romea - logo
26. září 2022 (pondělí)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Němečtí neonacisté na výročí Křišťálové noci zveřejnili seznam židovských míst v Berlíně

11.11.2016 9:51
Památník evropských obětí holokaustu v Berlíně. (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Památník evropských obětí holokaustu v Berlíně. (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Němečtí neonacisté zveřejnili na facebooku na výročí protižidovských pogromů o takzvané křišťálové noci z roku 1938 seznam židovských míst v Berlíně s nápisem "Židé mezi námi". Věc vyšetřuje policie jako možné podněcování nenávisti, uvedl deník Tagesspiegel.

Na seznamu neonacistické skupiny jsou adresy téměř 70 židovských zařízení včetně synagog, školek, škol, památníků nebo obchodů a restaurací. Na stránce je také text "Dnes je tak krásný den".

Německé úřady už všechny dotčené instituce a podniky upozornily. Je mezi nimi i památník holokaustu v samém srdci německého hlavního města. "Něco takového je neúnosné," uvedla k seznamu mluvčí nadace, která památník spravuje. List s adresami podle ní připomíná seznamy, které byly zveřejňovány i v období kolem tzv. křišťálové noci.

Hlavní vlna násilností se tehdy udála v noci z 9. na 10. listopadu 1938 v celém Německu, v připojeném Rakousku i v obsazených oblastech Československa. Podle odhadů při ní bylo zničeno či poškozeno přes 1200 synagog a židovských modliteben a zhruba 7500 obchodů. O život přišlo 91 Židů, na 30.000 jich skončilo v koncentračních táborech.

Přečteno: 780x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Neonacismus, pogromy, Židé, VýročíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo