romea - logo
28. listopadu 2021 (neděle)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Německo chce stíhat dalších osm lidí za nacistické zločiny

9.8.2016 14:37
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Němečtí vyšetřovatelé zahájili kroky k trestnímu stíhání dalších osmi lidí, kteří se podle nich podíleli na nacistických válečných zločinech. Záležitostí se nyní začne zabývat státní zastupitelství, které rozhodne, zda proti čtyřem mužům a čtyřem ženám vznese obžalobu. Dnes o tom informovala agentura DPA.

Vyšetřování směřuje proti mužům a ženám narozeným mezi lety 1918 a 1927. Všichni sloužili za druhé světové války v nacistickém koncentračním táboře Stutthof nedaleko Gdaňsku. Čtveřice mužů tam pracovala jako strážci, ženy byly telefonistky a písařky. Podle vyšetřovatelů všichni pomohli svou činností k vraždě tisíců lidí.

Zatímco bezprostředně po válce bylo mnoho lidí, kteří pracovali v nacistických strukturách zbaveno obvinění, v posledních letech německé soudy rozhodly, že je možné stíhat i ty, kdo se na nacistickém vraždění osobně nepodíleli, ale svou činností pomáhali udržet vražednou mašinérii v chodu. V Německu se tak v současnosti konají zřejmě poslední soudní procesy, v nichž se ze svých činů zodpovídají členové personálu nacistických koncentračních táborů.

Před rokem soud v Lüneburgu odsoudil ke čtyřem letům vězení nyní pětadevadesátiletého dozorce z Osvětimi Oskara Gröninga, a to za napomáhání k vraždě 300.000 lidí. Letos v červnu soud v Detmoldu poslal na pět let do vězení čtyřiadevadesátiletého dozorce z Osvětimi Reinholda Hanninga kvůli podílu na vraždě 170.000 osob. Oba muži se proti rozsudku odvolali, na rozhodnutí druhé instance se čeká.

Před soud byl postaven i pětadevadesátiletý příslušník zdravotní služby SS v Osvětimi Hubert Zafke, proces s ním ale kvůli jeho zdravotnímu stavu zatím nezačal. Soud s bývalým dozorcem a členem SS Ernstem Tremmelem, který měl v dubnu začít v hesenském Hanau, byl kvůli úmrtí obžalovaného zastaven.

Přečteno: 589x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Státní zastupitelství, Druhá světová válka, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo