romea - logo
7. prosince 2019 (sobota)
svátek má Ambrož
Loading
rozšířené vyhledávaní

Německo chce stíhat dalších osm lidí za nacistické zločiny

9.8.2016 14:37
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Němečtí vyšetřovatelé zahájili kroky k trestnímu stíhání dalších osmi lidí, kteří se podle nich podíleli na nacistických válečných zločinech. Záležitostí se nyní začne zabývat státní zastupitelství, které rozhodne, zda proti čtyřem mužům a čtyřem ženám vznese obžalobu. Dnes o tom informovala agentura DPA.

Vyšetřování směřuje proti mužům a ženám narozeným mezi lety 1918 a 1927. Všichni sloužili za druhé světové války v nacistickém koncentračním táboře Stutthof nedaleko Gdaňsku. Čtveřice mužů tam pracovala jako strážci, ženy byly telefonistky a písařky. Podle vyšetřovatelů všichni pomohli svou činností k vraždě tisíců lidí.

Zatímco bezprostředně po válce bylo mnoho lidí, kteří pracovali v nacistických strukturách zbaveno obvinění, v posledních letech německé soudy rozhodly, že je možné stíhat i ty, kdo se na nacistickém vraždění osobně nepodíleli, ale svou činností pomáhali udržet vražednou mašinérii v chodu. V Německu se tak v současnosti konají zřejmě poslední soudní procesy, v nichž se ze svých činů zodpovídají členové personálu nacistických koncentračních táborů.

Před rokem soud v Lüneburgu odsoudil ke čtyřem letům vězení nyní pětadevadesátiletého dozorce z Osvětimi Oskara Gröninga, a to za napomáhání k vraždě 300.000 lidí. Letos v červnu soud v Detmoldu poslal na pět let do vězení čtyřiadevadesátiletého dozorce z Osvětimi Reinholda Hanninga kvůli podílu na vraždě 170.000 osob. Oba muži se proti rozsudku odvolali, na rozhodnutí druhé instance se čeká.

Před soud byl postaven i pětadevadesátiletý příslušník zdravotní služby SS v Osvětimi Hubert Zafke, proces s ním ale kvůli jeho zdravotnímu stavu zatím nezačal. Soud s bývalým dozorcem a členem SS Ernstem Tremmelem, který měl v dubnu začít v hesenském Hanau, byl kvůli úmrtí obžalovaného zastaven.

Přečteno: 568x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Státní zastupitelství, Druhá světová válka, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo