romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Německý soud zakázal kontrarozvědce sledovat krajně levicového poslance

Berlín, 8.9.2014 10:32, (ROMEA)
Gregor Gysi (FOTO: Armin Kübelbeck)
Gregor Gysi (FOTO: Armin Kübelbeck)

Německý správní soud zakázal kontrarozvědce, aby sledovala krajně levicového politika Gregora Gysiho. Musí zároveň zničit všechny informace, které o něm doposud nashromáždila. O případu informoval týdeník Der Spiegel.

Gysi je dlouholetým poslancem Spolkového sněmu za stranu Levice (Die Linke) a její předchůdkyni, Stranu demokratického socialismu (PDS). Ta vzešla ze Sjednocené socialistické strany Německa (SED), která před rokem 1989 vládla v Německé demokratické republice. Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) údajně považoval Gysiho kvůli jeho extremistickým názorům za ohrožení bezpečnosti země, a proto jeho činnost sledoval.

"Úřad na ochranu ústavy prohrál na celé čáře," prohlásil dnes Gysi. Zároveň vyzval k ukončení sledování strany jako celku. "Taková kontrola, sledování a dohled nad demokratickou stranou nejsou Spolkové republiky hodny," uvedl. Podle deníku Der Spiegel sledovala v roce 2012 BfV 42 z celkových 76 poslanců Levice v německém parlamentu.

Gysi se s německou civilní kontrarozvědkou neúspěšně soudil už v roce 2006. Nyní se správní soud řídil rozhodnutím ústavního soudu z roku 2013, který zakázal sledování jiného politika Levice Boda Ramelowa. Ten příští týden kandiduje ve volbách v Durynsku na předsedu zemské vlády.

V posledních spolkových volbách v září 2013 získala strana Levice 8,6 procenta hlasů a s 64 poslanci se stala třetí nejsilnější silou v parlamentu. Spolu se Zelenými tvoří opozici vůči velké koalici pod vedením kancléřky Angely Merkelové.

Přečteno: 545x
 

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Extremismus, EU, KomunismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo