romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Neonacisté vytvořili seznamy svých odpůrců určených k likvidaci. Jsou na něm politici, novináři nebo lidé z neziskovek

28.7.2019 13:20
Ilustrační FOTO: PolizeiBerlin, wikimedia commons
Ilustrační FOTO: PolizeiBerlin, wikimedia commons

Němečtí politici a další veřejně činné osoby, úředníci či pracovníci v médiích a neziskových organizacích čelí rostoucímu nebezpečí, že budou vypátráni a napadáni neonacisty. S odvoláním na německé ministerstvo vnitra o tom dnes informovala agentura DPA. Důvodem jsou především obsáhlé seznamy údajných politických protivníků krajní pravice, které mají vyvolat strach a šířit nejistotu.

Debatu o pravicovém extremismu v Německu vyvolal celonárodní šok z červnové vraždy politika německé vládní CDU Waltera Lübckeho, z níž byl obviněn pravicový radikál. S vyhrůžkami neonacistů se v poslední době setkala řada zejména levicových politiků.

Při protiteroristické razii v Meklenbursku-Předním Pomořansku v roce 2017 nalezli policisté seznam 25.000 jmen. Vytvořila jej do té doby nepříliš známá extremistická organizace Nordkreuz (Severský kříž), kterou tvoří lidé připravující se na blížící se apokalypsu a obstarávající si z tohoto důvodu zbraně.
Krajně levicová strana Levice hovoří o seznamech lidí určených k likvidaci a policii vyzvala, aby všichni lidé na soupisce byli informováni o tom, že se ocitli v hledáčku krajních pravičáků.

Policie zahájila vyšetřování pro podezření z přípravy násilných útoků ohrožujících státní zřízení. Přímé ohrožení osob zařazených na seznam Nordkreuzu je ale podle hodnocení ministerstva "momentálně vyloučeno".

V oblasti politicky motivovaného násilí je zveřejňování jmen údajných oponentů běžnou praxí, uvedlo ministerstvo. Oproti jiným seznamům politických odpůrců je ovšem soupis sestavený organizací Nordkreuz nebezpečný v tom, že byly "cíleně a průběžně shromažďovány údaje o jednotlivých osobách, institucích a organizacích", včetně osobních údajů typu adres trvalého bydliště či dat narození.

Ministerstvo předalo své hodnocení situace policii. Ta by nyní měla sama rozhodnout, zda dotčené osoby na seznamech bude kontaktovat a zda v jednotlivých případech přijme konkrétní opatření na jejich ochranu.

Pětašedesátiletý Lübcke byl zastřelen začátkem června u svého domu nedaleko Kasselu. Motivem jeho vraždy byl podle vyšetřovatelů zřejmě jeho vstřícný přístup k migrantům.

Přečteno: 1055x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Xenofobie, Politika, Německo, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo