romea - logo
19. září 2021 (neděle)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacisté vytvořili seznamy svých odpůrců určených k likvidaci. Jsou na něm politici, novináři nebo lidé z neziskovek

28.7.2019 13:20
Ilustrační FOTO: PolizeiBerlin, wikimedia commons
Ilustrační FOTO: PolizeiBerlin, wikimedia commons

Němečtí politici a další veřejně činné osoby, úředníci či pracovníci v médiích a neziskových organizacích čelí rostoucímu nebezpečí, že budou vypátráni a napadáni neonacisty. S odvoláním na německé ministerstvo vnitra o tom dnes informovala agentura DPA. Důvodem jsou především obsáhlé seznamy údajných politických protivníků krajní pravice, které mají vyvolat strach a šířit nejistotu.

Debatu o pravicovém extremismu v Německu vyvolal celonárodní šok z červnové vraždy politika německé vládní CDU Waltera Lübckeho, z níž byl obviněn pravicový radikál. S vyhrůžkami neonacistů se v poslední době setkala řada zejména levicových politiků.

Při protiteroristické razii v Meklenbursku-Předním Pomořansku v roce 2017 nalezli policisté seznam 25.000 jmen. Vytvořila jej do té doby nepříliš známá extremistická organizace Nordkreuz (Severský kříž), kterou tvoří lidé připravující se na blížící se apokalypsu a obstarávající si z tohoto důvodu zbraně.
Krajně levicová strana Levice hovoří o seznamech lidí určených k likvidaci a policii vyzvala, aby všichni lidé na soupisce byli informováni o tom, že se ocitli v hledáčku krajních pravičáků.

Policie zahájila vyšetřování pro podezření z přípravy násilných útoků ohrožujících státní zřízení. Přímé ohrožení osob zařazených na seznam Nordkreuzu je ale podle hodnocení ministerstva "momentálně vyloučeno".

V oblasti politicky motivovaného násilí je zveřejňování jmen údajných oponentů běžnou praxí, uvedlo ministerstvo. Oproti jiným seznamům politických odpůrců je ovšem soupis sestavený organizací Nordkreuz nebezpečný v tom, že byly "cíleně a průběžně shromažďovány údaje o jednotlivých osobách, institucích a organizacích", včetně osobních údajů typu adres trvalého bydliště či dat narození.

Ministerstvo předalo své hodnocení situace policii. Ta by nyní měla sama rozhodnout, zda dotčené osoby na seznamech bude kontaktovat a zda v jednotlivých případech přijme konkrétní opatření na jejich ochranu.

Pětašedesátiletý Lübcke byl zastřelen začátkem června u svého domu nedaleko Kasselu. Motivem jeho vraždy byl podle vyšetřovatelů zřejmě jeho vstřícný přístup k migrantům.

Přečteno: 1113x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Xenofobie, Politika, Německo, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo