něm pozoruje fašistické tendence. „Odpověděl, že absolutně ne, že jsou jen ukrajinští nacionalisté,“ řekl Bogen.

azov-znak_2.jpg

Nacistický znak praporu Azov (vpravo) – černé slunce a runa „Vlčí tesák“, oblíbená jako symbol jednotek SS za Druhé světové války.

Jak píše ve své analýze na Romea.cz Ondřej Mrázek, fašisté, neonacisté a další extremisté bojují na obou stranách, jak na té ukrajinské, tak proruské.

Na té ukrajinské je nejvíce neonacistů (z Ruska a Ukrajiny, ale i ze Švédska, Dánska a Finska, Itálie nebo Španělska) právě v dobrovolnickém praporu Azov, založeném z iniciativy Sociál-nacionálního shromáždění (SNA). Tento prapor oficiálně spadá pod kyjevské Ministerstvo obrany, které ho také – společně s příspěvky některých ukrajinských oligarchů - financuje a vyzbrojuje. Vůdce SNA Andrij Bileckij veřejně vyhlašuje, že bojové akce Azova jsou nejen patriotickou obranou Ukrajiny, ale prvními novodobými „křížovými výpravami za bílou rasu“ proti „semitům a dalším podlidem“.

"Přívrženci SNA a další vojáci, kteří bojují v praporu Azov, vyznávají mírně pozměněnou nacistickou ideologii a tvrdí, že každý národ – v tomto případě ukrajinský – má svaté právo v zemi po vítězství nad ,ruskými nepřáteli lidstva a multikulturními sexuálními zvrhlíky z Evropy´ zavést rasové zákony, deportace a další kroky, jejichž cílem je „zachování etnické čistoty a nezkaženého genofondu země," píše Mrázek.

AI požaduje potrestání dobrovolníků

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) vyzvala tento týden ukrajinskou vládu, aby udělala přítrž s řáděním dobrovolníků bojujících po boku vládních sil na východě země proti proruským separatistům. Jednotky složené z dobrovolníků se podle prohlášení AI dopouštějí přehmatů i válečných zločinů.

"Ukrajinské úřady nesmějí kopírovat nezákonnost a zlořády, které byly běžné v oblastech dříve kontrolovaných separatisty," řekl generální tajemník AI Salil Shetty v Kyjevu při schůzce s premiérem Arsenijem Jaceňukem. Pokud vláda neudělá přítrž řádění dobrovolnických praporů, hrozí, že se na východě země vystupňuje napětí a zkompromitují se vyhlašované záměry nastolit a zajistit právo a spravedlnost v zemi.

Výzva AI se opírá o údaje o přehmatech i válečných zločinech, jichž se prý na severu Doněcké oblasti dopustil dobrovolnický prapor Ajdar, jedna z třicítky dobrovolnických jednotek povolaných do boje proti separatistům. Zpráva AI svědčí o tom, že příslušníci praporu Ajdar se v desítkách případů od konce července do konce srpna dopustili únosů, nezákonného věznění, špatného zacházení, loupeží, vydírání a zřejmě i poprav.

Fašisti a rasisti bojují i na proruské straně

Jak AI sama podotýká, stejných zvěrstev se na Ukrajině dopouštějí proruské síly. I na proruské straně bojují krajně pravicoví extremisti, včetně neonacistů a dalších rasistů.

Nedávno se v Jaltě sešli s poradcem ruského prezidenta Putina Anpilogovem ruský ultranacionalista Jegor Cholmogorov a premiér ilegální Republiky Zakarpatská Rus, funkcionáři maďarské fašistické strany Jobbik, francouzské Národní fronty, Britské národní strany, belgického Vlámského zájmu, polské Falangy, italské Nové síly a dalších organizací krajní pravice. Na straně proruských povstalců bojují extremisté z Polska, České republiky, Bulharska, Litvy, Srbska a Ruska.

I podle OSN se dopouštějí porušování lidských práv obě strany, proruští vzbouřenci i ukrajinské jendotky. Podle zprávy OSN se při tom odehrávají vraždy, únosy a mučení.

Přečteno: 5037x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Neonacismus, Rasismus, Rusko, konflikt, ultrapravice, Násilí z nenávisti, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo