romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neofašisté měli mši v polské katedrále, církev se omluvila

21.4.2016 10:20
Pochod ONR v Poznani, ilustrační foto (FOTO: Wikimedia Commons)
Pochod ONR v Poznani, ilustrační foto (FOTO: Wikimedia Commons)

Velkou diskusi vyvolává v Polsku víkendová mše, kterou církev umožnila uspořádat v katedrále na východě země organizaci pravicových radikálů. Krajně nacionalistická skupina vyzývající k odchodu země z EU v katedrále v Bialystoku oslavila 82. výročí svého založení. Zatímco někteří účastníci mše si stěžovali na radikální charakter kázání, církev se za to podle agentury AP věřícím omluvila.

Organizace Národně-radikální tábor (ONR), která navazuje na stejnojmenné zakázané hnutí založené v roce 1934 na idejích vycházejících z italského fašismu, dlouhodobě prosazuje radikálně pravicovou xenofobní ideologii. Během sobotních pochodů v Bialystoku její členové odění převážně do černého provolávali hesla jako "Konec Evropské unie!" či "Velké katolické Polsko!". Stovky z nich se zúčastnily kritizované mše, kterou vedl veřejně známý radikální klerik Jacek Miedlar, jemuž církev zakázala se k věci jakkoli vyjadřovat.

List Polska The Times s odvoláním na některé účastníky mše uvedl, že v jejím průběhu kázal například to, že nelze tolerovat, jak "Polsko a Poláky zachvátil zhoubný nádor" a že potřebnou chemoterapií proti němu může být "nekompromisní národně-katolický radikalismus". ONR jsou dlouhodobě trnem v oku menšiny a uprchlíci, jejichž příchodu do Polska chce zabránit.

Vedení místní katolické církve se věřícím dotčeným chováním členů organizace v katedrále omluvilo. "(Bialystocká) kurie ujišťuje, že církev v regionu je nadstranická a nacionalismus je jí cizí," uvedli církevní představitelé v prohlášení. O zapůjčení kostela k soukromé mši prý rozhodl jeho farář, své nadřízené však o záměru neinformoval.

Celou akcí se zabývá i místní prokuratura, která zjišťuje, zda neofašisté neporušili zákon.

Přečteno: 864x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Polsko, církev, Neonacismus, NacionalismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo