romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Německý moderátor si začernil tvář. Protestuje proti politické korektnosti v knihách

Berlín, 31.1.2013 14:00, (ROMEA)

V Německu v současné době probíhá diskuze o tom, zda mají být v rámci snah o politickou korektnost upravovány dětské knihy. Literární kritik a moderátor Denis Scheck si proto na protest proti možným úpravám v televizi nabarvil obličej na černo. Podobný spor hýbal nedávno i českou společností. Zatímco u nás se debata točila okolo výrazu "Cikáni", v Německu jde spíše o Pipi dlouhou punčochu a slovo "negr".

Literární kritik Scheck si myslí, že se ze starých knih žádná slova škrtat nemají. Stejný názor má i velká část politiků. Burkhardt Müller-Sönksen (FDP) požaduje spíše "pedagogické rozhovory s dětmi a ne cenzurované dětské knihy". Bývalá ministryně za SPD Brigitte Zypriesová se nechala slyšet, že přece "nezačnou přepisovat Goetheho a Schillera." Někteří aktivisté ale trvají na tom, že rasistická slova v knihách být nemají.

Scheckův čin vyvolal pozornost a mnozí ho považují za poměrně trapný. Nabarvování obličejů je totiž americká rasistická tradice. Běloši se takhle kdysi malovali pro speciální vystoupení, kde zesměšňovali černochy, a vzdělaný literární kritik Scheck, který studoval i v USA, si je těchto souvislostí vědom.

Berlín není Hollywood

Kvůli nabarvené tváři vzplál loni kuriózní spor mezi americkým autorem hry Clybourne Park Brucem Norrisem a významným německým divadlem Deutsches Theater. Jedna bílá herečka tam totiž hraje Afroameričanku a musela si nechat nabarvit obličej. Autora hry to doslova rozzuřilo. Napsal, že zaujal pozici „nulové tolerance“ k této „hloupé tradici“.

Dokonce šel tak daleko, že vyzval jiné autory, aby bojkotovali spolupráci s německými divadly, která používají načerňování obličejů.

voj, server Novinky.cz
Přečteno: 877x
 

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Německo, Populismus, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo