romea - logo
14. srpna 2022 (neděle)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Německý soud zamítl odvolání desetinásobné rasové vražedkyně!

20.8.2021 9:16
NSU - Beate Zschäpeová, Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt.
NSU - Beate Zschäpeová, Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt.

Německý nejvyšší soud dnes potvrdil doživotní vězení pro neonacistku Beatu Zschäpeovou. Její teroristická skupina Národněsocialistické podzemí (NSU) v Německu zavraždila z rasové nenávisti deset lidí, z většiny etnických Turků. Informovala o tom agentura DPA.

Spolkový soudní dvůr v Karlsruhe v dnešním prohlášení uvedl, že zamítl dovolání Zschäpeové proti rozsudku, kterým ji mnichovský vrchní zemský soud v roce 2018 poslal na doživotí do vězení za vraždu deseti lidí. Jí spáchané zločiny jsou podle dnešního vyjádření soudu natolik závažné, že vylučují předčasné propuštění.

Zschäpeová se jako členka NSU podílela na rasově motivovaných vraždách a útocích, které spáchali její přátelé z NSU Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt. Oba v roce 2011 spáchali sebevraždu.

Trojice v roce 1998 vytvořila teroristickou buňku, která v letech 2000 až 2007 po celém Německu zavraždila devět lidí tureckého a řeckého původu a německou policistku. Trojici jsou připisovány i dva bombové útoky v přistěhovaleckých čtvrtích Kolína nad Rýnem, jež si vyžádaly přes 20 zraněných, a také 15 přepadení bank. Kromě Zschäpeové skončili ve vězení i další čtyři pomocníci a podporovatelé NSU. Soud jim vyměřil tresty od dvou a půl do deseti let.

Odhalení NSU v listopadu 2011 vyvolalo v Německu politický otřes, protože krajně pravicová teroristická buňka působila léta nerušeně v ilegalitě. Vyšetřovatelé dlouho nedokázali rozpoznat souvislosti vražd s pravicovým extremismem.

Mnohaletý soudní proces, jehož spis měl několik stovek tisíc stran, je označován za jeden z nejdelších a nejnákladnějších v německých poválečných dějinách. Mnichovský soud v roce 2018 uvedl, že stál zhruba 30 milionů eur (podle tehdejšího kurzu 774 milionů korun).

Přečteno: 1121x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Německo, Nacismus, Vražda, Soud, odvoláníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo