romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Německo odškodní vojáky diskriminované kvůli menšinové sexuální orientaci

21.5.2021 9:21
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Německý parlament schválil zákon mající zajistit odškodnění vojáků, kteří čelili diskriminaci, propouštění ze služby či soudním postihům na základě své sexuální orientace. Informovala o tom agentura Reuters.

Do roku 2000 německá armáda oficiálně považovala homosexuály za nebezpečí pro disciplínu vojska a znemožňovala jim dosáhnout vyšších velitelských hodností. Gayům mohlo být zamítnuto povýšení, mohli být propuštěni ze služby a či dokonce trestně stíháni.

Ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová, která se za léta diskriminace omluvila, řekla, že nový zákon je znamením, že Německo za to přijímá zodpovědnost.

"Je naší povinností zajistit, aby jedinci, kteří byli zostouzeni během své služby, měli jistotu a dostalo se jim nejlepší možné podpory," řekla před dnešním hlasováním ve Spolkovém sněmu, dolní komoře německého parlamentu.

Podle nového zákona budou poškození moci žádat o zneplatnění odsuzujících verdiktů a budou mít i nárok na určité finanční odškodnění. Sdružení leseb a gayů v Německu zákon přivítalo, považuje jej ale stále za nedostatečný.

"Ucelenější reparace za státem schválenou nespravedlnost by zahrnovaly vyšší odškodnění (...), možnost dodatečných povýšení a kolektivního odškodnění," uvedl šéf sdružení Axel Hochrein.

Přečteno: 557x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, odškodnění, Diskriminace, zákon, MenšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo