romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Německý soud zakázal kontrarozvědce sledovat krajně levicového poslance

Berlín, 8.9.2014 10:32, (ROMEA)
Gregor Gysi (FOTO: Armin Kübelbeck)
Gregor Gysi (FOTO: Armin Kübelbeck)

Německý správní soud zakázal kontrarozvědce, aby sledovala krajně levicového politika Gregora Gysiho. Musí zároveň zničit všechny informace, které o něm doposud nashromáždila. O případu informoval týdeník Der Spiegel.

Gysi je dlouholetým poslancem Spolkového sněmu za stranu Levice (Die Linke) a její předchůdkyni, Stranu demokratického socialismu (PDS). Ta vzešla ze Sjednocené socialistické strany Německa (SED), která před rokem 1989 vládla v Německé demokratické republice. Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) údajně považoval Gysiho kvůli jeho extremistickým názorům za ohrožení bezpečnosti země, a proto jeho činnost sledoval.

"Úřad na ochranu ústavy prohrál na celé čáře," prohlásil dnes Gysi. Zároveň vyzval k ukončení sledování strany jako celku. "Taková kontrola, sledování a dohled nad demokratickou stranou nejsou Spolkové republiky hodny," uvedl. Podle deníku Der Spiegel sledovala v roce 2012 BfV 42 z celkových 76 poslanců Levice v německém parlamentu.

Gysi se s německou civilní kontrarozvědkou neúspěšně soudil už v roce 2006. Nyní se správní soud řídil rozhodnutím ústavního soudu z roku 2013, který zakázal sledování jiného politika Levice Boda Ramelowa. Ten příští týden kandiduje ve volbách v Durynsku na předsedu zemské vlády.

V posledních spolkových volbách v září 2013 získala strana Levice 8,6 procenta hlasů a s 64 poslanci se stala třetí nejsilnější silou v parlamentu. Spolu se Zelenými tvoří opozici vůči velké koalici pod vedením kancléřky Angely Merkelové.

Přečteno: 540x
 

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Extremismus, EU, KomunismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo