Neonacisté vraždili v Řecku. Člen Zlatého úsvitu ubodal hip-hopového zpěváka

Skupina 20-25 neonacistů a sympatizantů neonacistické strany Zlatý úsvit napadla krátce po půlnoci ve středu 18. září v řeckých Athénách hip-hopového zpěváka Pavlose Fyssase a jeho tři přátele. Umělec, který se podílel na organizaci koncertů proti fašismu, podlehl bodným zraněním, které mu jeden z útočníků způsobil. Informoval o tom server Antifa.cz.
K útoku došlo v jedné z athénských kaváren. Napadení unikli na ulici, kde jim cestu zablokovalo auto dalšího z útočníků. Z auta vystoupil muž, který Pavlose vystupující pod uměleckým jménem Killah P bodnul do hrudníku a do břicha a následně utekl s ostatními neonacisty. "Sanitka dorazila na místo až po 35 minutách a po převozu Pavlose do nemocnice V Nikaia lékaři mohli pouze konstatovat smrt," uvedl server Antifa.cz.
Vrahem je zřejmě 45tiletý Georgios Roupakias (Γεώργιος Ρουπακιάς) místním antifašistům velmi dobře známý pro své neonacistické aktivity. Vrah se přiznal, že patří k aktivním členům Zlatého úsvitu.
Řecká policie během dne podnikla razii v kancelářích extremistického Zlatého úsvitu, který má v parlamentu dvě desítky poslanců. Činitelé strany, odpovědné za sérii násilných incidentů, při nichž útočníci zbili cizince nebo řecké názorové oponenty, se ale obvinění z odpovědnosti za vraždu brání.
Do ulic vyšlo 5000 lidí, protestují proti neonacismu
Ještě v noci se asi 200 antifašistů sešlo na místě činu. Další spontánní demonstrace proběhly také v Exarchii, v centru Athén a Soluni.
Ve středu večer se pak na místě vraždy shromáždilo zhruba 5000 demonstrantů, z nichž část pustila do potyček s pořádkovými silami. Další střety byly zaznamenány v Soluni na severu země, ale také v Patrasu, Larise, Xanthi a rovněž v krétském Chania. Zatím není jasné, zda si potyčky vyžádaly zraněné.
V Aténách část demonstrantů házela na policisty kamení a kusy dřeva, na což pořádkové síly odpověděly slzným plynem. Podle agentury AFP většinu účastníků protestní akce tvořili krajně levicoví aktivisté a anarchisté, kteří v jejím průběhu také podpalovali v ulicích odpadkové koše. Podobný průběh měly protesty i v dalších městech.
Na místě útoku na aténském předměstí Keratsini položili zpěvákovi fanoušci a stoupenci květiny a zapálili tam svíčky. Různé osobnosti včetně politiků v čele s prezidentem Karolosem Papuliasem a médií incident ostře odsoudily.
VIDEO
Kam dál:
- Podcast BEZ OBALU: Spojování Romů s extremisty
- Policie zadržela dezinformátory Patrika Tušla a Tomáše Čermáka. Soud je poslal do vazby. Nenávistně vyhrožovali ukrajinským uprchlíkům
- Aktivisté: Romové musí být zapojeni do politického života. Účast ve volbách jako voliči i jako kandidáti je důležitá, rozhodování o financích je klíčové
- Pogrom na Romy ve Španělsku. Dav vyraboval nebo podpálil celkem šest domů, kde žily romské rodiny
- Orbánova poradkyně odstoupila a napsala premiérovi: Přednesl jste čistě nacistický projev hodný Josepha Goebbelse
- Emil Voráč: Distancuji se od Romů, kteří podporují xenofobní politiky. Odchod této vlády by znamenal nástup xenofobních populistů
- "Dementi, bezďáci, imigranti nesmí být společností protěžováni. Zbavme se zbytečných." Trest pro bývalé poslance Věcí veřejných za nenávistné výroky platí
- Židovské obce protestují proti rasistickému projevu Viktora Orbána. Ten uvedl, že Maďaři se nechtějí stát národem smíšené rasy
- Starosta Poděbrad na jednání zastupitelstva uvedl, že by se Romové měli střílet. Za svá slova se pak omluvil
- Glosa Jaroslava Mika k páteční protivládní demonstraci: Tito lidé otevřeně podporují zločinecký režim
- Bizarní zápasy Clash of Stars: Filip Grznár odmítl výzvu na souboj od Jaroslava Kotlára
- VIDEO: Autorská skladba pro orchestr a sólový klavír Silnější než včera klavíristy Tomáše Kača