romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Neonacisté vytvořili seznamy svých odpůrců určených k likvidaci. Jsou na něm politici, novináři nebo lidé z neziskovek

28.7.2019 13:20
Ilustrační FOTO: PolizeiBerlin, wikimedia commons
Ilustrační FOTO: PolizeiBerlin, wikimedia commons

Němečtí politici a další veřejně činné osoby, úředníci či pracovníci v médiích a neziskových organizacích čelí rostoucímu nebezpečí, že budou vypátráni a napadáni neonacisty. S odvoláním na německé ministerstvo vnitra o tom dnes informovala agentura DPA. Důvodem jsou především obsáhlé seznamy údajných politických protivníků krajní pravice, které mají vyvolat strach a šířit nejistotu.

Debatu o pravicovém extremismu v Německu vyvolal celonárodní šok z červnové vraždy politika německé vládní CDU Waltera Lübckeho, z níž byl obviněn pravicový radikál. S vyhrůžkami neonacistů se v poslední době setkala řada zejména levicových politiků.

Při protiteroristické razii v Meklenbursku-Předním Pomořansku v roce 2017 nalezli policisté seznam 25.000 jmen. Vytvořila jej do té doby nepříliš známá extremistická organizace Nordkreuz (Severský kříž), kterou tvoří lidé připravující se na blížící se apokalypsu a obstarávající si z tohoto důvodu zbraně.
Krajně levicová strana Levice hovoří o seznamech lidí určených k likvidaci a policii vyzvala, aby všichni lidé na soupisce byli informováni o tom, že se ocitli v hledáčku krajních pravičáků.

Policie zahájila vyšetřování pro podezření z přípravy násilných útoků ohrožujících státní zřízení. Přímé ohrožení osob zařazených na seznam Nordkreuzu je ale podle hodnocení ministerstva "momentálně vyloučeno".

V oblasti politicky motivovaného násilí je zveřejňování jmen údajných oponentů běžnou praxí, uvedlo ministerstvo. Oproti jiným seznamům politických odpůrců je ovšem soupis sestavený organizací Nordkreuz nebezpečný v tom, že byly "cíleně a průběžně shromažďovány údaje o jednotlivých osobách, institucích a organizacích", včetně osobních údajů typu adres trvalého bydliště či dat narození.

Ministerstvo předalo své hodnocení situace policii. Ta by nyní měla sama rozhodnout, zda dotčené osoby na seznamech bude kontaktovat a zda v jednotlivých případech přijme konkrétní opatření na jejich ochranu.

Pětašedesátiletý Lübcke byl zastřelen začátkem června u svého domu nedaleko Kasselu. Motivem jeho vraždy byl podle vyšetřovatelů zřejmě jeho vstřícný přístup k migrantům.

Přečteno: 851x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Xenofobie, Politika, Německo, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo