romea - logo
23. října 2019 (středa)
svátek má Teodor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Neonacisté vytvořili seznamy svých odpůrců určených k likvidaci. Jsou na něm politici, novináři nebo lidé z neziskovek

28.7.2019 13:20
Ilustrační FOTO: PolizeiBerlin, wikimedia commons
Ilustrační FOTO: PolizeiBerlin, wikimedia commons

Němečtí politici a další veřejně činné osoby, úředníci či pracovníci v médiích a neziskových organizacích čelí rostoucímu nebezpečí, že budou vypátráni a napadáni neonacisty. S odvoláním na německé ministerstvo vnitra o tom dnes informovala agentura DPA. Důvodem jsou především obsáhlé seznamy údajných politických protivníků krajní pravice, které mají vyvolat strach a šířit nejistotu.

Debatu o pravicovém extremismu v Německu vyvolal celonárodní šok z červnové vraždy politika německé vládní CDU Waltera Lübckeho, z níž byl obviněn pravicový radikál. S vyhrůžkami neonacistů se v poslední době setkala řada zejména levicových politiků.

Při protiteroristické razii v Meklenbursku-Předním Pomořansku v roce 2017 nalezli policisté seznam 25.000 jmen. Vytvořila jej do té doby nepříliš známá extremistická organizace Nordkreuz (Severský kříž), kterou tvoří lidé připravující se na blížící se apokalypsu a obstarávající si z tohoto důvodu zbraně.
Krajně levicová strana Levice hovoří o seznamech lidí určených k likvidaci a policii vyzvala, aby všichni lidé na soupisce byli informováni o tom, že se ocitli v hledáčku krajních pravičáků.

Policie zahájila vyšetřování pro podezření z přípravy násilných útoků ohrožujících státní zřízení. Přímé ohrožení osob zařazených na seznam Nordkreuzu je ale podle hodnocení ministerstva "momentálně vyloučeno".

V oblasti politicky motivovaného násilí je zveřejňování jmen údajných oponentů běžnou praxí, uvedlo ministerstvo. Oproti jiným seznamům politických odpůrců je ovšem soupis sestavený organizací Nordkreuz nebezpečný v tom, že byly "cíleně a průběžně shromažďovány údaje o jednotlivých osobách, institucích a organizacích", včetně osobních údajů typu adres trvalého bydliště či dat narození.

Ministerstvo předalo své hodnocení situace policii. Ta by nyní měla sama rozhodnout, zda dotčené osoby na seznamech bude kontaktovat a zda v jednotlivých případech přijme konkrétní opatření na jejich ochranu.

Pětašedesátiletý Lübcke byl zastřelen začátkem června u svého domu nedaleko Kasselu. Motivem jeho vraždy byl podle vyšetřovatelů zřejmě jeho vstřícný přístup k migrantům.

Přečteno: 962x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Xenofobie, Politika, Německo, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo